Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Statoma pirmoji rajone hidroelektrinė

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-08-27
Pirmoji rajone hidroelektrinė statoma prie Tūbausių tvenkinio. Šią savaitę statybininkai į gylį kasė 7 m, kad galėtų parengti vietą būsimos hidroelektrinės pamatams.

Tūbausių tvenkinys ir šalia jo pradėta statyti rajone pirmoji hidroelektrinė tarsi magnetas traukia smalsuolius ir žvejus.

Smalsuolių dėmesį prikausto neįprastas tvenkinio vaizdas, tiksliau – beveik 4 m nuleistas vanduo bei apnuoginti tvenkinio krantai ir dugnas.

Žvejai gi, naudodamiesi situacija, lipte aplipę Tūbausių tvenkinio pakrantes: neva, nuleidus vandenį, žuvies čia – tiršta.

„Gal kažkiek tiesos ir yra: nuleidus vandenį žuvys, be abejonės, buriasi likusiame telkinyje ir intensyviau ieškosi maisto, taip tapdamos žvejų laimikiu. Neteko girdėti, kad žvejai pagautų ypatingai didelių žuvų – labiau kimba smulkmė“, - teigė Edmundas Mikaločius, Kretingos rajono aplinkos apsaugos agentūros vyresnysis specialistas.

Gamtosaugininkų rūpestis – per hidroelektrinės statybos laiką stebėti, kontroliuoti, ar darbus vykdanti bendrovė nepažeidžia reikalavimo vandenį nuleisti ne daugiau kaip 4,8 m.

Šią savaitę statybininkai vandenį buvo nuleidę 3,8 m.

„Daugiau ir neprireikė, - sakė darbus vykdančios Mažeikių bendrovės „Lanksmas“, turinčios hidroelektrinių statybos patirtį, darbų vadovas Algirdas Kryžius. – Kol kas statybos eigos nesutrukdė jokie netikėtumai, išskyrus lietų. Tik nuo gamtinių sąlygų ir tepriklausys, ar darbus spėsime užbaigti laiku“.

Tūbausių hidroelektrinės statybos užsakovas – bendrovė „Enga“. Jos direktorius Virgilijus Mažeika „Pajūrio naujienoms“ teigė, jog hidroelektrinė, kurios sąmatinė vertė – 1,6 mln. Lt (be pridėtinės vertės mokesčio), statoma iš privačių lėšų.

„Buvome pateikę paraišką Europos Sąjungos struktūriniams fondams, tačiau kol kas atsakymo neturime“, - sakė V.Mažeika.

Jo bei statybininkų rūpestis – iki Naujųjų metų užbaigti numatytus darbus, o šiuo metu jau kasamas vandens nuvedimo kanalas, atliekami žemės darbai, 7 m gylyje rengiamas pagrindas hidroelektrinės pamatams.

„Iki kitų metų pradžios stengsimės atlikti visus montavimo darbus, o tada vanduo vėl pasieks savo pirminį lygį. Tvenkinio vandens nuleidimą griežtai reglamentuoja įstatymai, kurių mes laikomės“, - tvirtino „Engos“ direktorius.

Hidroelektrinės „širdis“ – turbina – šiuo metu pagal užsakymą yra gaminama vienoje Čekijos gamyklų, ir „Hydrohrom“ turbiną planuojama sumontuoti kitų metų kovą.

Hidroelektrinės statybos darbus vykdančios bendrovės „Lanksmas“ darbų vadovas Algirdas Kryžius (kairėje) ir techninės priežiūros inžinierius Antanas Būta teigė, jog didžiausias trukdis šiuo metu – lietūs.

Tūbausių hidroelektrinė, kurios numatomas galingumas – 238 kilovatai, priskiriama vidutinėms hidroelektrinėms.

Pirmosios Kretingos rajone hidroelektrinės aukštis nuo pamatų iki stogo – 11,9 m, plotas – 74,8 kv. m. Turbinos debetas – 4 kub. m/s, slėgio aukštis – 7,5 m. Hidroelektrinė statoma prie 84,9 ha ploto Tūbausių tvekinio, kuris buvo įrengtas 1986 m. užtvenkus Akmenos upę.

„Šis tvenkinys buvo įrengtas kaip atsarginis vandens telkinys vadinamajai Kurmaičių užtvankai papildyti. Bendras hidrokompleksas buvo sukurtas drėkinimo darbams – juk aplink plytėjo net trijų ūkių grūdinių kultūrų, daržovių laukai, ganyklos. Be to, Tūbausių tvenkinio vanduo nuolat papildo ir gruntinius vandenis“, - priminė Antanas Būta, statomos hidroelektrinės techninės priežiūros inžinierius.

Jo nuomone, statoma hidroelektrinė žalos gamtai nedarys: „Atvirkščiai, - hidroelektrinė tikslingai panaudos vandenį elektros energijai gaminti, ir tam nereikia kūrenti anglies, mazuto ar dujų, kurie teršia aplinką. Įrengus hidroelektrinę niekas nesikeičia: vanduo kaip tekėjo, taip ir tekės. Tik nuo šiol jis tarnaus žmogui“.

Bendrovės „Enga“ rūpesčiu numatomos sutvarkyti nuleisto tvenkinio krantinės – reikia sutvirtinti nuo įšalo ištrupėjusias šlaito tvirtinimo plokščių siūles, suremontuoti atramines sienutes, sutvarkyti užtvanką – per ją ir ateity nubėgs potvynių vanduo.

Tūbausių hidroelektrinė bus ne vienintelis toks įrenginys mūsų rajone: kitų metų pavasarį-vasarą tokio pat galingumo hidroelektrinę Padvarių kaime prie Burkštino upelio ketina statyti kretingiškis verslininkas Algimantas Šoblinskas. „Planai buvo kiti, tačiau juos pakoregavo krizė, - prisipažino A.Šoblinskas. – Darbus vykdysiu iš asmeninių lėšų, nes gauti finansavimą iš Europos Sąjungos fondų esame pavėlavę, nors tuo aplinkiniai rajonai ir pasinaudojo".

Pirmoji Lietuvoje hidroelektrinė buvo pastatyta Kretingoje. Ją 1878 m. senajame vandens malūne įrengė grafas Juozapas Tiškevičius, mėgęs naujoves. Elektrinės ir stalių dirbtuvių mechanizmus suko vandens ratas, gaminęs ir elektros energiją. Ji buvo naudojama Kretingos dvaro rūmams bei Žiemos sodui apšviesti (šaltinis: Julius Kanarskas, „Kretinga. Praeities skraistę praskleidus“).

Vidutinio ir mažo (iki 100 kilovatų) galingumo hidroelektrinės veikia visoje Vakarų Lietuvoje: Mažeikių r. – 14, Telšių – 6, Skuodo – 3, Plungės – 1. Pati galingiausia – 22 tūkst. 500 MW - Trijų tarpeklių hidroelektrinė veikia Kinijoje. Ji pradėta statyti 2006 m. ir bus statoma dar ir kitąmet.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas