Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Krizė viščiukų augintojams išėjo į naudą

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2010-04-16

Broilerius ir dedekles vištas auginantis padvariškis Gediminas Jurgilevičius sako, kad įvairias ekonomikos sritis smukdanti krizė paukštininkystės sferą paveikė atvirkščiai: jei dar prieš porą metų gerovės pakilimo laikotarpiu reikėdavo gerokai pagalvoti, kaip parduoti viščiukus, dabar, sunkmečiu, juos vos galima spėti tiekti pirkėjams.

Aštuonerius metus viščiukus broilerius ir dedekles auginantis Gediminas Jurgilevičius sako, kad krizė pagyvino viščiukų prekybą. Šį reiškinį nulėmė ir žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie kenksmingų medžiagų prisotintą maistą.

„Ekonomikos pakilimo metu norint realizuoti broilerius ir dedekles, tekdavo įdėti daug pastangų: žmonės normaliai uždirbo, todėl vištieną ir kiaušinius pirko parduotuvėse, auginti naminių paukščių neapsimokėjo. Tačiau krizės laikotarpiu jaučiame tikrai ženklų prekybos broileriais ir vištaitėmis pagyvėjimą. Prie jo, beje, prisidėjo ne tik sunkmetis. Didelę paslaugą vištų augintojams padarė neseniai per visas televizijas, laikraščius pasirodžiusi informacija apie maisto produktus, kuriuose gausu vadinamųjų E, kur kenksmingų medžiagų daugiau negu naudingų. Žmonės nori sveikos ir ekologiškos mėsos, kiaušinių, be to, patiems auginti – pigiau, negu pirkti jau paruoštą mėsą“, - įsitikinęs aštuonerius metus vištininkystės verslą kartu su šeima puoselėjantis G.Jurgilevičius.

Pasak jo, prekybos viščiukais pagyvėjimą, žmonių norą grįžti prie ūkiškesnio, tačiau sveikesnio gyvenimo geriausiai rodo skaičiai: kretingiškiai ir rajono gyventojai perka po 30-40, o kartais - ir po 70-80 viščiukų.

„Šiuo metu garduose laksto apie 1 tūkstantis viščiukų. Kitą savaitę juos jau bus pakeitę kiti – viščiukus žmonės išperka Kretingos, Salantų, Darbėnų turguose, atvykę į vietą. Vienas vienos dienos viščiukas kainuoja tris litus, dviejų savaičių – virš keturių litų“, - pasakojo G.Jurgilevičius.

Jis pastebėjo, kad dažniau pirkėjai nori įsigyti broilerių viščiukų: šie per du mėnesius, šeriami visaverčiais pašarais, užauga iki 4-5 kilogramų svorio. Kaime žmonės pusantro mėnesio sulaukusius broilerius pradeda lesinti ne tik visaverčiu lesalu, bet ir naminiu maistu. Taip lesinami viščiukai auga 3-3,5 mėnesio, tačiau pasiekia 6-7 kilogramų svorį.

Vištas dedekles auginti reikia penkis mėnesius – tada jos jau pradeda dėti kiaušinius.

Kad viščiukai nekristų ir užaugtų sveiki, jiems reikia švarios, sausos bei šiltos patalpos, nuolat šviežio vandens ir kokybiškų lesalų.

„Pirkėjai dažniau nori įsigyti dviejų savaičių sulaukusius viščiukus – jie jau būna prakutę, todėl juos lengviau prižiūrėti ir išauginti, patiriant kuo mažiau nuostolių. Nors viščiukų kritimo procentas yra nedidelis: iš vieno tūkstančio nudvesia 3-4 viščiukai. Be to, tiek broileriai, tiek ir dedeklės, kurias perku paukštyne, būna jau vakcinuoti“, - sakė G.Jurgilevičius.

Pasak jo, norint, kad viščiukai nekristų ir užaugtų sveiki, reikia užtikrinti, kad ten, kur jie auginami, būtų šilta, sausa ir švaru. Pirmosiomis dienomis viščiukams reikia 33-35 laipsnių šilumos, vėliau – šiek tiek mažesnės. Kombinuotieji pašarai turi būti kokybiški, o kraikas – visada sausas ir švarus.

„Viščiukams ant grindų galima paberti pjuvenų, durpių, šieno. Iki trijų savaičių juos reikia auginti po lempa. Kadangi auginu daug, esu įrengęs šildomas grindis. Labai svarbu užtikrinti, kad viščiukai nuolat turėtų šviežio vandens“, - kalbėjo G.Jurgilevičius.

Jo pastebėjimu, viščiukus dažniau perka kaime gyvenantys žmonės – ten patiems auginti vištas yra paprasčiau. O savo šeimos verslą G.Jurgilevičius vadina sunkiu darbu. Pasak jo, norint išsilaikyti rinkoje tiek pakilimo, tiek nuosmukio metu, reikia daug dirbti ir turėti daug žinių.

„Kiekvienas augintojas nori patirti kuo mažiau nuostolių, todėl labai svarbu žinoti, kaip įrengti patalpas viščiukams auginti, kaip juos šerti, prižiūrėti – visos sąlygos turi atitikti veterinarines normas“, - sakė G.Jurgilevičius.

Pasak jo, norint sėkmingai auginti viščiukus, labai svarbu parinkti tinkamą lesalą. Bendrovė „Kretingos grūdai“ viščiukų broilerių augintojams siūlo lesalą „KRET KOM P5“, skirtą viščiukams iki 30 dienų. Šis lesalas yra trupinių pavidalo. Viščiukams broileriams nuo 30 dienų iki auginimo pabaigos tinka granulių pavidalo lesalas „KRET KOM P6“.

„Viščiukų broilerių augintojams galime pasiūlyti pačios aukščiausios kokybės lesalus. Bendrovė „Kretingos grūdai“ šiemet gavo dar vieną – Geros kokybės praktikos (GMP+) – sertifikatą, kuris patvirtina, kad mūsų perkamos pašarinės žaliavos atitinka visus Europos Sąjungoje taikomus reikalavimus. Iki šiol bendrovėje funkcionavusios kokybės vadybos sistema pagal ISO 9001 ir pašarų saugos vadybos sistemą sujungtos į vieną bendrą integruotą pašarų saugos ir kokybės vadybos sistemą. O parinkti visaverčius lesalus yra labai svarbu dėl kelių priežasčių. Broileris, lesinamas mūsų gaminamais subalansuotais lesalais, per 45 dienas pasiekia apie 2 kilogramus gyvo svorio. Tam yra sunaudojama apie keturi kilogramai lesalo. Paskutiniu metu Lietuvoje pasirodė kaimyninių šalių pašarai. Jie – pigesni, tačiau ne visiškai subalansuoti. Paukštis, iki tol gavęs visaverčius lesalus, palesęs nesubalansuotą pašarą, gali pradėti viduriuoti ar net kristi – kadangi staiga pasikeičia kokybiniai lesalo rodikliai. Todėl broilerius rekomenduojame lesinti vieno gamintojo lesalais. Pradėjus naudoti kito gamintojo lesalus, naujų lesalų reikia įmaišyti palaipsniui – perėjimas turi užtrukti savaitę“, - patarė bendrovės „Kretingos grūdai“ vykdomasis direktorius Steponas Baltuonis.

Bendrovės Receptūrų departamento direktorius Artūras Gimbutas pasakojo, kad visaverčiame lesale, kuris gaminamas „Kretingos grūduose“, yra visos medžiagos, reikalingos sparčiai augantiems broileriams. Lesalai yra pagaminti iš rinktinių, specialiai apdorotų kokybiškų žaliavų: kviečių, kukurūzų, ekstruduotų sojų pupelių, specialiai pagamintų žuvų miltų, augalinės kilmės riebalų, makroelementų, mikroelementų ir vitaminų.

„Grūdinės žaliavos yra tik iš Lietuvos. Pavyzdžiui, kukurūzai auginami Marijampolėje. Labai svarbu parinkti lesalą, tinkantį tam tikram viščiukų amžiui ir rūšiai: lesalai, tinkami broileriams, netinka dedeklėms. Broileriams skirti kombinuotieji lesalai skatina raumenų vystymąsi ir baltymų kaupimąsi juose“, - sakė A.Gimbutas.

Mėsiniai viščiukai broileriai yra išvedami sukryžminus dvi ar daugiau specializuotų mėsinių rūšių vištas su pusiau mėsinių rūšių vištomis. Jie auginami 6 savaites, kol pasiekia beveik 2 kilogramų svorį. Broilerių mėsa – sultinga, po oda yra mažas riebalų sluoksnis.

Patarimai viščiukų broilerių augintojams

* Renkantis viščiuką broilerį, svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar viščiukas yra judrus, aktyviai reaguoja į garsą, ar jo pilvas yra minkštas, o pūkas gerai išsivystęs visame kūno paviršiuje, vienodai pigmentuotas, minkštas. Kojos turi būti tvirtos, galva didelė, akys – ryškios ir blizgančios, snapas – trumpas ir tvirtas, sparnai – prigludę prie kūno.

• Prieš viščiukų laikymą patalpa turi būti išvalyta bei išplauta. Kraiko sluoksnio storis – 8-10 centimetrų. Vienam viščiukui išauginti reikia dviejų kilogramų kraiko. Vienadieniams viščiukams kraikas turėtų būti skiedrinis, kad viščiukai negalėtų jo sulesti.

• Lesinimo frontas – lesalinės dalis, tenkanti vienam paukščiui – turi būti 2,5 centimetro, girdymo – 1 centimetro. Viename kvadratiniame metre grindų ploto galima išauginti iki 20 viščiukų.

• Tą pačią dieną, prieš patalpinant viščiukus, granulės turi būti pripildytos vandens, kad jis sušiltų iki patalpos temperatūros. Pirmiausia viščiukams reikia leisti atsigerti, o duoti lesti - tik po 3-4 valandų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas