Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Litas bankui – ne pinigas

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-03-26
Pinigų įstatyme nurodyta, kad juridiniai ir fiziniai asmenys litus mokėjimams ir atsiskaitymams privalo priimti be apribojimų. Tačiau kai kuriuose bankuose, pateikus didesnę sumą monetomis, klientas turi užmokėti už papildomas darbo sąnaudas perskaičiuojant pinigus.

Atėjus į banką su vienu tūkstančiu litų galima tapti nepageidaujamu klientu. Jei tas tūkstantis litų kišenėje – ne popieriniai banknotai, o žvangantys litai.

Vienas kretingiškis, norėjęs įsigyti eurų už vieną tūkstantį litų, tapo neplanuoto eksperimento dalyviu. Už eurus kiek neįprastu būdu norėjęs sumokėti kretingiškis buvo išprašytas beveik iš visų Kretingoje esančių bankų skyrių: niekas nenorėjo priimti sumos, kurią sudarė tūkstantis metalinių litų. „Visuose bankuose, kur už eurus norėjau atsiskaityti metalinėmis vieno lito monetomis, man liepė šias išsikeisti į popierinius litus ir tik tada pirkti eurus. Tačiau monetų į banknotus veltui nekeičia – yra tam tikras mokestis. Kodėl aš jį turiu mokėti, jei metaliniai litai yra mūsų šalies pinigai – vadinasi, aš turiu teisę už juos įsigyti prekę“, - kalbėjo kretingiškis.

Pasak jo, vieninteliame Ūkio banke jam buvo bepavykstą neišsikeitus metalinių pinigų įsigyti eurų.

„Banko darbuotojos prisiminė šį atvejį ir sakė neatsisakiusios metalinių pinigų. Tuo metu banke buvo daug žmonių ir klientą aptarnavusi darbuotoja jį įspėjo, kad jam teks palaukti: suskaičiuoti tūkstantį litų po vieno lito monetą užtrunka gan ilgai, be to, pinigai yra skaičiuojami du kartus.

Galbūt klientas neturėjo laiko ir nusprendė nelaukti. Tačiau galiu patikinti, kad metalinės monetos yra tokie pat pinigai, kaip ir popieriniai banknotai, ir klientas gali jais atsiskaityti“, - teigė Ūkio banko spaudos atstovė Romualda Stonkutė.

Dnb Nord banko atstovas spaudai Andrius Vilkancas sakė išsiaiškinęs, kad banko Kretingoje darbuotojai tokio atvejo neužfiksavę: tik prieš kiek laiko vienas klientas norėjo už 500 litų, kuriuos sudarė metalinės monetos, įsigyti latų.

„Mūsų žinomu atveju klientas pyktelėjo sužinojęs, kad už pinigų keitimą yra taikomas mokestis – 2 procentai nuo sumos. Toks mokestis yra teisėtas, nes bankas susiduria su papildomomis išlaidomis: darbuotojas ilgiau užtrunka, kol perskaičiuoja monetas, jas sunkiau inkasuoti. Tačiau nėra taip, kad bankas atsisakytų priimti monetas ir valiutą įsigyti lieptų tik tuomet, kai žmogus monetas išsikeičia į banknotus“, - sakė A.Vilkancas.

SEB Vilniaus banko atstovas spaudai Arvydas Žilinskas pasakojo, kad banko darbuotoja turėjo teisę už tokios sumos metalinių pinigų perskaičiavimą paimti banko nusistatytą mokestį. p> „Iki tam tikros sumos metalinių monetų kiekis gali būti neapmokestintas. Tačiau jei suma didelė, didėja darbo sąnaudos, todėl yra taikomas pinigų perskaičiavimo mokestis. Galbūt banke įvyko nesusipratimas ir klientas eurų neįsigijo todėl, kad jam buvo neaiški mokėjimo už paslaugą sistema“, - svarstė A.Žilinskas.

„Swedbank“ atstovė spaudai Orinta Barkauskaitė išreiškė apgailestavimą, kad klientas pasijautė netiksliai informuotas. Jų banke keičiamą valiutą klientai gali pristatyti pasirinktais nacionalinės valiutos nominalais – banknotais, monetomis, centais arba užsienio valiutos banknotais. Tačiau valiuta yra keičiama už banko įkainiuose nustatytą mokestį.

Banko „Snoras“, į kurį eurų įsigyti norėjęs žmogus neužsuko, atstovas spaudai Tomas Vaišvila sakė, kad jų banke nėra taikomi apribojimai, ir darbuotojai privalo priimti tiek monetas, tiek banknotus.

Lietuvos banko atstovas spaudai Mindaugas Milieška patarė, kad sukaupus didelę sumą monetų, paprasčiau ne jomis mokėti už prekę ar paslaugą, o nemokamai išsikeisti Lietuvos banko Klaipėdos skyriuje.

„Lietuvos banko valdyba yra nustačiusi, kad mūsų šalyje registruoti komerciniai bankai keičia litus į bazinę valiutą (eurus) ir bazinę valiutą į litus tik oficialiuoju kursu. Atlyginimas už lito ir bazinės valiutos keitimo operacijas negali viršyti 2 procentų grynaisiais pinigais keičiamos sumos. Teikdami litų keitimo į eurus ir atvirkščiai paslaugą, komerciniai bankai gali teikti ir papildomas mokamas paslaugas. Pavyzdžiui, patikrinti pinigus, juos perskaičiuoti. Nemokamai litų bei centų monetos į banknotus yra keičiama Lietuvos banke Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje“, - sakė M.Milieška.

Lietuvos Respublikos Pinigų įstatymas nustato, kad Lietuvos Respublikoje juridiniai ir fiziniai asmenys litus mokėjimams ir atsiskaitymams privalo priimti be apribojimų. Įstatyme nurodyta, kad grynieji pinigai yra litų banknotai ir monetos bei centų monetos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas