Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Aiškino, kaip kovoti su korupcija Savivaldybėje

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-11-20

Šį trečiadienį Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkas Leonas Barišauskas beveik dvi valandas Kretingos rajono savivaldybės administracijos vadovams ir darbuotojams, merui, jo pavaduotojai, tarybos nariams, Savivaldybės įmonių atsiųstiems atstovams kalbėjo apie Lietuvoje, taip pat ir savivaldybėse suvešėjusią korupciją, jos daromą žalą, kaip su šia blogybe kovoti ir apie tos kovos priemones - įstatymus, kita.

L.Barišauskas apie korupcijos lygį Kretingos rajono savivaldybėje nutylėjo. Nepateikė ir konkrečių korupcijos Savivaldybėje faktų. Pabrėžęs Savivaldybės tarybos priimamų sprendimų vertinimo, analizavimo antikorupciniu požiūriu svarbą, pareigūnas išnagrinėjo 2009 m. spalio 21 d. tarybos priimto sprendimo aiškinamąjį raštą ir pareiškė, jog antikorupciniu požiūriu šis raštas yra niekinis. Raštą parengė Savivaldybės administracijos Turto valdymo tarnyba. Raštą rengusio tarnybos specialisto L.Barišauskas neįvardijo. Tarybos sprendimus lydintys aiškinamieji raštai yra vienas iš kovos su korupcija rajono Savivaldybėje įrankių. Tų įrankių yra ir daugiau: L.Barišauskas paminėjo ir vieno langelio principą, ir jau 7 metus šalyje veikiantį Antikorupcijos įstatymą bei Valstybės tarnybos įstatymo 8 principus, kurių turi laikytis valdininkai ir už kurių nepaisymą turėtų būti baudžiami. Štai pirmas iš šių principų: pagarba žmogui ir valstybei. “Pagal principą vienodai dėmesingai, pagarbiai turėtume priimti į Savivaldybę atėjusį prasmirdusį vargetą ir kvepiantį verslininką”,- kalbėjo STT pareigūnas. Korupcijai pažaboti Savivaldybė rengia priemonių planus. Apie tai, kad šie planai yra daugiau “popieriniai”, L.Barišauskas patvirtino, pažymėjęs, jog Kretingos rajono savivaldybė STT Klaipėdos valdybai iki šiol nėra pateikusi ataskaitos, kaip Savivaldybė įvykdė 2008 metų Antikorupcinių priemonių planą.

Kiek Kretingos rajono savivaldybėje yra nubaustų už tai, kad naudojosi tarnyba siekiant asmeninės naudos? “Nėra nė vieno, kiek aš prisimenu”,- atsakė Savivaldybės administracijos direktorius Valerijonas Černeckis. Norint bausti už korupciją, reikia ją patvirtinančių faktų. Kaip pripažino ir L.Barišauskas, korumpuoti valdininkai bus nebaudžiami, kyšininkavimas, giminaičių protegavimas, piktnaudžiavimas tarnyba klestės tol, kol kovoje su šiuo blogiu nebus visuomenės paramos. “Kol nepaliečia jo paties, tol jis viskam abejingas,- teigė jis ir pacitavo pasaulyje žinomo politiko, filosofo Edmundo Berko mintį. - Viskas, ko reikėtų, kad blogis įsigalėtų,- tai, kad geras žmogus nedarytų nieko”.

L.Barišauskas pabrėžė, jog vien baudžiamosiomis priemonėmis korupcijos pažaboti neįmanoma. STT pareigūnas ragino Kretingos rajono savivaldybės administraciją, tarybą dirbti taip, kad nė vienam iš jų atsistojus Kretingos Rotušės aikštėje nebūtų gėda prisipažinti, jog dirba Savivaldybėje. L.Barišauskas pažadėjo pagalbą Kretingos rajono savivaldybės administracijos specialistams rengiant metodiką dėl Savivaldybėje priimamų sprendimų įvertinimo antikorupciniu požiūriu. <[p> L.Barišauskas pateikė faktų apie korupciją, jos mastą Lietuvos valstybėje. Štai keletas jų: Lietuva yra pasiekusių didžiausią korupcijos lygį valstybių sąraše. Korupcijos lygis Lietuvoje - 4,8 balo (10 balų sistemoje). Tam, kad tarptautinė bendrija pripažintų, jog korupcija valstybėje yra pažabota, reikia peržengti 5 balų barjerą. Europoje ir pasaulyje mažiausiai korumpuotos yra Skandinavijos šalys. Korupcijos lygis Danijoje - 9,3 balo.

Lietuvoje 2008 m. rugsėjo - 2009 m. vasario mėnesiais buvo atliktas korupcijos tyrimas, kurį finansavo Nyderlandų Karalystės ambasada. Pagal tyrimo rezultatus, didžiausi kyšininkai Lietuvoje yra: Kelių policijoje - 40 proc., žemėtvarkoje - 35 proc., miestų ir rajonų ligoninėse - 30 proc., respublikinėse ligoninėse - 25 proc. 1/4 valstybės tarnautojų patyrė savanaudiškumo siekiančių politikų spaudimą. Į tyrimo klausimą “Kodėl neėmėte kyšio?” 74 proc. apklaustųjų atsakė: “Niekas nesiūlė”.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas