Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Po vyro žūties našlė neatsikrato abejonių

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Teisėtvarka
  • 2009-11-20

Klaipėdietė Vilma Mikalauskienė iki šiol negali susitaikyti su savo vyro 54 metų Kazio Mikalausko žūtimi. Netekties gėlą dar labiau temdo ir abejonės: moteris netiki, kad avarija – tik nelaimingas atsitikimas, o kaltininkas buvęs blaivus.

„Tądien labai norėjau su vyru važiuoti kartu, tačiau namie buvo reikalų. Tik dėl to ir likau gyva“,- tragedijos dieną, kai jos sutuoktinis žuvo šių metų rugpjūtį per avariją kelyje Šiauliai-Palanga, prisiminė V.Mikalauskienė. Nelaimės nuojauta moterį užplūdo tuomet, kai sulaukė savo motinos, gyvenančios Telšiuose, skambučio – klausė, kur dingo žentas, kuris ją turėjo atvežti į Klaipėdą.

„Nors savo tėvus buvo spėjęs aplankyti“,- sakė V.Mikalauskienė, kuri su vyru pastaruosius metus gyveno Vokietijoje, o gimines Lietuvoje aplankydavo tik per vasaros atostogas.

Žuvo abu vairuotojai

Po tragiškos avarijos dėl patirtų sužalojimų neišgyveno ne tik automobilį „Renault Megane Scenic“ vairavęs V.Mikalauskas, bet ir kito automobilio „Opel Astra“ vairuotojas 51 metų Klaipėdos rajono gyventojas Robertas Sakalauskas. Jų gyvybių nepavyko išgelbėti ir greitosios medicinos pagalbos medikams.

Avarijos vietoje susirinkę žmonės tąkart garsiai svarstė: ar automobilio „Opel Astra“ vairuotojas buvo blaivus. Liudininkų teigimu, automobilis, prieš išvažiuodamas į priešingą eismo juostą, dar kurį laiką vingiavo kelyje. Įtarumą stiprino ir po eismo įvykio prie sumaitotų automobilių pasklidusios alkoholio butelių šukės.

Netiki kaltininko blaivumu

Vairuotojų kraują ištyrę teismo medicinos ekspertai pateikė išvadą – ir V.Mikalauskas, ir R.Sakalauskas per eismo įvykį buvo blaivūs.

„Netikiu, kad Sakalauskas buvo blaivus. Įrodyti, jog avarijos kaltininkas buvo išgėręs, man – garbės reikalas“, - tvirtino našlė ir pateikė keletą jai įtarimų sukėlusių faktų.

Pasak V.Mikalauskienės, kartu su R. Sakalausku vienoje mašinoje važiavęs ir po avarijos likęs gyvas keleivis painiojosi duodamas parodymus. „Kokiu tikslu jis bandė meluoti ir sau prisiimti kaltę?“- svarstė pašnekovė.

Ji tvirtino, kad vairuotojų kraujo buvo paimta ne iš karto Kretingos ligoninėje, į kurią jie buvo atvežti greitosios medicinos pagalbos automobiliu, o vėliau Klaipėdoje.

„Kiek žinau, Klaipėdos medikai ima kraujo girtumui nustatyti visais atvejais, nesvarbu, kokią traumą patyrė žmogus, o kodėl to nedaro Kretingos?“- klausė V.Mikalauskienė.

Tiria paprašius policijai

Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Vidmantas Jurgaitis tvirtino, kad kraujo girtumui nustatyti imama tik dviem atvejais: to paprašo policija arba pats vairuotojas, kuris į ligoninę atvyksta po to, kai įtariant esant neblaivų jį sustabdo Kelių policija.

Kretingos ligoninėje tik paimama žmogaus kraujo, tačiau alkoholio kiekis jame vietoje netiriamas – ėminiai siunčiami ekspertams į Klaipėdą.

„Tačiau net ir policijos prašymu negalime imti kraujo, jei asmuo tam prieštarauja. Žmogui įdurti į veną – chirurginė intervencija. Taigi tai nėra taip paprasta, iškyla komplikacijų grėsmė. Todėl turime paisyti juridinių dalykų, kad neliktume kalti,- kalbėjo V.Jurgaitis. – Galiausiai mums svarbiausia - padėti žmogui, išgelbėti jo gyvybę. Tam, o ne kraujo tyrimams, ir skiriame didžiausią dėmesį“.

Kad alkoholio kiekis kraujyje tiriamas policijos arba paties asmens prašymu, patvirtino ir Mykolo Romerio universiteto Teismo medicinos instituto Klaipėdos skyriaus vedėjas Vidmantas Armonas.

Išvada – po pusantro mėnesio

V.Mikalauskienei nesuprantama, kodėl užsitęsė K.Mikalausko ir R.Sakalausko kraujo tyrimas: nors avarija įvyko rugpjūčio pabaigoje, bet ekspertų išvadą policija gavo tik spalio 6 dieną.

Mūsų rajone esama ir daugiau atvejų, kai rezultatai, ištyrus alkoholio kiekį kraujyje, paaiškėja praėjus 2-3 savaitėms po eismo įvykio.

V.Armonas, paklaustas apie tyrimo trukmę, neslėpė susierzinimo: „Jei klausiate, ar ilgai trunka kraujo ėminį įdėti į aparatą ir jį ištirti, atsakau – kelias valandas. Taigi rezultatai gaunami tikrai ne ilgiau kaip per vieną dieną. Bet per kiek laiko mums kraujo ėminys atvežamas, ir po kiek laiko policija atsiima švadą – šito atsakyti negaliu. Klauskite savo komisariato pareigūnų“.

V.Armono teigimu, sąlygos, kaip kraujo ėminys laikomas, ir terminas, per kiek laiko jis atvežamas ekspertams, įtakos rezultatams gali turėti.

Pasiteiravus, kur kreiptis suabejojus kraujo tyrimo rezultatais, V.Armonas paaiškino, kad ekspertų išvadas gali paneigti tik teismas, išdėstydamas pagrįstus argumentus. „Mes dirbame savo darbą ir nesiekiame kam nors patikti arba nepatikti“,- pridūrė jis.

Tyrimą nutraukė

„Ekspertai išvadų paštu nesiunčia, jas reikia pasiimti patiems. Į Klaipėdą važiuojame kas 1-2 savaites: kad ten kasdien nelakstytume, palaukiame, kol susikaupia daugiau reikalų. Tačiau tai, anksčiau ar vėliau pasiimsime išvadą, įtakos tyrimų rezultatams tikrai neturi“,- tvirtino Kretingos rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Nerijus Japertas.

V.Mikalausko ir R.Sakalausko kraujas buvo ištirtas rugpjūčio 31 dieną. Pasak N.Japerto, dar laiko užtrunka, kol kraują ištyręs ekspertas parašo išvadą.

Kada tiksliai buvo parašyta išvada dėl R.Sakalausko kraujo tyrimo rezultatų, galėtų pasakyti tik patys Teismo medicinos instituto ekspertai.

Šią bylą kuravęs Kretingos rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Irmantas Valužis teigė, kad ikiteisminis tyrimas yra nutrauktas. „Net jei būtų paaiškėję, kad vairuotojas buvo girtas, tyrimą vis tiek nutrauktume, nes kaltininkas yra žuvęs. O ir abejoti ekspertų išvadomis neturiu pagrindo“,- sakė I.Valužis.

„Lietuvos draudimo“ atstovės ryšiams su visuomene Ernestos Dapkienės komentaras:

- Žala nukentėjusiajai šaliai atlyginama bet kokiu atveju, nesvarbu, ar eismo įvykio kaltininkas buvo blaivus, ar ne. Svarbu, kad automobilis būtų apdraustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, kaip ir numato įstatymai. Žalos dydį lemia automobilio vertė ir sugadinimai, laidojimo ir kitokios patirtos materialios išlaidos. O įvertinti moralinę žalą gali tik teismas.

Jei paaiškėtų, kad avarijos kaltininkas buvo neblaivus, tuomet žalos dydis išieškomas iš jo pusės.

Kaltininko šeimai patirtos išlaidos atlyginamos tik tuo atveju, jei automobilis apdraustas kasko draudimu. Tačiau jis taip pat galioja tik tuomet, kai vairuotojas yra blaivus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas