Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Amžino poilsio – į Baltąjį kalną

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2009-11-13
Seniūnas Edvardas Stalmokas aprodė būsimas 2 ha ploto kapinių ribas. Darbėniškiai kapinėms vietą pasirinko pagal seną baltišką paprotį, kad amžinam poilsiui žmogus atgultų smėlio kalnely.

Pavasarį darbėniškiai savo artimuosius jau galės laidoti naujosiose kapinėse, kurios rengiamos Baltkalnio miške, 600 m nuo Darbėnų miestelio ribos, Vaineikių link. Mirusieji atguls iškirstoje miško proskynoje į baltą kalvos smėlį.

Kapinėse - ir kolumbariumas

Iš visų pusių miško supamose Baltkalnio kapinėse bus sukurtos didelės erdvės, atskirtos žalia veja, krūmais bei takais. Iš proskynos jau išvežti iškirsti medžiai, įrengtas vandens gręžinys.

Kapinės užims 2 ha plotą. Jose iš viso bus įrengta 850 šeimos kapaviečių, kiekvienai jų skiriant po 5 kv. m. Laidoti bus pradedama nuo kairiojo kapinių pakraščio, - čia pirmiausia ir numatyta įrengti 150 šeimos kapaviečių, kitas - vėliau.

Kapinių statybos darbai vykdomi dviem etapais: pagrindiniai bus atlikti ligi pavasario. Netrukus kapinėse bus įrengtas pagrindinis įvažiavimas, 48 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, lauko tualetas ir laikinas sandėlis. Kapinių teritorija bus apšviesta ir aptverta.

Antrasis kapinių įrengimo etapas prasidės vėliau - kapinės turės būti užbaigtos 2011 m. Antrajame etape numatyta pastatyti šarvojimo koplyčią, iškirsti medžius ir įrengti likusias kapavietes.

Baltkalnio kapinės bus pirmosios mūsų rajone, kuriose ketinama įrengti net keturis kolumbariumus - urnų laikymo patalpas, kuriose tilps 450 urnų.

„Kol kas žmonės mūsų seniūnijoje laikosi senųjų laidojimo tradicijų. Aš nežinau nė vieno atvejo, kad mūsų seniūnijos mirusiųjų palaikai būtų sudeginti, o jų urnos palaidotos senosiose kapinėse. Tačiau pasaulis nestovi vietoje: žmonės migruoja, tradicijos keičiasi. Todėl ir norėjome, kad būtų įkurtos šiuolaikiškos kapinės, kad būtų speciali vieta urnoms saugoti“, - kalbėjo Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas.

Kapinių statybos darbams vadovauja konkursą laimėjusi Vilniaus bendrovė „Pireka“, o juos vykdo subrangovas – bendrovė „Medrida“ iš Kretingos. Baltkalnio kapinių įrengimas, kurį finansuoja Kretingos rajono savivaldybė, kainuos 750 tūkst. Lt.

Vietą pasirinko patys darbėniškiai

Senosiose Darbėnų kapinėse, kurioms jau per 200 metų, laidojimo vietų beveik nebėra. Mirusiųjų kaulai žemėje dūla net keliais sluoksniais. Praėjus 25-30 metų po palaidojimo, į šeimos kapavietę gula kitas karstas. Tačiau dabar apie 10 vietų bėra likę tik tarpueilėse tarp kapaviečių.

„Vietos naujoms kapinėms pradėjome ieškoti dar prieš 3-4 metus. Procesas buvo gana sudėtingas dėl specifinių kapinių įrengimo reikalavimų. Dauguma žemės sklypų – privatizuoti, o kapinės turi būti įrengtos ne arčiau, kaip 300 m ne tik nuo gyvenvietės, bet ir nuo atskirų sodybų. Į jas negali iš aukščiau įtekėti gruntiniai vandenys. Taip pat norėjosi, kad kapinių vieta būtų patraukli, o privažiuoti – patogu“, - pasakojo E.Stalmokas.

Anot seniūno, buvo parinkti keli sklypų variantai, kuriuos seniūnija aptarė kartu su bendruomene. Pasiūlyta kapines įrengti Pasertupio kaime, į Lazdininkų pusę, tačiau tam paprieštaravo aplink esančių žemių savininkai. Bendruomenei nepatiko ir vieta už geležinkelio, Skuodo link, o naujųjų kapinių kaimynystė pamiškėje, greta evangelikų liuteronų kapinių, nepatiko pastarojo tikėjimo bendruomenei.

Patraukliausias darbėniškiams buvo Baltasis kalnas – smėlio kalva, kažkada buvusios ganyklos, ilgainiui apaugusios mišku. Šis miško plotas, esantis pakeliui į Kūlupėnus, priklausė Kretingos miškų urėdijai. Todėl, sakė seniūnas, darbėniškiai jaučia didelį dėkingumą urėdijai už supratingumą, perleidžiant sklypą būsimoms kapinėms.

„Dalis kelio atkarpos nuo miestelio į kapines yra asfaltuota, žvyrkelio lieka vos 200 m. Tačiau parengėme projektą „Klaipėdos regiono keliams“, kad išasfaltuotų ir šį ruožą bei kapinių takus“, - tvirtino E.Stalmokas.

Darbėnų miestelyje šiuo metu yra trejos kapinės: dvejos iš jų – katalikų ir evangelikų liuteronų – dar veikiančios. Miestelio pakraštyje, važiuojant į Vaineikių pusę, ligi II pasaulinio karo veikė 1 ha ploto žydų kapinės. Prieškariu Darbėnuose gyveno apie 600 žydų.

Faktai apie būsimas kretingos kapines

Naujoms Kretingos kapinėms yra parinktas 17 ha plotas Petrikaičių kaime.

Jose numatyta įrengti 7 tūkst. kapaviečių ir kolumbariumus 3 tūkst. 600 urnų.

Projekto sąmatinė vertė – 20 mln. Lt

Kretingos mero Juozo Mažeikos komentaras:

- Kretingos kapinės yra numatyta įrengti pagal koncesijos sutartį - investuotojas finansuotų darbus, o Savivaldybė su juo atsiskaitytų per nustatytą laiką. Tačiau pagal Vyriausybės nustatytas veiklos rūšis, į koncesinių sutarčių sąrašą nėra įtrauktas kapinių įrengimas. Todėl buvo kreiptasi į Ūkio ministeriją dėl koncesinės veiklos sąrašo papildymo. Tada bus skelbiamas konkursas parinkti koncesininką. Yra tikimybė teigiamų rezultatų sulaukti ligi Naujųjų metų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas