Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sausio 13-oji žvakučių ir laužų šviesoje

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Minėjimai
  • 2024-01-16
Kretingiškių eisena nuo bažnyčios Rotušės aikštės link.

Už Tėvynės laisvę Sausio 13-ąją žuvusiųjų atminimas 16 kartą buvo pagerbtas visuotine pilietine iniciatyva „Pergalės šviesa“ (anksčiau „Atmintis gyva, nes liudija“), languose uždegant vienybės ir atminimo žvakutes. Kartu su visa Lietuva šioje iniciatyvoje dalyvavo ir Kretingos rajono gyventojai. 1991 metų sausį vienybės ir laisvės siekio vedini, Lietuvos piliečiai pasiekė istorinę pergalę: atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją bei bandymą karine jėga įvykdyti perversmą, apgynė atkurtos valstybės Nepriklausomybę. Pirmoji akcija „Atmintis gyva, nes liudija“ buvo surengta 2008 metais, joje dalyvavo apie 100 mokyklų. Po kelerių metų prie iniciatyvos prisijungė valstybės institucijos, Seimas, Lietuvos ambasados užsienyje.

KRETINGA. Išvakarėse po maldos katalikų bažnyčioje kolona žmonių nužygiavo Rotušės aikštės link, kur Laisvės gynėjų garbei buvo uždegti aukurai.

„Minioje lūkuriuojančio vieno kito žmogaus paklausiau, kokią Sausio 13-ąją prisimena jie, ką išgyveno, ką galvojo, ko tikėjosi... Man pačiai tada, 1991-aisiais, buvo 17-a, su drauge taip pat atbėgome į šią aikštę, buvome pasiruošusios važiuoti ir į Girulius prie televizijos bokšto, bet neleido mama... Atmintin įstrigo diktorės Eglės Bučelytės, kuri iš televizijos studijos komentavo įvykius iki nutrūkstant transliacijai, ištartus žodžius, sovietiniams desantininkams šturmuojant Lietuvos radijo ir televizijos pastatą... Aš labai didžiuojuosi prieš okupantus atsilaikiusia savo tauta, nors vieninteliai jos ginklai tebuvo vėliava, daina ir laužas“, – sakė renginyje dalyvavusi rajono vicemerė Vaida Jakumienė. Anot jos, vyresnio amžiaus žmonėms ši diena – skaudi patirtis ir prisiminimai, o jaunimui reikia pasakoti.

Skambėjo vyrų folkloro grupės „Andulė“ dainos.

Vicemerė linkėjo laisvę branginti ir vertinti ją kasdienybėje – kiekvieno mūsų darbuose, tolerantiškame požiūryje, padedant silpnesniam, dainuojant patriotines dainas. Jos, atliekamos rajono Kultūros centro vyrų folkloro grupės „Andulė“, skambėjo ir tą Laisvės gynėjų dienai skirtą vakarą. Nepamirštamais išgyvenimais, kuriuos patyrė 1991-ųjų Sausio 13-osios naktį, pasidalijo Savivaldybės tarybos narys Juozas Mažeika. Laisvės kovotojų stiprybei pagerbti buvo skirta įspūdinga ugnies misterijos programa „Laisvės pulsas“.

O Sausio 13-ąją kretingiškiai buvo pakviesti į rajono Kultūros centre įvykusį nemokamą koncertą „Laiko gyvastis“ pasiklausyti solistės Rasos Serra ir kanklininkės Ingridos Spalinskaitės-Kurienės atliekamų kūrinių.

Akcijoje dalyvavo ir Kretingos rajono ugdymo įstaigos.

„Žybsinčios žvakutės ant palangių, o kieme – išskirtinis, 45 minutes degantis, laužas, kurį užkurti aktyviausi mokyklos parlamento nariai susirinko jau nuo 7 valandos ryto, yra daugiametė mūsų bendruomenės tradicija“ – sakė Kretingos Simono Daukanto progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė. Jos nuomone, tai svarbu, juolab dabar, Ukrainos karo akivaizdoje, kai turime būti įkvėpti drąsos, jeigu reikės, mokėti apginti savo Tėvynę.

Jauki akimirka prie Nepriklausomybės paminklo Darbėnuose.

DARBĖNAI. Laisvės gynėjams skirtas renginys ir čia tradiciškai prasidėjo Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje, kur pagarbiai buvo įneštos Darbėnų gimnazijos, miestelio, Ukrainos, taip pat – Gedimino pilies bokšte kabėjusi Lietuvos Respublikos vėliava, kuri patikėta saugoti Darbėnų gimnazijai kaip vienai pilietiškiausių Lietuvoje.

Po šventų Mišių, kurias aukojo klebonas Viktoras Dirvonskis, buvo prisiminti Sausio įvykiai, 14 už Tėvynę galvas padėjusių aukų pagerbti varpo dūžiais ir tylos minute.

Prie Nepriklausomybės paminklo buvo padėtos gėlės.

Vėliau renginys persikėlė prie Nepriklausomybės paminklo, prie kurio, taip pat ir prie paminklo Kardo rinktinės partizanams buvo padėtos puokštės gėlių. Mintimis apie Sausio 13-ąją, dabartinę situaciją Lietuvoje, Ukrainos įvykius pasidalijo aktyvus visuomenininkas Stasys Burba, kalbėjo Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys. Jo nuomone, Sausio 13-oji yra kartu ir pergalės diena, vainikavusi 50 šalies okupacijos metų.

„Keturiolika Sausio 13-ąją žuvusiųjų, bet kas suskaičiuos, kiek už mūsų laisvę dar žuvo partizanų, kiek – tremty“, – sakė A. Poškys. Prie degančio laužo buvo sugiedotas Lietuvos himnas, leidžiamos patriotinės dainos, žmonės bendravo tarpusavyje, vaišinosi arbata.

Sausio 13-osios prisiminimais pasidalijo Savivaldybės tarybos narys Juozas Mažeika (kairėje).

LAUKŽEMĖ. „Vieningai uždegtos atminimo ir vilties žvakutės, kurių liepsna – tai simbolinė mūsų padėka už Laisvę kovojusiems ir žuvusiems“, – sakė rajono Kultūros centro Laukžemės skyriaus vedėja Aida Mikutienė.

Ji pasidžiaugė, kad į renginį, kuris vyko skyriaus salėje, susirinko daug žmonių – ir vaikų, ir suaugusiųjų. Su bibliotekos vedėja Jolanta Grigalauskiene jos buvo paruošusios montažą, buvo rodomos skaidrės, prisimintos istorinės akimirkos, pagerbtas kiekvienas Sausio 13-ąją žuvęs didvyris. Saviveiklininkai dainavo laisvės, Tėvynės dainas.

KARTENA. Sausio 13-ąją, pagerbiant Laisvės kovotojus, žvakutės, kaip ir kitur, buvo uždegtos nuo pat ryto. Tradiciškai karteniškiai šią datą paminėdavo miestelio aikštėje, kur iškeldavo trispalvę, giedodavo „Tautišką giesmę“, prisimindavo šalies didvyrius, tačiau šį kartą dėl šalto oro ir lijundros visi, tarp kurių nemažas būrelis ir senjorų, sugužėjo į Kartenos skyriaus salę. Vedėja Janina Vaičekauskienė buvo parengusi Sausio 13-osios įvykiams skirtą parodą, šių įvykių seką buvo galima pamatyti ir vaizdo filmuose. Rimanto Varkojaus vadovaujamas folkloro ansamblis „Alonta“ dainavo liaudies dainas. Kartenoje taip pat buvo surengtas ir atminimo vakaras, skirtas Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai – parapijos mansionarijui ir altaristai, jo 253-iosioms metinėms paminėti.

Minia žmonių susirinko Kretingos centre.

BAUBLIAI. Sausio 12-ąją 8 valandą dešimčiai minučių ir baubliškių languose sušvito žvakutės. Pasak Kretingos rajono kultūros centro Baublių skyriaus vedėjos Verutės Keblienės, žvakė simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atminimą ir vienybę. Pilietine iniciatyva „Pergalės šviesa“ gyventojai buvo kviečiami prisiminti 1991 metų sausį, kai vienybės ir laisvės siekio vedini Lietuvos piliečiai pasiekė istorinę pergalę. Tauta atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją bei bandymą karine jėga įvykdyti perversmą, apgynė atkurtos valstybės Nepriklausomybę. O sausio 13-ąją, nors, kaip sakė vedėja, ir slidu, nesutrukdė žmonėms susirinkti į literatūrinę muzikinę popietę „Laisvės skrydis“, kurią paruošti padėjo Baubliuose gyvenančios moksleivės Inesa Danieliūtė ir Brigita Ivanauskaitė. Buvo skaitomos eilės, skambėjo patriotinės dainos, kaip „Žemėj Lietuvos“ arba „Kokia nuostabi, Lietuva esi.“

Baubliškiai taip pat pasižiūrėjo ir jaudinantį 45 minučių trukmės dokumentinį filmą „Sekmadienio rytą... Sausio 13-osios naktį.“ Pasak V. Keblienės, daugiausia esame įpratę matyti Sausio 13-osios įvykius Vilniuje, o šis filmas pasakoja ir apie Kauną. Kai sovietinė armija Vilniuje užėmė Lietuvos radiją ir televiziją, Kaune žmonės saugojo Sitkūnų radijo bei Juragių televizijos retransliatorius, budėjo prie svarbių objektų.

Ugnies misterija „Laisvės pulsas“ Kretingoje.

GRŪŠLAUKĖ. „Neužmirštuolė... Aš prisimenu, kodėl esame laisvi“, – tokį edukacinį renginį Sausio 13-osios išvakarėse surengė šio kaimo kultūros skyrius. Grūšlaukiškiai buvo pakviesti iš veltinio susikurti sages-neužmirštuolės žiedus.

„Mėlynas neužmirštuolės žiedas drabužio atlape visuomenėje dabar sukelia prieštaringus jausmus, gal todėl norinčiųjų jį turėti susirinko ne tiek, kiek tikėjausi“, – šypsojosi edukatorė kultūros skyriaus vedėja Giedrė Kniūkštienė. Tačiau, anot jos, atmosfera buvo labai šilta, tos moterys, kurios atėjo, džiaugėsi įdomiai praleidusios laiką. Tuo pačiu pasidalijo, ir kokia Sausio 13-oji išliko jų atmintyje.

SALANTAI. Visi skyriai iš pat ryto uždegė atminimo žvakutes, o vakare būrelis žmonių susirinko mieste, prie Salantų kultūros centro. Oficialių kalbų nebuvo, bet buvo jaukiai dalijamasi asmeniniais prisiminimais: kas 1991-aisiais buvo vienerių metų, kas dalyvavo vestuvėse, kaip vienas, o kaip kitas sutiko žinią apie tai, kas vyksta prie Parlamento ir televizijos bokšto Vilniuje, kaip tą žinią išgyveno. Skambėjo Kultūros centro etnostudijos atliekamos dainos.

„Manau, simboliška ir gražus akcentas, kad patriotines dainas dainuoja jaunimas, kad Lietuva jam yra brangi“, – pasidžiaugė Salantų kultūros centro Žvainių skyriaus vedėja rajono tarybos narė Vitalija Valančiutė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas