Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pasveikino Salantų krašto 90-mečius

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Jubiliejai
  • 2023-12-08
Kalnalio krašto enciklopedija, – taip bažnyčios prižiūrėtoją Daliciją Preibytę vadina Imbarės seniūnas Antanas Turauskis.

Stojus adventui, Kūlupėnų ir Imbarės seniūnijų seniūnai ir šio krašto bendruomenių atstovai suskubo pasveikinti gruodžio pradžioje 90 metų sulaukusius jubiliatus: ilgametę Kalnalio bažnyčios prižiūrėtoją, žmonių pročkele vadinamą, Daliciją Preibytę, taip pat ilgametį Kūlupėnų bitininką Joną Maksvytį ir jo kaimynę Barborą Švelnienę.

Dalicija Preibytė – gyvoji krašto enciklopedija

„Gyvoji Kalnalio ir aplinkinių kaimų enciklopedija“, – taip sveikata ir energija vis dar trykštančią D. Preibytę pavadino Imbarės seniūnas Antanas Turauskis. Visą savo ilgą gyvenimą praleido tėviškėje – dar Dalicijos prosenelio zakristijono kone tuo pat metu, kaip ir 1883 m. iškilo medinė Šv. Lauryno bažnyčia, suręstame name. Gyvendama šimtametėje troboje ant kalvos, prie pat bažnyčios, jos varpinės, supamų ištisų kaimo giminių ir krašto istoriją menančių kapinaičių, D. Preibytė sukaupė daug žinių. Tiesiog iš gyvenimo, iš savo kasdienybės per ilgus čia praleistus dešimtmečius.

„Pro savo namų langą ji mato, kas atvyksta į Kalnalį, išeina pasitikti. Jei aplankyti kapinių, tuoj dalijasi prisiminimais apie iškeliavusiuosius, dažną jų ir pačiai teko pažinoti. Jei svečias iš toliau, tuoj ima pasakoti bažnyčios istoriją, dideliu masyviu raktu atrakina ją, aprodo, kuo ji vertinga ir svarbi visai Lietuvai, jos kultūrai ir istorijai. Nepamiršta priminti, kad čia krikštytas ir netoliese – gretimame Nasrėnų kaime – gimęs augęs pats vyskupas Motiejus Valančius. Kad ir didžia Bažnyčios galva tapęs, nepamiršdavęs gimtų vietų ir Kalnalio bažnyčiai dovanojęs sidabrinį kryžių“, – pročkele dar tebetarnaujančios D. Preibytės nuopelnus išskyrė A. Turauskis.

Beje, už tautos istorinio atminimo puoselėjimą, rūpestį ir pagalbą Kalnalio parapijai, klebonams – kiek pati suskaičiavo, per jos tarnystės laiką jų čia pasikeitė kone dešimtis – D. Preibytė 2022 metais buvo apdovanota Kretingos rajono savivaldybės įsteigtu garbingu apdovanojimu – Motiejaus Valančiaus atminimo medaliu.

Su jubiliejumi per šventadienio Mišias D. Preibytę sveikino Kūlupėnų ir Kalnalio parapijų klebonas Mindaugas Nausėda, seniūnas, bendruomenės atstovai, o Seimo nario Antano Vinkaus padėjėja Vitalija Valančiutė perdavė jo sveikinimą ir gėlių puokštę.

Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė džiaugėsi sveikindama ilgametį bitininką ir kaimo visuomenininką Joną Maksvytį.

Garsėjo kaip bitininkas ir liaudies daktaras

Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė šią savaitę taip pat džiaugsmingai pasitiko jų kaimo gyventojų iš Lino gatvės, dviejų kaimynų – J. Maksvyčio ir B. Švelnienės – jubiliejus.

Šviesaus proto, tačiau negalios prie vežimėlio prikaustyto J. Maskvyčio veidas spinduliavo ta šviesa, kuri būdinga ypatingiems žmonėms – bičiuliams, taip senovėje buvo vadinami žmonės, kurie bitininkavo, ir tai jiems buvo ne vien pomėgis, o gyvenimo būdas, gebėjimas sukurti ypatingą santykį su bite – vienintele gyva būtybe, kuri, sakoma, kaip ir žmogus, gimsta ir miršta, o ne išsirita ir dvesia.

J. Maksvytis bitininkas – nuo jaunystės: įsikūrus Kūlupėnų tarybiniam ūkiui ir įsteigus bityną, buvo paskirtas jį prižiūrėti, iki gilios senatvės laikė ir savo avilių – vienu metu jų turėjo iki 30.

„Bitės yra labai svarbus gyvūnas: jei jų nebūtų, nebūtų ir mūsų“, – su didžiule pagarba apie bites prieš kelerius metus „Pajūrio naujienoms“ kalbėjo J. Maksvytis, kalbintas ne vien kaip bitininkas, bet ir kaip liaudies medicinos žinovas, kurio medaus produktai išgarsino jį ne tik Kretingos rajone, bet visoje Lietuvoje ir net užsienyje – bitininko verdami tepalai itin efektyviai gydė nuo rožės, žaizdų, skilinėjančios odos, išopėjimų, hemorojaus ir pragulų.

Kūlupėniškio gaminamais tepalais, jų veikimu buvo susidomėję ir gydytojai bei farmacininkai. „Tepalų nuo rožės ir žaizdų receptų nesugalvojau pats: šių vaistų sudėtis žinoma jau seniai ir perduota iš lūpų į lūpas. Vienos moters iš Tintelių paprašiau, kad patikėtų man receptą – nenorėjau, kad jis prapultų nežinion. Pasirodė, kad toji moteris tepalo nuo rožės receptą buvo gavusi iš akademiko Adolfo Jucio – atominės fizikos pradininko Lietuvoje, gimusio gretimame Klausgalvų-Medsėdžių kaime“, – tuomet pasakojo J.Maksvytis, patikinęs, kad jo gaminami tepalai nėra stebuklingi ir negelbsti nuo visų ligų, tačiau labai svarbu įvertinti puikias medaus savybes.

Sveikatos ir ilgaamžiškumo pavyzdys – kūlupėniškė Barbora Švelnienė.

Pavyzdys, kaip sveikai gyventi

„Be to, kad apie bites, o ir bičiulystę Juozas galėjo pasakoti valandų valandas, jis ir pats gyveno tuo jausmu – kol pajėgė, buvo labai visuomeniškas ir bendruomeniškas žmogus. Kaime buvo išrinktas seniūnaičiu. Jis dalyvaudavo sprendžiant ne tik įvairius kaimo, bet ir kiekvieno žmogaus reikalus, gilinosi į jų rūpesčius. Kol neturėjome bažnyčios Kūlupėnuose, sekmadieniais susodindavo pilną mašiną kaimo moterų, kartais ir keliskart, vežiodavo jas į Mišias Kalnalio bažnyčioje“, – J. Maksvyčiui pagyros žodžių negailėjo seniūnė. Šiandieną Juozu rūpinasi jo žmona Petronėlė Juozapota, su kuria darniai pragyveno 62-jus metus.

Netoli Maksvyčių su sūnaus Algio šeima gyventi B. Švelnienė taip pat ne pagal amžių stebina energija: „Ji ir sniegą nusikasa, pati noriai griebia kastuvą, kad pasportuotų. Rytais mankštinasi, lengvai padaro po dešimt prisilenkimų, delnais siekdama grindis, vasarą sodina ir ravi daržus. Mums ji yra gyvas pavyzdys, kaip sveikai ir visaverčiai gyventi“, – taip apie 90-metę jubiliatę Barborą kalbėjo šventės proga ją aplankiusi R. Lubienė ir seniūnijos specialistė Irina Zubienė.

Seniūnės žodžiais, B. Švelnienė nuolat akcentuoja, kad jos ilgaamžiškumą lemia tai, kad daug juda, valgo sveikai, bet neįmantriai, mėgstanti tai, prie ko įpratęs kaimo žmogus – lašinius, sviestą, daržoves, košes.

Barbora per savo gyvenimą niekur toli nuo gimtinės nenukeliavo: gimusi gretimame Stropelių kaime, vėliau persikėlė į Kūlupėnų centrą. Užaugino 3 vaikus: abu sūnus – be Algio, dar Justinas – gyvena Kūlupėnuose, duktė Regina – taip pat netoliese, Klaipėdoje. Senolė džiaugiasi 9 anūkais ir 10 proanūkių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas