Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Psichologė Vika Gridiajeva dalinosi įžvalgomis ir patarimais tema „Kūrybiškumo raida: kur stabdis, o kur greičio pedalas?“

Kretingos lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“ kartu su Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešąja biblioteka ir Kretingos rajono švietimo centru surengė respublikinę ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų metodinę praktinę konferencijoje „Inovatyvūs kūrybiškumo ugdymo būdai šiandienos darželyje“.

Kad konferencijos tema – aktuali ir svarbi, parodė gausus dalyvių būrys iš įvairių Lietuvos miestų: Palangos, Klaipėdos, Kretingos, Akmenės, Mažeikių, Šakių, Kėdainių, Kelmės, Skuodo, Plungės, Gargždų. Gerąja darbo patirtimi apie ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kūrybiškumo ugdymo ir mokymo metodų įvairovę pasidalino 22 mokytojai, kurie parengė ir skaitė žodinius pranešimus, ir 19 mokytojų, pedagogines įžvalgas, priemones, metodus, instrumentus, padedančius vaikams kūrybiškai mokytis, patirti pažinimo džiaugsmą, atskleisti kūrybines vaiko galias, pristatę stendiniuose pranešimuose.

Konferencijos dalyvius pasveikino rajono Švietimo skyriaus specialistė Lina Jedenkuvienė, Kretingos rajono švietimo centro direktorė Loreta Jurgutienė.

Konferenciją moderavusi lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ pavaduotoja ugdymui Diana Bakstienė, priminusi, kad ugdyti vaikų kūrybiškumą yra svarbus šiandienos mokytojo tikslas, pakvietė Kretingos rajono švietimo centro pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus psichologę Viką Gridiajevą skaityti pranešimo „Kūrybiškumo raida: kur stabdis, o kur greičio pedalas?“ Užduodama intriguojančius klausimus, psichologė konferencijos dalyvius kvietė išsakyti nuomonę, kas yra kūrybiškumas, nuo ko jis priklauso, jis įgimtas ar išugdomas, kokie svarbiausi jį lemiantys veiksniai.

Lektorė akcentavo, kad palankiausias laikas ugdyti kūrybiškumą yra ankstyvasis ir ikimokyklinis amžius, kai vaikai yra smalsūs, viskam imlūs. Remdamasi atliktais moksliniais tyrimais pristatė, kad vaiko kūrybiškumą skatina, jį kaip kūrybišką asmenybę augina turtinga, įvairi ugdymosi aplinka, kūrybingi, demokratiški pedagogai, savarankiškumo skatinimas. Kaip vieną stipriausių stabdžių, trukdančių skleistis vaiko kūrybiškumui, įvardino perdėtą jo globą ir ribojamą savarankiškumą, pasitikėjimo savimi slopinimą ir emocinę įtampą baimę suklysti, nesaugumą, pasikeitimų baimę.

Psichologė akcentavo, kad visuomenė, gyvenimo būdas, tempas, papročiai yra iš esmės pasikeitę, ir sunku numatyti, ko vaiko reikia mokyti, kokiai ateičiai ruošti, nes neaišku, kas bus reikalinga. Tad būtina ugdyti vaiko kūrybiškumą, kad jis galėtų augdamas įveikti visus kylančius iššūkius.

Gausus mokytojų būrys į konferenciją susirinko ne tik iš Kretingos rajono, bet ir iš įvairių Lietuvos miestų.

Provokuoti idėjas – būtina

Mokytojų pranešimai atskleidė daug įdomių ir įvairių idėjų, metodų, būdų, galimybių, kaip ugdyti kūrybiškus vaikus, kaip žadinti jų smalsumą, skatinti aktyviai tyrinėti, ieškoti, kurti, nebijoti išsakyti savo nuomonės. Ne viename pranešimų buvo akcentuojama, kad mokytojui būtina meistriškai išprovokuoti kūrybines vaikų idėjas, skatinti būti aktyviais, drąsiai siūlyti savo sumanymus. Viena galimybių išprovokuoti vaikus kūrybiškai mąstyti yra inovatyvių priemonių naudojimas, projektų įgyvendinimas, STEAM veiklos, įvairios išvykos į laboratorijas, muziejus, teatrą, mišką, bityną – visa, kas skatina geriau pažinti gamtinę, kultūrinę aplinką, ją tyrinėti, aiškintis naujus dalykus, kelti klausimus, ieškoti atsakymų. Tai skatina vaiką ne tik mąstyti, bet ir kurti. Mokytojos kalbėjo, kad vaiko kūrybiškumui atsiskleisti padeda netradicinė aplinka, terapijos metodų taikymas, nes tai sudaro sąlygas vaikui laisvai kurti, žaisti, judėti. Vaikų kūrybiškumas gali būti ugdomas ne tik per aktyvias veiklas, bet ir ruošiantis pietų miegui. Tarkim, pedagogė, skaičiusi pranešimą apie keliones į sapnų karalystę atskleidė, kaip, naudojant pasakų personažų lėles, paskatinti vaikus pailsėti pietų miego laiku. Pedagogė pasidalino mintimis, kaip interaktyviai sekant pasakas, kartu su pasakos personažais šlepsint, skaičiuojant, sakant burtažodžius, tipenant ir pan., vaikai nejučia tampa pasakos personažais ir atkeliauja į sapnų karalystę. Taip sekama pasaka padeda ir nurimti, ir yra veiksmingas būdas žadinti vaikų vaizduotę, kūrybiškumą

Nuo technologijų atsiriboti nereikia

Konferencijoje pedagogės taip pat dalinosi patirtimi, kaip stiprinti vaikų kūrybiškumą, taikant technologinius įrankius ugdymo procese. Mokytojos, kurios pristatė pranešimus tema „Technologijų panaudojimas vaikų kūrybiškumo ugdymui“, akcentavo, kad šiandienos vaikai, jų poreikiai ir patirtis yra visiškai kitokie, negu mūsų, suaugusiųjų, vaikystėje. Jie auga su kompiuteriais, internetu, interaktyviomis lentomis, mobiliaisiais telefonais, fotoaparatais, skaitmeninėmis knygomis, žaislais, juos domina ne tik tradiciniai, įprasti, bet ir interaktyvūs žaislai bei žaidimai. Natūraliai kyla klausimų: ar skaitmeninės technologijos ir kūrybiškumo ugdymas yra suderinami, ar įvairios skaitmeninės priemonės, skirtos tik ikimokyklinio amžiaus vaikų pažaidimams, suteikia neribotų galimybių, siekiant ugdyti mažųjų kūrybą. Mokytojos akcentavo: kad technologijos netaptų tik smagiu žaidimu, būtina orientuotis į ugdymo tikslų įgyvendinimą ir tikslingai jas naudoti. Pranešimuose buvo pristatytos interaktyvios programos, kurias naudojant vaikai ugdosi ne tik pažintinius, bet ir meninius, kūrybinius gebėjimus. Tikslingai siekiant skatinti vaikus kūrybiškai mąstyti, ieškoti atsakymų padeda ir knygų su interaktyviomis nuorodomis naudojimas, interaktyvių pasakų kūrimas, fraktalų piešimas ant išmaniosios lentos. Apibendrindamos pranešimus mokytojos teigė, kad tikslingas informacinių technologijų naudojimas suteikia daug galimybių ugdant vaikų kūrybines galias.

Konferencijos dalyviams informacijos suteikė ir stendiniai pranešimai.

Dėmesys vaikų įtraukčiai

Konferencijoje dėmesys buvo skirtas ir aktualiai temai „Visų vaikų įtrauktis – nuolatinė kūryba ir rezultato paieškos“. Pranešimus skaičiusios mokytojos pasidalino gerąja darbo patirtimi, kaip kūrybiškai į ugdymo procesą įtraukti vaikus, turinčius specialiųjų ugdymosi poreikių. Kad ir ypatingi vaikai būtų aktyvūs ugdomojo proceso dalyviai, kad pagal savo galimybes kurtų, padeda informacinių technologijų naudojimas, STEAM veiklos, grupėje tam skirtos pareigos. Ypač efektyvus būdas ugdant priešmokyklinio amžiaus vaikus, taip pat vaikus, turinčius specialiųjų ugdymosi poreikių, – įvairių mąstymo įrankių naudojimas ugdomojoje veikloje. Mąstymo įrankiai – įvairūs mąstymo žemėlapiai, raktai ir pan. – padeda vaikams mokytis per vaizdą ir vaizdinius simbolius, susisteminti informaciją. Naudojant šiuos įrankius, gerėja visų vaikų mąstymo gebėjimai, jie tampa labiau lankstūs, kūrybiški, didėja pasitikėjimas savimi ir kitais.

Konferenciją apibendrindama Kretingos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Zita Domarkienė pasidžiaugė, kad ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo mokytojai dalinasi savo gerąja darbo patirtimi, bendradarbiauja, ieško vis įvairesnių galimybių, kaip įdomiai vesti mažuosius pažinimo, kūrybos keliu. Direktorė akcentavo, kad tik besidalindamos viena su kita gerąja darbo patirtimi mokytojos ne tik pačios praturtės, bet ir padės ugdomiems vaikams pasijusti mylimiems, reikalingiems, augti, tobulėti, tapti stipriais, kūrybingais, smalsiais visuomenės nariais.

Neringa MIKALOČIENĖ

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas