Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Romualdo Rimos teigimu, paskelbus karantiną, gyvenimas JK pasikeitė iš esmės.

Iš pradžių gan skeptiškai žiūrėję į koronaviruso keliamą grėsmę, Junginės Karalystės gyventojai dabar smarkiai sunerimo: šalis patenka į labiausiai pandemijos paveiktų valstybių sąrašą – serga per 50 tūkstančių gyventojų, mirė per 5 tūkstančius. Rengiamasi blogiausiems scenarijams: Birmingemo (Birmingham) oro uoste įrengtas laikinas morgas.

Karantinas – nuo kovo 23 dienos

Nors Europoje siaučiantis koronavirusas jau nuo vasario pabaigos šienauja gyvybes, o kovo mėnesio pradžioje valstybės viena po kitos uždarė sienas ir įvedė karantiną, šitaip besistengdamos pažaboti COVID-19 plitimą, Jungtinėje Karalystėje griežtų priemonių imtasi tik nuo kovo 23-osios. Vėlų tos dienos vakarą, kai epidemijos aukų padaugėjo iki 335, ministras pirmininkas Borisas Džonsonas (Boris Johnson) pasidavė visuomenės ir žiniasklaidos spaudimui ir, pasekęs kitų Europos šalių pavyzdžiu, nurodė uždaryti didžiąją dalį parduotuvių ir sustabdyti paslaugų tiekimą.

Kaip pasikeitė gyvenimas Jungtinėje Karalystėje (JK), kaip žmonės priėmė paskelbtus apribojimus ir ar nemanoma, kad šitų priemonių buvo imtasi per vėlai, „Pajūrio naujienoms“ sutiko papasakoti mūsų kraštietis Romualdas Rima kurio sūnus Egidijus su žmona Andžela ir dukterimi 1,5 metų Viktorija gyvena Kretingoje. Ilgus metus žurnalisto darbą dirbęs R. Rima nuo 2011 metų gyvena, kaip pats sako, pačioje Anglijos širdyje, jos viduryje – Lesteryje (Leicester).

„Lesteris – maždaug Kauno dydžio miestas, kuriame gimė ir augo Anglijos karalius Ričardas III. Prieš penkerius metus buvo rastas jo kapas, ir palaikai perlaidoti prieš 900 metų pastatytos miesto katedros aikštėje. Ten perkeltas ir jo paminklas, anksčiau stovėjęs viename miesto parkų“, – miesto, kuriame gyvena, istoriją trumpai pristatė R. Rima, pastaraisiais metais dirbantis apsaugoje. Ir, anot jo, nors dirbant naktinį darbą su žmonėmis bendrauti tenka nedažnai, jis įdėmiai seka įvykius tiek JK, tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje.

Lesterio centrinėje aikštėje gyvenimas virte virdavo.

Išsigando ne juokais

„Deja, kaip ir reikėjo tikėtis, koronavirusas neaplenkė ir Jungtinės Karalystės: šiandien ši šalis yra labiausiai pandemijos paveiktų valstybių sąrašo priekyje. Greičiausiai taip atsitiko dėl per vėlai paskelbto karantino“, – apie padėtį JK sakė R. Rima.

Britų visuomenė mano, kad griežtų viruso plitimo stabdymo priemonių imtasi taip vėlai todėl, jog premjeras Borisas Džonsonas pernelyg pasikliovė įtakingų mokslininkų virusologų nuomone. Šie teigė, kad šalyje nereikia apriboti žmonių judėjimo laisvės, kad reikia leisti žmonėms persirgti COVID-19 viruso sukeltomis ligomis ir taip padėti jiems įgyti vadinamąjį kolektyvinį imunitetą.

„Mokslininkai prognozavo, kad turėtų susirgti apie 80 procentų populiacijos. Tačiau JK žiniasklaida ir kai kurios žmogaus teises ginančios organizacijos priešinosi tokiai idėjai. B. Džonsonas buvo kritikuojamas dėl to, kad jam esą svarbiau ekonomika, o ne žmonių gyvybės. Ypač smarkiai būtų nukentėję rizikos grupėse esantys vyresnio amžiaus gyventojai. Todėl, nors ir pavėluotai, bet vis dėlto buvo įvestas trijų savaičių trukmės karantinas ir žmonėms liepta sėdėti namuose. Tačiau pavėluotas sprendimas paskatino koronaviruso plitimą, ir dabar šia liga kasdien suserga šimtai gyventojų. Koronavirusas jau pasiglemžė daugiau kaip 5 tūkstančių žmonių gyvybes, o serga per 50 tūkstančių“, – liūdna statistika pasidalino pašnekovas.

Nors pats premjeras iš pradžių buvo labai skeptiškai nusiteikęs koronaviruso atžvilgiu, ir tikėjosi, kad niekada nesusirgs, įvyko priešingai.

„Šiuo metu premjeras paguldytas į ligoninę, jis yra sunkios būklės, ir tai viena iš priežasčių, kodėl anglai jau pakeitė požiūrį į pandemiją. Matau, kad pagaliau žmonės pradeda suprasti, kad virusas nesirenka nei amžiaus, nei lyties, ir juo labiau – žmogaus statuso. Gali būti prezidentas ar visą pasaulį galintis nupirkti milijardierius, tu esi niekas prieš šį nematomą priešą. Todėl garbaus amžiaus karalienė Elžbieta II su dar vyresniu sutuoktiniu princu Filipu bei abiem jų šunimis sraigtasparniu buvo nugabenti į Londono pakraštyje esančią Vindzoro pilį. JK gyventojai ne juokais išsigando gresiančios nelaimės, todėl karalienė per savo 68 valdymo metus tik penktą kartą kreipėsi į tautą ir paragino visus laikytis rimties ir ištvermės“, – pasakojo R. Rima.

Miesto centre šiuo metu galima sutikti vos vieną kitą gyventoją.

Gyvenimas iš esmės pasikeitė

Šiandien ne tik Lesteryje, bet ir visoje šalyje uždarytos mokyklos, dauguma ne maisto prekių parduotuvių, barai, naktiniai klubai. Gyvenimas pasikeitė iš esmės. Gatvės ištuštėjo, o prie bankų skyrių bei parduotuvių lauke nusitęsė žmonių eilės: į vidų leidžiama įeiti tik po vieną, kai kažkas iš parduotuvės išeina. Per radiją ir televiziją gyventojų prašoma likti namuose.

„Neseniai, kaip ir dauguma JK gyventojų, gavau paties B. Džonsono pasirašytą laišką, kuriame jis ragina likti namie ir saugotis. Net į užmiestį vedančiuose keliuose pastatytos specialios informacinės švieslentės, raginančios vairuotojus nevažiuoti, jei nėra svarbaus reikalo. Keliuose ir gatvėse budi policijos pareigūnai, kurie tikrina, kokiu tikslu ir kur žmogus eina ar važiuoja. Manęs dar nė karto niekas nesustabdė, bet važiuoju su apsaugininko uniforma ir pažymėjimu, kad įrodyčiau, kokiu tikslu judu“, – sakė pašnekovas.

Visoje šalyje dirba tik būtiniausios įstaigos ir maisto fabrikai. Jų darbuotojams išduodamos pažymos, kurios, reikalui esant, turi būti pateiktos tikrintojams. Nesilaikantiems karantino gali būti skiriamos iki 60 svarų siekiančios baudos arba suėmimas. Jei bus daug pažeidėjų, ketinama baudas didinti.

„Privačiam verslui, taip pat žmonėms, kurie dirba savarankiškai, vyriausybė yra numačiusi skirti pinigines kompensacijas, kurios gali būti mokamos iki trijų mėnesių. Taip pat ir samdomiems darbuotojams, kurie pandemijos metu neteks darbo, bus mokamas 80 procentų atlyginimas. Likusius 20 procentų gali savo nuožiūra pridėti darbdavys“, – apie valstybės numatomą paramą verslui ir gyventojams pasakojo R. Rima.

---

Romualdas Rima, „DELFI“ portalo rubrikos „Pilietis“ bendraautorius, gimė Kretingoje, vidurinę mokyklą baigė Salantuose.

Žurnalistas dirbo įvairiose žiniasklaidos priemonėse Klaipėdoje ir Palangoje: „Vakarų Ekspreso“, „Klaipėdos“ , „Vakarinės Palangos“, „Palangos tilto“ korespondentas, laikraščio „Palanga“ iliustracijų skyriaus vedėjas, korespondentas, laikraščio „Mūsų Palanga“ redaktoriaus pavaduotojas. R. Rima buvo TV „5 kanalas“, „Klaipėdos Televizija“ laidų vedėjas, „Žinių radijo“ korespondentas, radijo stoties „FM Palanga“ (vėliau tapusios „HOT FM“) įkūrėjas, vadovas ir laidų vedėjas. Prieš persikeldamas į JK, buvo Palangos moksleivių klubo direktorės pavaduotojas ūkiui, kompiuterijos ir žurnalistikos būrelių vadovas.

Prie parduotuvių ir bankų skyrių žmonės laukia gatvėje besitęsiančiose eilėse.

Pažeidėjų yra ir JK

Paklaustas, kaip gyventojai laikosi karantino metu įvestų apribojimų, pašnekovas sakė pastebėjęs, kad psichologiškai sunkiausiai karantiną išgyvena jaunimas ir pagyvenę žmonės.

„Nors visi puikiai žino, kad reikia sėdėti namie, gatvėse matau ne vieną maždaug 80 metų amžiaus vyrą ar moterį, kurie eina į parduotuves arba net šiaip sau išeina pasivaikščioti. Policija kol kas nesiima griežtų priemonių, bet pareigūnų perspėti senjorai tik numoja ranka. Kai kurie net sugeba iškeikti tvarkos sergėtojus ir siunčia juos kuo toliau“, – pasidalijo pastebėjimais R. Rima.

Be to, jis pridūrė, kad JK susiduria su rimtomis sveikatos apsaugos sistemos problemomis: „Deja, anglų sveikatos apsaugos sistema jau daug metų sunkiai funkcionavo, trūko medicinos personalo. Todėl dabar ši problema dar pagilėjo. Sunku net įsivaizduoti, kas būtų, jei JK ištiktų Italijos ar Ispanijos likimas. Todėl anglai ruošiasi blogiausiam scenarijui. Net Birmingemo oro uoste įrengtas laikinas morgas“.

R. Rima prisipažino, kad virusas sumaišė ir jo paties planus: vyras tikėjosi šią vasarą grįžti į Lietuvą trumpų atostogų, tačiau JK vyriausybė planuoja karantiną pratęsti iki gegužės ar net birželio mėnesio.

„Kol kas nežinomybėje gyvena ir Lietuva. Belieka vienintelė viltis, kad aš ir visi mano mylimi žmonės išgyvensime šį sunkų laikotarpį“, – išreiškė viltį pašnekovas.

---

Romualdas Rima, „DELFI“ portalo rubrikos „Pilietis“ bendraautorius, gimė Kretingoje, vidurinę mokyklą baigė Salantuose.

Žurnalistas dirbo įvairiose žiniasklaidos priemonėse Klaipėdoje ir Palangoje: „Vakarų Ekspreso“, „Klaipėdos“ , „Vakarinės Palangos“, „Palangos tilto“ korespondentas, laikraščio „Palanga“ iliustracijų skyriaus vedėjas, korespondentas, laikraščio „Mūsų Palanga“ redaktoriaus pavaduotojas. R. Rima buvo TV „5 kanalas“, „Klaipėdos Televizija“ laidų vedėjas, „Žinių radijo“ korespondentas, radijo stoties „FM Palanga“ (vėliau tapusios „HOT FM“) įkūrėjas, vadovas ir laidų vedėjas. Prieš persikeldamas į JK, buvo Palangos moksleivių klubo direktorės pavaduotojas ūkiui, kompiuterijos ir žurnalistikos būrelių vadovas.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas