Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė prie padovanotojo ananaso.

Kretingos muziejaus Žiemos sodą papildė naujas egzotinis augalas – kurmaitiškė Asta Tamošiūnienė sodui padovanojo savo pačios užaugintą ananasą su jau užsimezgusiu vaisiumi.

„Gyvename netoli muziejaus, dažnai lankomės Žiemos sode, labai domimės jo veikla, Kretingos istorija, todėl pagalvojome, kad reikia pagerbti muziejų ir sodą padovanojant ananasą jiems, o ne kažkam kitam. Be to, šie augalai namuose užima labai daug vietos“, – apie tai, kaip sugalvojo padovanoti Žiemos sodui tokį augalą, pasakojo moteris.

„Tiesiog vieną dieną man per Facebook‘ą parašė nepažįstama moteris, kad augina ananasus, turi jų daug, todėl norėtų padovanoti Žiemos sodui – kad daugiau žmonių pamatytų. Muziejaus lankytojams šis augalas dar nematytas, todėl tą dieną, kai jį atvežė į Žiemos sodą, visi jį apžiūrinėjo, – kalbėjo Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė. – Žiemos sode dirbančios moterys pasakojo, kad sodas yra labai seniai turėjęs ananasą, tačiau jis per renovaciją sunykęs.“

Kurmaitiškė šį ananasą užaugino iš pirkto parduotuvėje: nupjovė vaisiaus skrotelę, įsodino į vazoną ir ji tiesiog išleido šaknis. „Pamačiau internete paveiksliuką, kad galima iš ananaso viršūnės namuose užsiauginti šį augalą. Taigi, pasisodinau, jis išleido šaknis, ėmė augti, o po ketverių metų pamačiau, kad jis išleido tokį ūglį, iš kurio ėmė formuotis vaisius. Prireikė ketverių metų, kad jis išaugintų vaisių, nes jis visada augino tik didelius lapus“, – pasakojo moteris, jau šeštus metus auginanti šiuos augalus.

Žiemos sodo bananų kekė

Vasarą šį augalą ji laikė stikliniame šiltnamyje, kuriame temperatūra pakildavo iki 40 laipsnių šilumos, o žiemą – namuose, maždaug 24 laipsnių šilumoje. „Ananasui reikia mažiausiai 18 laipsnių šilumos, nes tai yra tropinių šalių augalas, kuris lauke Lietuvoje neaugtų. Tropinėse šalyse tuos ananasus augina kaip pas mus kopūstus, todėl tokie natūraliomis sąlygomis užauginti vaisiai yra skanesni negu pas mus užauginti vazonuose. Vazonas apriboja ananaso šaknis, todėl vaisius neužauga didelis ir ypatingo skonio. Bet kai kuriems žmonėms tiesiog smagu patiems auginti, eksperementuoti su egzotiniais augalais“, – kodėl žmonės augina tokius augalus, sakė J. Tertelienė.

O A. Tamošiūnienė džiaugėsi skaniu ananasu: „Gruodžio mėnesį jau valgėme vieną. Netyčia jį šiek tiek pernokinau, nes maniau, kad jis turi visas pageltonuoti, nors iš tikrųjų tai pernokimo požymis. Bet apipjaustėme tas parudavusias vietas ir visa šeima suvalgėme po gabalėlį – šis ananasas buvo daug skanesnis negu iš parduotuvės“. Pasak jos, šio augalo ji papildomai netręšė.

Nors Žiemos sode ananasui sudarytos tinkamos sąlygos, pasak Gamtos skyriaus vedėjos, jam vis tiek gali būti nelengva prisitaikyti – juk staiga pasikeitė jam įprasta aplinka, apšvietimas, be to, jį gali pulti skydamariai: „Turime priemonių, kuriomis apsaugosime tą ananasą nuo kenkėjų. Be to, moteris mums atvežė ir kelis ananaso „vaikučius“ – tikimės, kad jie prisitaikys lengviau ir po trejų-ketverių metų irgi užaugins vaisių. Nėra lengva vienoje patalpoje auginti ir tropikų, ir dykumų augalus. Vieniems reikia ramybės ir vėsesnio oro, kitiems – šilumos ir drėgmės. Be to, juos nuolat reikia ginti nuo kenkėjų. Tiesiog ne visi augalai sugeba prisitaikyti Žiemos sode.“

Žiemos sode galima išvysti ir 16 metrų aukščio augalų.

Be ananaso, J. Tertelienė Žiemos sodo lankytojams taip pat rekomendavo apžiūrėti kitus egzotinius augalus: baigiančią nokti bananų kekę; orchidėją-vanilę, cinamoną, kuriuos retas lankytojas atpažins, jei jų neparodys darbuotojas; žiemą žydinčias „rojaus paukščio gėlės“ – strelicijas. Iš egzotinių augalų, pasak Gamtos skyriaus vedėjos, lietuviai namuose gali auginti beveik visus žydinčius augalus, o iš duodančių vaisių – nykštukinius granatus: „Aš pati ketverius metus auginu granatą ir jau sulaukiau mažų granatukų. Granatą galima mėginti užsiauginti pavasarį pasėjus pirkto parduotuvėje sėklas. Taip pat žinau, kad daug kas norėtų auginti bananą, tačiau įspėju, kad jo priežiūra labai sudėtinga – jam reikia daug erdvės, šilumos, drėgmės, reikia daug žinių apie jo priežiūrą.“

Žiemos sodas taip pat yra sulaukęs ir kitų dovanų: žmonės dažniausiai dovanoja augalus, kurie užauga aukšti ir nebetelpa namuose – jukas, fikusus, taip pat siūlo ir gyvūnus – vandens vėžliukus. „Jeigu siūlomo augalo neturime arba jis yra labai gražus, priimame. O vandens vėžliukų turime septynis ir kol kas jų visiškai užtenka“, – sakė J. Tertelienė.

Dovanotąjį ananasą Žiemos sodas ketina rodyti visiems lankytojams iki tol, kol jis nunyks: „Ananasas yra bromelijinių šeimos augalas, o visi šios rūšies augalai duoda vaisių tik vieną kartą. Taigi šis ananasas jau greitai nunyks, tačiau jis paliks „vaikučių“ – prie stiebo pagrindo ananaso išleidžiamų šoninių atžalų, kurias mes auginsime toliau“, – kalbėjo J. Tertelienė.

Gražina ŽILINSKAITĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas