Pajūrio naujienos
Help
2019 Vasaris
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe181522
Še291623
Se3101724
Orų prognozė
Dieną6°C debesuotumas 33 %
Naktį1°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar įdiegdami savitarnos kasas, prekybos centrai turėtų mažinti prekių kainas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Suabejojo turgaus vadovo kompetencija

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2018-04-27

Vakarykščiame Kretingos rajono tarybos posėdyje buvo patvirtintos Savivaldybės įmonių vadovų 2017 metų veiklos ataskaitos. Daugeliui vadovų ši procedūra nebuvo skausminga, išskyrus vieną – „Kretingos turgaus“ direktorių Nerijų Tertelį. Jis ne tik sulaukė aštrių priekaištų dėl to, kad „Kretingos turgaus“ veikla jau trejus metus yra nuostolinga, o darbuotojai atlyginimo negauna nuo lapkričio mėnesio, bet ir perspėjimo – jei situacija nesikeis, bus siūloma bendrovę likviduoti.

Vakarykščiame tarybos posėdyje iš viso dalyvavo 22 tarybos nariai – buvo laisvos Stepono Baltuonio, Jūratės Sofijos Laučiūtės ir Dalios Martišauskienės kėdės.

Tradiciškai posėdžio pradžioje rajono merui Juozui Mažeikai pasveikinus tuos tarybos narius, kurie praėjusį mėnesį šventė gimtadienius ar artimiausiu metu juos švęs, didžiausi aplodismentai nuskambėjo pranešus apie dar vieną progą.

„Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija informavo, kad balandžio 18 dieną vykusio Apdovanojimų komisijos posėdžio metu nuspręsta Augenijai Juknevičienei suteikti nusipelniusio Lietuvos gydytojo vardą ir apdovanoti nusipelniusio Lietuvos gydytojo garbės ženklu“, – paskelbė J. Mažeika.

Jis oficialiai pakvietė rajono tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkę A. Juknevičienę, kuri yra „Kretingos šeimos medicinos centro“ vadovė ir gydytoja, atvykti į apdovanojimų teikimo ceremoniją, kuri įvyks gegužės 2 dieną Vilniaus Rotušės a.

Atlyginimo negauna nuo lapkričio

Per vakarykštį tarybos posėdį be diskusijų buvo patvirtintos „Kretingos šilumos tinklų“, „Kretingos vandenų“ ir „Kretingos komunalininko“ vadovų ataskaitos, vieno kito klausimo sulaukė tik „Kretingos autobusų parko“ direktorius Arvydas Dyburys.

Užtat „Kretingos turgaus“ direktorius N. Tertelis buvo „skalbiamas“ dėl to, kad dalis darbuotojų jau pusmetį negauna atlyginimo.

„Komitete nepritariau vadovo ataskaitai, – kategoriškas buvo socialdemokratas Konstantinas Skierus. – Nesuprantamas dalykas – nuo lapkričio mėnesio darbuotojams neišmoka atlyginimo ir tik svarstant šį sprendimo projektą komitete apie tai sužinojome. Tokia vadovo kompetencija verčia abejoti jo gebėjimais vadovauti kolektyvui, nes atlyginimas yra šventas dalykas.“

Tarybos narys Antanas Kalnius nusistebėjo, kad darbo grupėje „Kretingos turgaus“ direktorius buvo pateikęs medžiagą, kad atostogų metu, ligos atveju darbuotojai pakeičia vieni kitus, tačiau ataskaitoje jau nurodoma, kad vietoj susirgusio darbuotojo priimamas naujas. „Įmonė trejus metus iš eilės „eina į minusą“, o direktorius sugeba pakelti atlyginimą darbuotojams, kitiems jo pusmetį neišmokėdamas. Tai verčia abejoti vadovo kompetencija, siūlau nepritarti šiai ataskaitai“, – sakė A. Kalnius, taip pat primindamas, kad 2017 metais „Kretingos turgus“ patyrė 8 tūkst. 147 Eur nuostolių.

„Kretingos turgaus“ direktorius N. Tertelis teisinosi, kad vienam darbuotojui sergant 4 mėnesius, likusieji jau „nepatempia“ padidinto darbo krūvio, ypač, kai reikia organizuoti miesto muges. Be to, aiškinosi N. Tertelis, įstatymai nedraudžia priimti pavaduojančio žmogaus, juolab kad papildomai įmonei tai nekainuoja – juk ligos išmoką moka „Sodra“.

Nors ir pažėrę priekaištų, bet tarybos nariai patvirtino N. Tertelio 2017 metų veiklos ataskaitą: 17 narių balsavo „už“, 5 – „prieš“.

Iškėlė idėją likviduoti „Kretingos turgų“

Tačiau dar prieš patvirtinant „Kretingos turgaus“ vadovo ataskaitą, tarybos narys Vilius Adomaitis iškėlė idėją, kad „Kretingos turgų“ būtų galima likviduoti kaip įstaigą, o teritorijos administravimą priskirti Kretingos miesto seniūnijai. „Žmonės turguje galėtų prekiauti, jiems išdavus prekybos viešoje vietoje leidimus“, – teigė V. Adomaitis.

Jį palaikė ir kitas tarybos narys Darius Petreikis. „Man „Kretingos turgus“ primena stebuklų lauką: žmonės pusę metų negauna atlyginimo, bet į darbo inspekciją nesikreipia ir iš darbo lauk neina. Tai iš ko jie gyvena? Kyla įvairių minčių“, – sakė D. Petreikis. Diskusijos apie N. Tertelio kompetenciją bei „Kretingos turgaus“ likimą prasitęsė, nes tarybai teko svarstyti ir kitą sprendimo projektą – juo siūlyta patvirtinti naujas bendrovės „Kretingos turgus“ kainas už prekybos vietas. Būtent jos, tikino N. Tertelis, ir padės bendrovei išlipti iš nuostolių ir 2018 metus baigti su maždaug 400 Eur pelnu.

„Prie kainų reikėjo ir anksčiau grįžti. Bet, jei jas patvirtiname, per kokį laikotarpį bus išspręstas klausimas dėl atlyginimų? Gal reiktų Savivaldybei įsikišti? Negali žmonės būti pusę metų be atlyginimų – jūs turėjote eiti pas Savivaldybės vadus ir trimituoti apie tai“, – kalbėjo Darbo partijos narys Vytautas Ročys, atkreipęs dėmesį, kad, jei atlyginimas nemokamas daugiau kaip 2 mėnesius, už tai vadovui numatyta administracinė bauda, tačiau dėl to į Valstybinę darbo inspekciją darbuotojai turi kreiptis individualiai.

Meras J. Mažeika patikino, kad Savivaldybė ėmėsi klausimo dėl vėluojančių „Kretingos turgaus“ darbuotojų atlyginimo – jį ketinama išspręsti vieno mėnesio laikotarpyje. „Darbuotojai turi gauti atlyginimą, nepaisant to, bendrovė gaus pelną ar negaus“, – tvirtino J. Mažeika. Kainos nesikeitė 10 metų

Darbo grupėje naujoms turgaus kainoms nustatyti dalyvavęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Dangiras Samalius atkreipė dėmesį, kad kainos už prekybos vietas nebuvo peržiūrėtos jau 10 metų, nors per šį laikotarpį kilo atlyginimai, mokesčiai už komunalines paslaugas ir t.t.

„Darbo grupėje buvo nutarta, kad turgus lieka, jis reikalingas, tačiau reikia peržiūrėti bendrovės struktūrą, darbo užmokesčio fondą susieti su apyvarta, nustatant tam tikrą procentą, taip pat administracijai pasiūlyta parengti vystymo projektą, ką ten galima padaryti: gal reikia investuoti, pavyzdžiui, pastatyti naują paviljoną ir pan., nes dabar paviljonai yra pasenę“, – kalbėjo D. Samalius.

Panašios nuomonės buvo ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio narys Vytautas Lukauskas, kurio nuomone, per 10 metų gyvenimas pasikeitė, tad būtina peržiūrėti kainas, bet ne tik jas. „Direktorius nedaro rimtų žingsnių: neina su pasiūlymais į tarybą ar pas administracijos direktorių, nėra iniciatyvos, laukia, kol taryba ką pasiūlys“, – aktyvumo iš N. Tertelio pasigedo V. Lukauskas.

Rengs vystymo programą

Sprendimo projekte buvo numatyta įpareigoti Savivaldybės administraciją iki 2018 metų gruodžio 1 dienos parengti bendrovės „Kretingos turgus“ ilgalaikę veiklos vystymo programą. Tačiau tarybos narių diskusijoms įsisiūbavus, K. Skierus pasiūlė numatyti trumpesnį terminą. „Iki gruodžio 1 dienos – labai ilgas laiko tarpas. Čia – ne mersedesų gamykla, o smulki įmonė, jos sritis yra siaura, ir nesutikčiau, kad programai rengti reikia pusės metų“, – trumpinti terminą siūlė K. Skierus.

Darbo grupei vadovavęs P. Černeckis paaiškino, kad terminas nustatytas ilgesnis, nes norėta, kad programa gimtų ne paskubomis, o gerai išanalizavus situaciją – pasidomėjus, kokia yra kitų savivaldybių patirtis, apgalvojus galimas investicijas, turgaus teritorijos perplanavimo galimybes.

Tačiau prisiminus, kad gruodžio mėnesį įprastai tarybai tenka svarstyti daug kitų klausimų, tarybos nariai nutarė terminą vystymo programai parengti sutrumpinti vienu mėnesiu – iki lapkričio 1 dienos.

Iki šio laiko bendru sutarimu buvo nukelta ir V. Adomaičio bei D. Petreikio idėja svarstyti galimybę likviduoti bendrovę „Kretingos turgus“, taip duodant laiko jam išbristi iš finansinės duobės.

Vilties „Kretingos turgaus“ direktoriui suteikia ir tai, kad, tarybos sprendimu, nuo šiol 80 proc. vietinės rinkliavos, kuri surenkama už prekybą per miesto muges, bus skirta turgaus investicijoms.

„Labai gaila, kad kalbama apie turgaus likvidavimą, nes galime būti nesuprasti ūkininkų ir gyventojų. Mūsų tikslas kaip tik turėtų būti išlaikyti turgų, – diskusijas apibendrino socialdemokratas Alvydas Jonaitis. – Tokį turgų turime – atiduok jį privatininkui, tai jis trins rankas. Pavyzdys būtų – pažiūrėkite, kaip laikosi Gindvilienės turgelis. Gal vadovui trūksta motyvacijos, ar jis jau pavargęs, bet apie turgaus likvidavimą neturi būti nė kalbos.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas