Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Seni ir pasiligoję nėra „nurašyti“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2016-07-08

Gyvenimo realybė tokia, kad visuomenė senėja, o darbingas amžius ilgėja. Anksčiau žmonės, išėję į užtarnautą poilsį 55–60 metų, patys galėjo pasirūpinti senais tėvais. Dabar dirbantys asmenys dažnai to nebegali, todėl vis dažniau ryžtasi senus ir pasiligojusius tėvus patikėti globos bei slaugos įstaigoms.

Pailgėjus darbingam amžiui ir vykstant emigracijai, vaikams vis sudėtingiau tampa pasirūpinti savo senais ir ligotais tėvais. Todėl globos namų poreikis sparčiai auga ir Lietuvoje.

Išsiskiria gyvenimo kokybe

„Ir mūsų visuomenėje jau keičiasi stereotipai – anksčiau valdiškoje įstaigoje apgyvendinę seną žmogų, jo vaikai užsitraukdavo aplinkinių nemalonę – neva, jie nemyli savo tėvų, jei patys jais nepasirūpina. Dabar kuriasi įvairios – valstybinės, privačios bei nevyriausybinių organizacijų – globos įstaigos ir jų vis trūksta, nes auga poreikis. Kita vertus, ir mums, jau brandaus amžiaus žmonėms, šiandieną yra labai svarbu žinoti, kas laukia ateityje. Žinant, kad senatvėje tapus ligotu ar neįgaliu, bus profesionaliai pasirūpinta, leidžia ramiai pasitikti šį gyvenimo periodą“, – tikino Padvarių socialinės globos namų vadovė Rima Narmontienė.

Ji tęsė mintį: „Mūsų globos namai nėra ligoninė: mes nesiorientuojame į sveikatos priežiūros, o labiau – į socialinę veiklą. Pas mus senas žmogus tiesiog gyvena, pagal sveikatos būseną tenkinami jo užimtumo poreikiai: net ir vežimėlyje sėdintis žmogus lipdo, piešia, sportuoja. Mūsų gyventojams rengiamos šventės, išvykos, susitikimai. Būtent gyvenimo kokybe globos namai ir skiriasi nuo slaugos ligoninės, nors mes apgyvendiname taip pat sunkius ligonius.“

Padvarių socialinės globos namų kontingentą – per 150 iš 230 gyventojų – sudaro pensinio amžiaus asmenys su specialiaisiais poreikiais – tai tie žmonės, kuriems nustatytas neįgalumas arba, gydytojų komisijos sprendimu, reikalinga nuolatinė priežiūra bei slauga.

Sumoka gyventojas ir valstybė

Anot R. Narmontienės, kasmet vis daugėja apsigyventi jų įstaigoje pageidaujančių žmonių – šiuo metu eilėje laukia per 30 žmonių. Iki 2010 m. iš 6 globos namų skyrių tik 1 buvo skirtas slaugomiems žmonėms, šiandieną – jau 3 skyriai. Apgyvendinimas asmens su sunkia negalia kainuoja 640 eurų per mėnesį, o slaugos priežiūra be sunkios negalios – 548 eurai. „Už šią paslaugą gyventojas moka 80 proc. nuo savo pensijos, o likusią dalią, kuri kiekvienam yra skirtinga, – iš Savivaldybės arba valstybės biudžeto. Todėl į mūsų globos namus Savivaldybė siunčia tik tuos žmones, kuriems mūsų paslaugos tikrai reikalingos“, – užtvirtino R. Narmontienė.

Padvarių globos namai nebeturi savo gydytojo, – gyventojų sveikata pasirūpina PSPC medikai, o, esant reikalui, kviečiama greitoji pagalba, pas slaugomus ligonius atvyksta šeimos gydytojai. „Sunkius ligonius patys aprūpiname viskuo, kas reikalinga būtinai priežiūrai: medikamentais, sauskelnėmis, įklotais bei kitomis slaugos priemonėmis“, – sakė R. Narmontienė.

Anot vadovės, jų įstaigoje vis labiau populiarėja ir trumpalaikės globos poreikis: „Jauni žmonės, išvykdami atostogauti ar darbo reikalais, laikinai pas mus gali apgyvendinti savo artimuosius. Todėl neteisūs tie, kurie išdrįsta pasakyti, kad senas žmogus „nurašytas“ ir niekam – nei valstybei, nei artimiesiems – nerūpi“, – užtikrino ji.

Slauga – ne antraeilis dalykas

Slaugos paslaugas taip pat teikia ir Kretingos rajono ligoninė, tačiau jos yra apmokamos iš Ligonių kasų. Stacionarinė slauga teikiama 4 mėnesius, guldant įvairaus amžiaus ligonius pagal tam tikras diagnozes su šeimos gydytojo siuntimais. „Senų žmonių slauga mūsų ligoninėje nėra antraeilis dalykas. Slaugos paslaugų, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, poreikis taip pat didėja – 2008 m. ligoninėje tebuvo 5 slaugos lovos, po to išaugo iki 13, o nuo šio balandžio įrengtos 28 lovos. Per metus, priklausomai nuo lovadienių skaičiaus, skyriuje guli 60–70 sunkių ligonių. Atsiradus šiai paslaugai mūsų ligoninėje, slaugos sąlygos rajone stipriai pagerėjo – kretingiškiams nebereikia vežti ligonių į Kartenos ar Salantų slaugos ligonines“, – kalbėjo Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė.

Ji taip pat pabrėžė, jog netrukus ambulatorinės slaugos paslaugos bus teikiamos ir namuose – PSPC tam jau tvarko licencijas.

Nuo šio balandžio Kretingos ligoninės Vidaus ligų skyriuje teikiamos ir geriatrijos paslaugos: kai vienu metu kompleksiškai gydomos kelios senų bei senyvų žmonių ligos. Gydymo laikas trunka iki 8 dienų. Tam skyriuje skirtos 8 lovos. I. Volskienė pasidžiaugė, jog su šiais ligoniais Kretingos ligoninėje dirba neseniai mokslus baigęs jaunas specialistas geriatras Vaidas Černiauskas. „Geriatrijos specialistų kol kas teturi nedažna rajono ligoninė“, – patikino ji.

Nepagydoma progresuojančia liga sergantiems itin sunkiems ligoniams, kuriems gydant nebeįmanoma padėti, Kretingos ligoninėje nuo 2014 m. yra įrengtos 2 paliatyvios slaugos palatos, – jose įkurdinama po 1 ligonį. Tokiam ligoniui nuolatinė priežiūra teikiama 24 val. per parą, kad iki paskutinės gyvenimo akimirkos jis gyventų oriai, siekiant sumažinti fizinį skausmą ir padėti artimiesiems pasirengti jo išėjimui.

Ligonio paliatyvios pagalbos laikas ligoninėje neribojamas. 2014 m. tokių ligonių Kretingos ligoninėje buvo 5, o pernai – 24.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas