Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sprendžia: Kretingos autobusų parką stiprinti ar parduoti

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2016-03-29

Kretingos rajono keleivių pervežimo rinkoje planuojami kardinalūs pokyčiai – yra didelė tikimybė, kad iš rinkos išstumti bus dabartiniai smulkūs privatūs vežėjai.

Pasiūlė penkias alternatyvas

Savivaldybės užsakymu uždaroji akcinė bendrovė „Civitta“ atliko Savivaldybės uždarosios akcinės bendrovės Kretingos autobusų parkas ūkinės veiklos nepriklausomą auditą, kainavusį 12,5 tūkst. eurų. Praėjusį ketvirtadienį „Civittos“ specialistai pateikė siūlymus, kaip pertvarkyti rajono viešąjį transportą, kad mažėtų Savivaldybės dotacijos ir kompensacijos šiai sričiai, kurios 2015 metais sudarė 895 tūkst. eurų. Savivaldybės administracijos direktoriui Virginijui Domarkui, jo pavaduotojui Povilui Černeckiui, Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyr. specialistui Antanui Viskontui ir Kretingos autobusų parko direktoriui Ramūnui Korsakui „Civittos“ atstovai svarstyti pateikė galimus 5 rajono viešojo transporto valdymo modelius: pirmas, kai išlieka esama viešojo transporto sistema; antras – rinkoje veikia tik Kretingos autobusų parkas, be mokinių vežimo, juos veža mokykloms priklausantys autobusiukai; trečias – veikia autobusų parkas, kuris užsiima ir moksleivių vežimu (parkui perduodami ir mokyklos autobusiukai); ketvirtas – visa rinka, išskyrus mokinių vežimą, atiduodama privatiems vežėjams; penktas – veikia vien privatūs vežėjai, kurie veža ir mokinius.

Pasirinkus pirmąjį variantą auditoriai siūlė Savivaldybei išlaidas mažinti optimizuojant autobusų parko veiklos kaštus, tačiau pripažino, jog dėl to situacija kažin ar pastebimai pagerėtų.

Pasitarimo dalyviai buvo vieningi, jog išlaidos nemažėtų, o labiau tikėtina, kad dargi išaugtų autobusų parkui perėmus ir mokyklų autobusiukus, kurie laikomi dažniausiai pačiose mokyklose, skirtingose rajono vietose, kuriuos vairuoja dalį etato šiam darbui turintys mokyklų darbuotojai, kaip antai ūkvedžiai.

Pasirinkus variantus, kai keleivių vežimo rajone paslauga būtų perleidžiama į privačių vežėjų rankas, tiek su mokinių vežimu, tiek be, Savivaldybei tektų parduoti autobusų parką. „Civittos“ specialistų vertinimu, autobusų parko šiandieninė kaina yra apie 300 tūkst. eurų.

Tačiau teigiamas efektas pardavus įmonę, tą pažymėjo ir auditoriai, būtų trumpalaikis, juo gal pasinaudotų dabartinės kadencijos Savivaldybės valdžia. Tačiau savos įmonės pardavimas Savivaldybei ateityje gali brangiai kainuoti. Apie tai kalbėjo „Civittos“ atstovai, pastebėję, jog respublikos keleivių pervežimo rinkoje veikia vos kelios tokį paslaugų paketą teikti pajėgios įmonės, tokios kaip „Kautra“, „Vlasava“. Esant mažai konkurencijai rinkoje įsitvirtinę paslaugos teikėjai turi galimybių diktuoti aukštas kainas.

Įtaria šešėlį

Rajone be autobusų parko keleivius veža 3 privačių firmų vežėjai su 16 autobusiukų. Privatininkai aptarnauja ir pelningais laikomus maršrutus iš Kretingos į Palangą bei Klaipėdą, ir dalį ne tokių patrauklių, mažiau pelningų, ir dargi nuostolingų maršrutų į Darbėnus, Salantus, Grūšlaukę, Budrius, Baublius, Valėnus, Genčus, Rūdaičius. Nepelningus maršrutus aptarnaujančius privačius vežėjus Savivaldybė dotuoja, pernai trys įmonės gavo per 67 tūkst. eurų dotacijos, iš jų „Rimvira“ – per 38 tūkst. eurų, „Kelista“ – 21,3 tūkst. eurų ir „Romo ūkis“ – 7,6 tūkst. eurų.

Auditoriai paskaičiavo, kiek privatininkų aptarnaujami maršrutai kainuotų autobusų parkui, ir padarė išvadą, jog Savivaldybės įmonei ši rinkos dalis jokio pelno neduotų, gal netgi būtų nuostolinga. Norint dirbti pelningai, tektų 30–35 proc. mažinti atlyginimus vairuotojams, kitas sąnaudas. Kaip tuomet verčiasi privatūs vežėjai, kodėl jie nemeta šio verslo? Pasitarimo dalyviai spėjo, jog dalis jų verslo yra šešėlyje. A. Viskontas papasakojo, jog privačių vežėjų autobusiukuose kontrolieriai buvo aptikę ir po du kasos aparatus – vienas skirtas keleiviams, kitas – kontrolieriams.

Stiprintų autobusų parką

Išnagrinėję visas penkias „Civittos“ pasiūlytas rajono viešojo transporto valdymo modelių alternatyvas, ketvirtadienį pasitarimo dalyviai pirmenybę teikė Kretingos autobusų parko stiprinimui perimant rajone maršrutus iš privačių vežėjų, į Kretingos miesto centrą, Topolių mikrorajoną nebeįsileidžiant privačių Klaipėdos, Palangos vežėjų.

Tam, kad išstumtų 3 privačias vežėjų įmones, Savivaldybė turėtų ryžtis maždaug 160 tūkst. eurų investicijai – autobusų parkui mažiems autobusams įsigyti.

Į Palangą, Klaipėdą ir atgal keleivius vežantys mūsų rajono vežėjai neturi teisės keleivių vežioti šiuose miestuose, juos išleisti, priimti privalo miestų autobusų stotyse, kai Klaipėdos, taip pat ir Palangos vežėjai keleivius Kretingoje pasiima iš pačios Rotušės aikštės. Siūloma darant pertvarką šią nelygybę panaikinti, palangiškių ir klaipėdiečių maršrutus irgi užbaigiant Kretingos miesto autobusų (geležinkelio) stotyje. Tikimasi, jog po tokio patvarkymo daugiau keleivių rinktųsi Kretingos autobusų parko transportą.

„Civittos“ specialistai Kretingos autobusų parką patarė stiprinti perimant privatininkų maršrutus, mažinant įmonės administracijos darbuotojų skaičių, diegiant siuntų (iš autobusų stoties) paslaugą, mažinant reisų skaičių. Tam, kad savaitgaliais nereikėtų į atokias rajono vietoves dėl vieno ar kelių keleivių gainioti didžiulių autobusų, buvo pasiūlyta pasinaudoti Izraelio patirtimi: savaitgalį kelionę planuojantys tokių vietovių gyventojai iš anksto užsisako (telefonu) transportą. Įmonė užsakymus priima ir sudėlioja savaitgalio maršrutus pagal poreikį. Idėja susižavėjęs V. Domarkas svarstė, kad Savivaldybė pavienių keleivių pervežimui galėtų įsteigti socialinį taksi prie Socialinių paslaugų centro.

Riboja sutarčių terminą

Dėl neaiškios rajono viešojo transporto valdymo perspektyvos sutartis dėl keleivių vežimo su privačiais rajono vežėjais Savivaldybė pastaruosius dvejus metus sudarydavo vieneriems metams, kai anksčiau šis terminas buvo 3 metai. Dalies sutarčių terminas šiemet baigsis gegužę, dalies – rudenį. Jas visas V. Domarkas siūlė pratęsti iki 2017 metų vasario 15 d., kai baigsis šiemet jau spėtų atnaujinti sutarčių galiojimo laikas. „Reikia atsakymo: ar privatininkams leisime ir toliau dirbti, ir sutartis sudarysime bent 3 metams, kad verslininkai galėtų atsinaujinti autobusiukus, nes dabartinė tvarka to daryti jų neskatina. Tai arba juos – „į dangų“, arba leisti jiems normaliai vystyti veiklą“, – kalbėjo V. Domarkas.

Atsižvelgę į ketvirtadienio pasitarime išsakytas pastabas, siūlymus ir įžvalgas, „Civittos“ atstovai įsipareigojo galutinį rajono viešojo transporto modelio variantą artimiausiu laiku pateikti platesniam ratui – Savivaldybės strateginės plėtros tarybai, sudarytai iš Savivaldybės tarybos komitetų pirmininkų. Galutinį sprendimą priimti turėtų pati Savivaldybės taryba.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas