Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškė pražydino prabangius margučius

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-03-18
Dantų krapštukas ir smeigtukai yra pagrindiniai tautodailininkės Virginijos Laučienės darbo įrankiai, ant dekoratyvaus konditerinio kiaušinio lipdant itin smulkias detales.

Auksinių rankų kūrėja vadinama 76-erių kretingiškė Virginija Laučienė, neseniai savo siuvinėtomis vėliavomis bei herbais stebinusi šalies politikus bei užsienio svečius Lietuvos Respublikos Seime, artėjančioms Velykoms jau spėjo senovine faberžė technika sukurti 20 dekoratyvių valgomų kiaušinių kolekciją.

Miniatiūrines detales lipdo pirštais

Iš konditerinės masės, naudojamos tortų puošybai, V. Laučienė nulipdo žąsies ar stručio dydžio kiauravidurius kiaušinius, kuriuos užpildo įvairiais skanėstais – karamelės, riešutų, sausainių, šokolado mase, o jų paviršių išpuošia savo pačios sukurtomis dekoratyvinėmis gėlėmis. Taip ant smaguriams skirtų jos nulipdytų kiaušinių pražysta įvairiaspalviai hiacintai, pakalnutės, bijūnai, rožės, našlaitės, – šių žiedų vienam kiaušiniui moteris nulipdo nuo kelių dešimčių ligi kelių šimtų.

„Hiacintas sudarytas iš daugybės smulkių žiedelių, o ant kiaušinio sutelpa net keli stambūs žiedynai. Kiekvieną žiedelį nulipdau ir dantų krapštuku stumiu vieną prie kito, sutvirtindama kiaušinio baltymu. Labai smulkias detales formuoju iš miniatiūrinių rutuliukų, kuriuos rutulioju pirštais tarp dviejų celofano lakštų, tada supjaustau norimos formos žiedlapiais, ir jungiu tarpusavyje“,– kruopštų procesą apibūdino kūrėja.

Gėlių žiedus ji lipdo iš lipios lyg molis konditerinės masės, kurios nusiperka specializuotose parduotuvėse arba pasigamina pati iš cukraus, želatinos ir vandens. Tik gėlių lapeliams, ji sakė, įsigijusi specialių formelių, – šie standartiniai, o ji dažniausiai naudojanti savų formų, todėl ir šiuos neretai nusilipdanti pati.

„Gėlės myli mane, – aprodydama amarilių, orchidėjų žiedais apsipylusius namus, kalbėjo tautodailininkė. – Todėl ir man norisi jų grožį, kol gamtoje dar pilka, perteikti savo kūryboje“.

Panaudoja senus daiktus

Karoliukų ir kitokių blizgių puošmenų, V. Laučienė sakė, taip pat prisipirkusi jau paruoštų, tačiau vien šių jai neužtenka – moters fantazija iškeliauja už įprastos konditerinės puošybos, kokios pavyzdžių galima sočiai prisižiūrėti internete, ribų. Staiga ji prisimena išsaugojusi savo motinos segę, kurią šiai, kaip tarnaitei, jaunystėje padovanojusi prezidentienė Ona Stulginskienė – ir pritvirtinanti ją tarp karoliukų. Panaudojusi ir puošmenas iš anūkės plaukų segių bei namie surastus visokius niekučius.

Pagrindui – tam, kad kiaušinis stovėtų, kūrėja taip pat sugalvoja panaudoti tai, ką randa savoje aplinkoje – užmaskuoja ir apipuošia nudaužtus puodukus, įskilusias vazeles, plastiko butelių dalis, senas žvakides.

„Atrandu kažką įdomesnio ir tempiu namo, – vis ne taip, kaip kiti. Šiukšlių pas mane nėra, nors prikaupiu daug daiktų, gamtinės žaliavos, – viską sunaudoju, pritaikau, kas ir kur tinka“, – neslėpė kretingiškė, taip pat mėgstanti kurti įvairias dekoracijas, koliažus.

Virginijos Laučienės sukurtų velykinių kiaušinių kolekcija

Siuvinėjimas – gyvenimo „arkliukas“

Ji renka mėlynojo stiklo kolekciją netgi iš apdaužytų butelių bei vazų, kuriuos suklijuoja ir meniškai išpuošia. Jos namuose – ir dekoratyvinių kiaušinių, antpirščių, įdomios formos moteriškų rankinukų, keramikos suvenyrų bei gamtoje surinktų akmenų, primenančių personažus, kolekcijos.

Netrukus stos atokvėpis, nes prasidės namų tvarkymas, sodinimas. „Visi tie vėjai, ką dabar dariau, tėra tik paįvairinimas tarp siuvinėjimo. Po to vėl sėsiu prie vėliavų, – dar nesiuvinėtos Klaipėdos, Palangos, Vilniaus, Panevėžio vėliavos ir herbai. Bet kol rankos nuo daržų nešvarios, negaliu, – nešvariais pirštais vėliavos juk neliesi“, – pagarbiai apie vėliavas kalbėjo V. Laučienė, prisipažindama, kad siuvinėjimas yra svari jos gyvenimo dalis, jos numylėtasis „arkliukas“.

Kasmet ne po vieną rankdarbių parodą Kretingos muziejuje ir Kultūros centre, Pedagogų švietimo centre, Savivaldybėje, Palangos karininkų ramovėje, Klaipėdos „Marginių“ salone surengianti tautodailininkė vardijo savo užmačias, prisipažindama, jog vis meldžianti Kūrėją, kad šis jai dar pratęstų „komandiruotę“ Žemėje: „O, Dievuliau, kiek dar darbų nepadaryta, kaip viską besuspėti“, – retoriškai klausė ji savęs.

---

Virginijos Laučienės senovine faberžė technika sukurtų konditerinių kiaušinių paroda ligi Velykų veiks specializuotoje konditerijos parduotuvėje „Kimba“, Palangoje. Faberžė technika kildinama nuo prabangius kiaušinius sukūrusio juvelyro pavardės. Faberžė kiaušiniai – tai garsioji juvelyro Pyterio Karlo Faberžė dirbinių kolekcija. Šių dirbinių serija buvo sukurta nuo 1885 iki 1917 metų kaip dovana Rusijos carų Aleksandro III ir Nikolajaus II šeimoms bei privatiems kolekcininkams. Žinoma, kad buvo sukurtas 71 kiaušinis, iš jų 54 – imperatoriui. Išlikę yra 62 kiaušiniai, dauguma jų saugoma valstybiniuose muziejuose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas