Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Modernus sėklų ruošimo sandėlis – Raguviškiuose

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemės ūkis
  • 2016-03-18

Raguviškių kaime, renovuotose anksčiau buvusios žemės ūkio bendrovės-agroserviso „Pavara“, o vėliau – įmonės „Vlantana“ patalpose, oficialiai atidarytas sertifikuotų sėklų ruošimo sandėlis. Jame sumontuoti modernūs turkiški vadinamojo tikslaus valymo įrenginiai nuo ryto iki vakaro jau dirba visu pajėgumu.

Kooperatyvo „Žemaitijos aruodai“ direktorius Vygandas Kumpys Klaipėdos regiono Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistei Albinai Gumuliauskienei pademonstravo, kaip veikia šiuolaikinė turkiška sėklų valymo įranga ir kokio švarumo išbiro grikiai.

Partnerius rinksis

Idėją ruošti sėklas įgyvendino kooperatyvas „Žemaitijos aruodai“, kol kas vienijantis 5 narius – Kretingos, Skuodo ir Plungės rajono ūkininkus, savo dirbamos žemės plotuose auginančius įvairius dobilus, varpines žoles, grikius, avižas, pupas, lubinus bei kmynus.

„Kooperatyvo nariams teikiame šių, o kadangi įrenginiai yra universalūs, ateityje teiksime ir kalendrų, garstyčių bei kitų prieskoninių kultūrų sėklų valymo bei fasavimo paslaugas“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė direktorius Vygandas Kumpys.

Pats direktorius ūkininkauja 120 ha žemės plote, o viso jo vadovaujamo kooperatyvo valdos kol kas – 2 tūkst. ha. Jas ketinama plėsti iki 5 tūkst., o gal ir daugiau hektarų.

Anot V. Kumpio, Žemaitijoje yra daug inovatyvių ūkininkų, puikių agronomų, su kuriais „Žemaitijos aruodai“ norėtų bendradarbiauti, mokytis ir tobulėti, tačiau apie bendrą veiklą ketinama kalbėti kruopščiai pasirinkus partnerius.

Nors panašia veikla kooperatyvas užsiima jau kelerius metus, tačiau tik dabar gali lengviau atsikvėpti. Anot direktoriaus, tarybinių metų įranga aukštos kokybės pasiekti neleido, sėklos neatitiko reikalavimų. O dabar Klaipėdos regiono Augalininkystės tarnybai pristatytų dobilų daigumas – 92 proc., kai pagal visus reikalavimus užtenka ir 85 proc., o švarumas siekia 99,9 proc.

Naujojo sandėlio įrenginiai įsigyti pasinaudojus ir europinėmis lėšomis. Tačiau, anot pašnekovo, gautų maždaug 116 tūkst. Eur neužteko, reikėjo prisidėti patiems. Savo lėšų reikėjo skirti ir pastato grindims bei sienoms atnaujinti, stogui perdengti, elektros ūkiui įrengti, kiemui tvarkyti.

Patirtį perdavė senelis

Pastatas, kuriame įkurdintas sandėlis, V. Kumpiui kelia malonius prisiminimus.

„Kampe, kur pastatėme gravitacinį stalą, kažkada yra buvęs mano močiutės Felicijos Gaučienės darbo kabinetas. Ji buvo „Pavaros“ bendrovės-agroserviso atsarginių dalių sandėlio vedėja. O čia, kur dabar sumontuota antrinio sėklų valymo linija, buvo sukrauti kalnai padangų“, – vaikystės prisiminimais pasidalijo V. Kumpys.

Tačiau už sėklininkystės verslo idėją ir pasidalintą patirtį labiausiai jis teigė esąs dėkingas savo seneliui Antanui Gaučiui. Naujojo sandėlio atidarymo dieną 84-erių senolis iš Kretingos, kur dabar gyvena, taip pat atvažiavo.

„Man čia viskas įdomu. Pats 40 metų šioje srityje tuometinio Kretingos sodininkystės tarybinio ūkio Rubulių skyriuje išdirbau. Maždaug 100 tonų daugiamečių žolių sėklų užaugindavome kasmet. Bet jas daugiausiai išveždavo į Rusiją, Lietuvai ne kas telikdavo“, – pasakojo jis.

A. Gaučys palygino: anuomet per visą dieną ūkio mašinos išvalydavo maždaug toną dobilų ar motiejukų sėklų, o dabar – per valandą tiek.

V. Kumpys patikslino, kad ir šiuolaikinių įrenginių pajėgumai priklauso ir nuo valomos kultūros, ir nuo jos šiukšlingumo. Pavyzdžiui, per valandą galima išvalyti 2 ar 4 t grikių arba 1 ar 2 t kmynų sėklos.

Naujojo sandėlio atidaryme dalyvavo Kretingos rajono žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė bei Klaipėdos regiono Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistės Albina Gumuliauskienė ir Kristina Markevičienė. Jos atkreipė dėmesį, kad toks modernus sandėlis, kaip Raguviškiuose, Klaipėdos regione apskritai yra pirmasis.

Menas valdyti

Direktorius ekskursiją pradėjo nuo sėklų priėmimo bokšto, parodė trijerį, stiprios trinties trintuvę, pirminio ir antrinio valymo mašinas, gravitacijos stalą, pademonstravo, kaip išvalyta sėkla automatiškai fasuojama į 5 bei 70 kg talpos maišus. Taip paruošta sėkla iš sandėlio iškeliauja pagal paskirtį – pašariniams augalams auginti, kelių, kiemų ar geležinkelių šlaitams apželdinti. Valymo linijos yra automatizuotos, telefonu jas galima valdyti ir per atstumą.

„Pats būdamas Klaipėdoje, įsijungęs telefoną galiu matyti, ką kuriuo metu dirba sandėlininkas“, – pasakojo V. Kumpys.

Anot jo, valdyti modernius įrenginius tam tikra prasme yra menas: reikia suprasti, kokius trijerius ir sietus kuriai kultūrai parinkti, juos sureguliuoti, be to, dar būna reguliuojamas oras bei trijerių kampas, svarbu yra nesumaišyti ir augalų veislių. Todėl direktorius nesigaili šias atsakingas operatoriaus pareigas patikėjęs gabiam nuo vaikystės pažįstamam finansininko išsilavinimą turinčiam Audriui Žilinskui. Kauno didmiestį į Raguviškių kaimą iškeitęs vyras atviravo viso to išmokęs iš pirmiau šio darbo specifiką perpratusio Vygando.

„Jei gerai moki dirbti kompiuteriu, tai nesunku susigaudyti ir čia“, – šypsojosi verslininkas.

Anot jo, vienas prioritetinių ateities darbų – įsigyti valomąją, gebančią skirti spalvas.

„Tada iš sėklų bus galima išvalyti dydžiu, tankiu bei paviršiaus struktūra nuo jų nesiskiriančių piktžolių, pavyzdžiui, iš kmynų – rugiagėlės sėklas“, – ateities viziją piešė V. Kumpys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas