Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Praėjusią savaitę iš 10-ies Kretingos miesto geriamojo vandens stebėsenos vandentiekyje vietų 4-iose buvo aptikta uodo trūklio lervų, ankstesnę savaitę – 5-iose. Nors lervų vandenyje mažėja, tačiau trimituoti, kad kova su praėjusį pavasarį vandenyje iš čiaupų pastebėtais padarais jau yra laimėta – per anksti. Tą „Pajūrio naujienoms“ patvirtino Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Antanas Bauža. Ši tarnyba įmonės „Kretingos vandenys“ tiekiamo geriamojo vandens kokybės kontrolę pusmečiui perėmė iš Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos po to, kai atleidus Normantą Žeimį tarnyba Kretingoje liko be vadovo.

A. Baužos teiravomės, kaip jis ir jo vadovaujami specialistai mato situaciją Kretingos vandens ūkyje.

– Uodo trūklio lervomis užteršto vandens valymas Kretingoje užsitęsė. Pirminis taršos šaltinis šiandieną aiškus – vandenvietėje esantys geriamojo vandens rezervuarai. Ten dabar jau viskas sutvarkyta, tačiau lervos pasklido tinkle, o jas iškrapštyti iš senų ketaus vamzdžių nėra taip lengva. Patirties tokios nėra. Nėra paprasta į vandenį įterpinėti lervas žudančius chloro preparatus, užtikrinant leistiną chemikalų koncentraciją, nekeliančią pavojaus žmonių sveikatai. „Kretingos vandenys“ nusipirko specialų šepetį tinklams valyti. Išbandė – prastūmė jį apie 200 metrų, pavyko. Laiko dar prireiks, gal ir vienerių metų visam magistraliniam miesto vandentiekiui galutinai išvalyti. Kovo mėnesį įmonė atliks jau trečiąją magistralinių tinklų smūginę dezinfekciją. Kontroliuosime, darysime tyrimus, kad ir vykdant dezinfekciją gyventojai gautų vandenį be chloro likučių. Sausio mėnesį įvykęs incidentas, kai į vandentiekį pateko per didelė koncentracija chloro, pasikartoti neturėtų. Tąsyk nelaimė įvyko nesuveikus automatinei sklendei, todėl dabar chloro preparatą terps rankiniu būdu.

Pagrindinis maisto gamybos principas yra – galutinis, vartotojui tenkantis produktas turi būti saugus. Vanduo yra pagrindinis maistas. Kretingoje centralizuotai tiekiamas vanduo uodo trūklio lervomis buvo užterštas dėl aplaidumo: nebuvo daroma, kas yra privaloma tiekiant geriamąjį vandenį. Nebuvo valymo, dezinfekcijos, tinkamos visos sistemos priežiūros – nebuvo profilaktikos. Laikytis profilaktikos yra lengviau ir pigiau negu likviduoti tokio aplaidumo padarinius. Pradžioje kova su kirminais buvo vangoka, vėliau, įsikišus Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, viskas buvo surikiuota: kiekvieną savaitę renkasi situaciją kontroliuojanti komisija, kuriai vadovauja Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis. Keletą kartų į Kretingą buvo atvykę ir situaciją vietoje analizavo mūsų centrinės tarnybos specialistai iš Vilniaus. Priemonės uodo trūklio lervoms išnaikinti surikiuotos teisingai.

Ateina vasara, svarbu užtikrinti, kad naujos, papildomos taršos nebūtų. Apžiūrėjome, kaip yra užsandarinti rezervuarai, trūkumų ten dar radome. Šią savaitę „Kretingos vandenys“ yra įpareigoti pateikti planą, kaip sutvarkys rezervuarus, kad neliktų jokios galimybės taršai patekti. Įmonė privalo sutvarkyti gręžinių teritoriją – iškirsti ten esančius krūmynus, pasirūpinti, kad teritorijos neužlietų pavasario vanduo.

Kitas galimas taršos šaltinis yra dvigubos, mišrios vandens tiekimo sistemos, kai vandens vartotojai vandenį gali gauti tiek centralizuotai – iš miesto vandentiekio, tiek iš savo šachtinių šulinių ar netgi kritulių vandens šaltinių. Sumažėjus slėgiui miesto vandens tinkluose į juos patekti gali tas kitų šaltinių neaiškios kokybės vanduo, kuris gali būti užterštas ir mikrobiologiškai, nitratais, kadangi jo kokybė nėra kontroliuojama.

Įmonė „Kretingos vandenys“ turi 7 tūkst. 395 vartotojus. Lig šiol tebėra 32 mišrios – dvigubos sistemos, jų iki vasaros turi nelikti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas