Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Užuot vedę pamokas, skaitė romanus

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-02-23
Darbėnų gimnazijos pedagogai susibėgo drauge išgerti kavos ir pasidalyti paskutinėmis naujienomis iš Vilniaus.

Po švietimo įstaigų profsąjungų vėliava sutelkti šalies pedagogai savo pažadą įvykdė – vakar pradėjo neterminuotą streiką, kuriuo reikalauja iki prieškrizinio lygio atkurti ugdymo įstaigų mokinio krepšelį, pakelti atlyginimus bei mažinti mokinių skaičių klasėse. Į streiką įsijungė ir 6 Kretingos rajono mokyklos, tarp kurių – Kretingos Marijono Daujoto ir Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės, Vydmantų, Salantų, Darbėnų gimnazijos, Kartenos mokykla-daugiafunkcis centras.

Kovoja dėl viso švietimo

Tiesa, dar penktadienį popiet buvo požymių, kad planuotas streikas gali būti atšauktas, mat Premjeras Algirdas Butkevičius mokytojų atstovus bandė perkalbėti, prašė palaukti iki gegužės ar birželio, o pats asmeniškai pažadėjo dalyvauti visuose derybiniuose pokalbiuose dėl jų reikalavimų.

Tačiau vietoj 18 mln. Eur Vyriausybės pasiūlyti 5 mln. Eur ir žinia, kad nuo šių metų rugsėjo 1-osios atlyginimai tebus padidinti 1,5 proc., mokytojų netenkino.

„Tai – ne naujas siūlymas, dėl tų 5 milijonų deramasi apie dvejus metus, o gautume tik dabar. Be to, krizės metais 27 procentais sumažintus atlyginimus 25 procentais žadama atkurti tik iki 2021-ųjų. O per tiek laiko, ko gero, ne vienas mokytojas jau bus nukeliavęs ir į Anapilį“, – neabejojo streikuojančios Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos profsąjungos pirmininkė Elvyra Jurkienė.

Anot jos, Premjero prašymas streiką nukelti į gegužę ar birželį – apskritai nesuprantamas.

„Gegužę mokiniams prasideda egzaminai, negi nori, kad mes juos boikotuotume? O birželį mokytojai jau turi teisę atostogauti. Jei streikuotume, tai rugsėjo pirmąją turėtume nukelti į spalį ar lapkritį“, – teigė ji.

E. Jurkienė akcentavo, jog pedagogai siekia piniginės naudos ne vien sau, o yra suinteresuoti, kad geriau būtų finansuojamas visas švietimas.

„Mūsų mokykla – viena didžiausių Kretingos mieste. Labai gaila, bet iš mokinio krepšelio, kuriam, mūsų skaičiavimu, trūksta 20 tūkstančių eurų, visų mokiniams reikalingų paslaugų šiemet teikti neišgalime“, – sakė ji.

Vakar iš ryto kai kurie šios mokyklos pedagogai į darbą atėjo nešini mėgstamomis knygomis ir, užuot vedę pamokas, klasėse mėgavosi skaitymu.

Profsąjungos lyderė užtikrino, kad mokytojai yra pasirengę streikuoti tiek, kiek reikės, kol bus įvykdyti visi jų keliami reikalavimai.

„Nuolat laukiame žinių ir iš Vilniaus, kur vyksta antrasis Vyriausybės atstovų derybų su profsąjungomis etapas. Jei tik naujienos bus palankios, su džiaugsmu tuoj pat mokiniams telefonu išsiuntinėsime pranešimus, kad streikas jau baigtas, ir pamokos vėl prasideda“, – sakė E. Jurkienė.

Anot mokyklos direktoriaus Juliaus Gindulio, vadovaujantis Darbo kodeksu, pedagogų darbo sutarčių vykdymas laikinai sustabdytas. Dėl atlyginimo už tas dienas, streikui pasibaigus, streiko komitetas derėsis.

Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos mokytojai teigė, kad Vyriausybės siūlomi 5 mln. Eur, kai reikalaujama 18 mln. Eur, tėra tik lašas jūroje.

Tėvai ir niurzga, ir drąsina

Užrašu STREIKAS „Pajūrio naujienas“ pasitiko ir Darbėnų gimnazija.

„Esame mokykloje, šią minutę susibėgome išgerti kavos ir aptarti naujienų. Apie pusiaudienį tikimės išgirsti, ar streikas baigtas, ar tęsime toliau“, – sakė šios ugdymo įstaigos profsąjungos pirmininkė socialinė pedagogė Dalia Puškorienė.

Anot jos, kartu su Piliakalnio pagrindinio ugdymo skyriumi Darbėnuose į streiką įsitraukė visas tą dieną dirbęs kolektyvas – 49 mokytojai, dirbo tik ikimokyklinės grupės, nes mažus vaikus labiausiai reikia užimti. Mokinių tėvų nuomonės apie streiką – įvairios, kai kurie nepatenkinti, bet didžioji dalis pedagogus supranta ir drąsina nepasiduoti. „Pajūrio naujienų“ pakalbinta šios ugdymo įstaigos vadovė Sonata Litvinienė neabejojo, kad protesto priežastis yra menkas mokinio krepšelis. Darbėnų gimnazijai metams trūksta 59 tūkst. Eur.

„Žinoma, darbuotojai atlyginimus gaus, Savivaldybė dotuoja, bet mokytojai nėra patenkinti, nes jiems neapmokama už jokius papildomus darbus: konsultacijas, mokinių ruošimą olimpiadoms, konkursams“, – sakė direktorė.

Jos teigimu, iš mokyklos labai daug reikalaujama: įsisavinti naujausias technologijas ir perteikti vaikams, kultūrinių kompetencijų, kompiuterinio raštingumo. Išmaniosios lentos išeina iš mados, o kai kurios mokyklos jų nėra net palietusios, tarptautiniai tyrimai rodo, jog Lietuvos moksleiviai tyrinėjimo srityje yra žemiausio lygio, o kaip išmokyti tyrinėti, jei mokyklos neturi laboratorijų?

Vydmantiškiai pedagogai prisipažino, jog jų neįtikino nei europarlamentaro Valentino Mazuronio pažadai, nei švietimo ministrės Audronės Pitrėnienės laiškas. Anot profsąjungos pirmininkės Irenos Grabienės (stovi), streikuos tiek, kiek reikės.

Ministrės laiškas – nieko vertas

Nors ir streikas, iš sporto salės sklindančio jaunatviško klegesio netrūko Vydmantų gimnazijos koridoriuose.

„Neišvarome nė vieno mokinio, kuris į mokyklą atėjo, jie užimami sportu ar kita veikla, kas nori, gali mokyklos valgykloje pavalgyti“, – paaiškino šios ugdymo įstaigos direktorė Asta Burbienė.

Ji tarsi dar sykį patvirtino ir kitų tą dieną kalbintų pedagogų teiginį, jog streikas nukreiptas ne prieš vaikus, o prieš tas darbo sąlygas, kurias reikalaujama pagerinti.

Vydmantų gimnazijoje streikavo 25 tą dieną čia dirbti turėję pedagogai. Jie taip pat dalinosi kiekviena iš sostinės ateinančia nauja žinia. Iš pat ryto, kaip ir visos Lietuvos mokyklos, gavo švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės laišką, kuriame ji prisipažįsta esanti mokytojų pusėje, aiškina, kada ir kiek pakėlusi algas, teigia tikinti dialogu bei derybomis, o ne jėgos galia, bei ragina sugrįžti į klases pas laukiančius mokinius.

„Negalvokit, kad šiandien čia mums labai malonu vaikštinėti iš klasės į klasę ar koridoriais. Pavyzdžiui, man daug maloniau būtų dirbti su mokiniais ir gauti „dūšiai“ mielą rezultatą. Tačiau aukščiausią šalies valdžią laikas pamokyti. Pati sau atlyginimus pasididino iki buvusių prieš krizę, o kiti jai nerūpi“, – apmaudą liejo istorijos mokytojas rajono tarybos narys Darius Petreikis. Jam pritarė šios ugdymo įstaigos profsąjungos pirmininkė etikos mokytoja Irena Grabienė: „Konstitucija turi galioti visiems Lietuvos piliečiams vienodai“, – sakė ji.

Mokytojų neįtikino nei A. Pitrėnienės laiškas, nei Lietuvos pedagogų protesto metu V. Kudirkos aikštėje europarlamentaro Valentino Mazuronio pažadas Seime užregistruoti įstatymo pataisą ir priversti Vyriausybę iki rugsėjo 1-osios rasti švietimui lėšų, kitu atveju bendrapartietei ministrei pagalvoti apie tinkamumą pareigoms.

Vydmantiškiai tokias kalbas pavadino gudriu priešrinkiminiu triuku. Esą pažadas yra pažadas, tegu vykdo, tačiau jokios bėdos ministrei nebūtų, jei, likus tik mėnesiui iki rinkimų, ji ir atsistatydintų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas