Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuo Kretingos iki Dodomos – jautraus meno tiltais

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-02-19

„Menas gali pakeisti pasaulį“, – įsitikinęs kretingiškis Rokas Balsys, balandžio 1 d. kraštiečius pakviesiantis patirti vienadienę įgarsintą dokumentinės fotografijos parodą „Gyvenimo vingiai“, kurtą kartu su kolega Šarūnu Raudoniu. Ir tai kur kas daugiau negu dviejų jaunų žmonių saviraiška, tai – kvietimas kurti geresnį gyvenimą Tanzanijos vaikams.

Kretingiškio Roko Balsio (dešinėje) kartu su kolega Šarūnu Raudoniu sukurta unikali vienadienė įgarsintų fotografijų paroda „Gyvenimo vingiai“ iš Kretingos turėtų nukeliauti į Vilnių, o vėliau – pasiekti Mančesterį.

„Daugelis menininkų šiais laikais labai susikoncentravę į save ir savo sėkmę – nenoriu daryti tos pačios klaidos. Per meną siekiu prabilti į žmonių širdis ir priversti susimąstyti apie mažus dalykus, dėl to renginį ir dedikuoju savo vasaros misijai“, – kalbėjo Rokas, parodoje rinksiantis lėšas Šv. Ignaco pradinei mokyklai Dodomos mieste, Tanzanijoje, į kurią išvyks birželį.

Skambantys kadrai

Iš studijų Didžiojoje Britanijoje į Lietuvą trumpam sugrįšiantis R. Balsys Šv. Antano rūmuose kretingiškiams pristatys unikalų projektą, kurio pagrindu tapo 15 įvairiuose pasaulio kraštuose – Brazilijoje, Italijoje, Anglijoje, Ispanijoje ir Lietuvoje – daryti kadrai.

Ir nors tai pirmoji asmeninė penkerius metus fotografuojančio R. Balsio paroda, įdomu jau vien tai, kad ekspozicija veiks vos vieną vakarą, o kiekvieną parodos nuotrauką lydės speciali muzikos kompozicija.

„Vienas artimas žmogus kartą pakišo idėją, jog būtų įdomu išgirsti, kaip skambėtų mano nuotraukos. Kadangi savo gyvenimą glaudžiai sieju su muzika ir jos produkcija, gimė noras tai įgyvendinti“, – sakė R. Balsys, kurio partneriu rengiant parodą tapo bičiulis Š. Raudonis, kuriantis garso takelius kiekvienai nuotraukai.

Projekto pristatymui Rokas pasitelks ir keletą talentingų kraštiečių: vakarą ves aktorė, Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos teatro mokytoja Silvija Stonkutė, choreografinius motyvus, pasakojančius šviesos istoriją, ekranizuos Joana Beinoraitė kartu su Alanu Mėžečiu.

Atvers erdves fantazijoms

„Gali atrodyti, jog parodos atidarymas – nieko ypatingo, tačiau aš noriu, kad renginys pakeistų žmonių požiūrį į meną“, – apie būsimą projektą kalbėjo Rokas.

Jo įsitikinimu, meną gali suprasti visi – tam nereikia mokėti užsienio kalbos, spręsti matematinių lygčių ar sulaukti tam tikro amžiaus: „Grožis kalbina žmones kasdien, pačiais įvairiausiais keliais. O štai mes norime tą grožį perteikti kitokiu būdu.“

Kiekvienas lankytojas parodą „Gyvenimo vingiai“ tarsi susikurs iš naujo, išgyvendamas individualiai – stovėdamas priešais fotografijas ir ausinėse klausydamas unikalios muzikinės kompozicijos, pasakojančios autentišką konkretaus momento istoriją.

„Kiekvienas žmogus, stebėdamas nuotrauką, kažką įsivaizduoja ir girdi. Tai tarsi mažas kadras, iškirptas iš filmo, tik šįsyk erdvė vaizduotei bus formuojama pagal mūsų interpretacijas“, – sumanymą komentavo Rokas, parodai atrinkęs juodai baltus, nesurežisuotus kadrus, kuriuose, nelikus spalvų, geriausiai atsiskleidžia žmogiškoji esybė ir trapumas.

Kaip skambės šios ir dar trylika Roko Balsio fotografijų, kretingiškiai galės patirti balandžio 1 d. Šv. Antano rūmuose.

Staigmena ir autoriui

Garso takelius parodos kadrams kuriantį Šarūną Rokas sutiko Mančesteryje. Kai R. Balsys atvyko studijuoti į Centrinio Lankašyro universiteto Garso įrašų mokyklą, Šarūnas fakultete buvo vienintelis lietuvis. Susitikę atsitiktinai, netrukus vaikinai pradėjo bendrauti, diskutuoti apie muziką ir jos industriją, apsikeitė kontaktais.

„Vienodas požiūris ne tik į muziką ar meną, bet ir į pasaulį davė suvokimą, jog turime kažką sukurti kartu“, – kalbėjo Rokas.

Kolegos kūrybiškumu bei muzikiniu skoniu visiškai pasitikintis R. Balsys tikino Š. Raudoniui suteikęs visišką laisvę interpretuoti nuotraukas.

„Gerbiu Šarūną, kaip kūrėją, todėl visas kompozicijas „Gyvenimo vingiams“ jis kuria vienas. Kol kas girdėjau tik vieną garso takelį ir likau pamalonintas. Galutinis rezultatas bus staigmena ne tik žiūrovams, bet ir man pačiam“, – sakė R. Balsys.

Garso kompozicijas nuotraukoms pirmą kartą tikino kuriantis ir Š. Raudonis, iki šiol dažniau dėliodavęs garsus trumpametražiams filmams.

„Garso takeliai parodai dar nebaigti – kūrybinis procesas tebevyksta. Rokas visiškai nesikiša ir tai man labai svarbu. Iš jo prašiau tik minimalios informacijos – vietos, kurioje daryta nuotrauka, aplinkybių. O idėjos garso takeliams gimsta tiesiog žiūrint į fotografijas, todėl jie, kaip ir nuotraukos, manau, turės savitą braižą“, – sakė Š. Raudonis.

Išdainuoto skausmo šalis

Mančesteryje, kur ne tik studijuoja, bet ir nuo rudens dirba studentų parapijos administratoriumi bei projektų koordinatoriumi, Roką pašaukė ir Tanzanija.

„Ši šalis dar visai nesenai kentėjo nuo karo, o dabar kenčia ir nuo jo pasekmių. Daugelio vaikų tėvai mirę, mokyklos pilnos našlaičių, o šalyje siaučia ŽIV, cholera, maliarija, vidurių šiltinė, hepatitas. O baisiausia yra tai, kad vaikai praranda tikėjimą savimi ir savo ateitimi“, – sakė Rokas, nusprendęs prisijungti prie Didžiosios Britanijos Jėzuitų ordino, jau daugelį metų vykdančio savo misijas Afrikoje, projekto.

Rokas tiki – kad ir kaip būtų sunku, net ir labiausiai pasaulyje nuskriaustose vietose atsiranda viltis, o šiuo atveju viltį susikūrė patys Šv. Ignaco pradinės mokyklos vaikai, susibūrę į chorus.

„Visą skausmą ir netektį jie išdainuoja, ir jų giesmės yra be galo gražios. Ilgai galvojau, kaip prisidėti prie šių vaikų ateities kūrimo, ir supratau, kad pasitelkus jų talentus ir mano gebėjimus kartu galėtume įrašyti keletą dainų. Projektas sudėtingas, įrašymo įranga kainuoja brangiai, rizikinga ir pati idėja vežtis ją į Afriką. Tačiau troškimas padėti nugali bet kokias abejones“, – entuziazmo neslėpė kretingiškis.

Albumas virs knygomis

Dodomoje Rokas su bendraminčiais – dar trimis studentais, dėstytoju ir kapelionu – rengiasi praleisti apie mėnesį. R. Balsys rūpinsis dainų įrašais ir dirbs su vaikais – tiek muzikaliai, tiek dvasiškai, o grįžęs parengs albumą leidybai. „Visas pardavus albumą surinktas lėšas siųsime atgal į Dodomą, kad mokymosi sąlygos mokykloje bent kiek pagerėtų – klasės perpildytos, vaikams stinga knygų, informacinių technologijų įrangos, – kalbėjo R. Balsys. – Kai palyginu, kaip vaikai aprūpinti Lietuvoje, ir kokiomis sąlygomis mokiausi aš pats, darosi graudu. Ir norisi paklausti – kodėl taip nevertiname to, kas galbūt kitame pasaulio krašte žmonėms tiesiog nepasiekiama.“

---

Šv. Antano rūmuose balandžio 1 d. įvyksianti paroda „Gyvenimo vingiai“ – skirta paremti pradinę mokyklą Dodomos mieste, Tanzanijoje, į kurią šią vasarą keliaus ir pats parodos iniciatorius Rokas Balsys. Daugiau apie šią vietovę galite sužinoti:

http://ignatiusschool.ac.tz/history-background/

Misiją galima paremti ir internetu: https://www.justgiving.com/musccafrica/


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas