Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretinga – skaidrumo bokštas?

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2016-01-26

Viešojoje erdvėje paskelbti apklausų rezultatai rodo, jog Lietuvos gyventojai daugiausiai korupcijos įžvelgia medicinos įstaigose, teismuose, policijoje, Seime. Savivaldybėse, seniūnijose – taip pat. Tačiau Kretinga šiuo atžvilgiu – skaidri: per pastaruosius ketverius metus jokių korupcijos apraiškų rajono tarybos Antikorupcinė komisija nėra užregistravusi.

Pirmininkas iš daugumos

Tiesa, bent vieną faktą pernai vasarą buvo galima nugriebti: įtarimo banga visuomenėje nubangavo dėl vos 20 tūkst. gyventojų turinčiame Kretingos mieste pastatytų 16-os abejotino grožio medinių skelbimų lentų, kurių vienos kaina verčia iš koto – apie 420 Eur.

Prie korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų priskiriamas kyšininkavimas, papirkimas, piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi, savo įgaliojimų viršijimas, dokumentų klastojimas, turto pasisavinimas ir švaistymas, sukčiavimas, tarnybos paslapties atskleidimas, tikrųjų duomenų apie pajamas nepateikimas, nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimas.

„Ir Savivaldybės administraciniame pastate, ir interneto svetainėje skelbiamas „karštosios linijos“ telefono numeris 118, kuriuo atsiliepia autoatsakiklis. Anonimiškai paskambinti ir apie įstaigų veikloje kilusius įtarimus pranešti gali kiekvienas pilietiškas rajono žmogus, bet per 2012 metais gruodį patvirtintos 2012–2015 m. Korupcijos prevencijos programos galiojimo laiką nesulaukta anei vieno skambučio“, – sakė iki tol buvusį Antikorupcijos komisijos pirmininką Edmundą Valantiejų praėjusiųjų metų birželį pakeitęs rajono tarybos daugumos atstovas socialdemokratas Steponas Baltuonis. Kad pirmininkas iš daugumos, – paradoksas, mat Antikorupcijos komisija turi būti ir Savivaldybės administracijos bei rajono tarybos, priimančios sprendimus, veiklos prievaizdas. Tokia situacija susiklostė, nes rajono tarybos dauguma atmetė opozicijos siūlytą kandidatą į pirmininkus.

Rengia naują programą

Tarp komisijos narių yra rajono tarybos nariai Jonas Drungilas, Antanas Kalnius, Raimundas Puškorius, Edmundas Valantiejus, tarybos sekretorė Sigita Riepšaitė, Kretingos miesto seniūnijos seniūnaičiai Arvydas Matiejauskas ir Liudvikas Žutautas, Kretingos seniūnijos seniūnaitė Ingrida Rinkevičienė.

Anot pirmininko, visų komisijos narių telefonų numeriai, elektroninio pašto adresai irgi paviešinti Savivaldybės interneto svetainėje www.kretinga.lt, skiltyje „Korupcijos prevencija“, tačiau jokių signalų apie panašaus pobūdžio veikas esą ir jiems niekas per 4 metus nepranešė.

Palyginti neseniai pirmininku tapęs S. Baltuonis nemano, kad jo vadovaujamą komisiją galima vadinti neveiklia. Užpernai pagal veiklos planą surengti 5 posėdžiai, buvo vertinama bendrovės „Kretingos vandenys“ 2013 m. naujų abonentų prijungimo prie bendrovei priklausančių magistralinių tinklų ribotos apimties audito ataskaita. Joje nieko įtartino taip pat neįžvelgta.

„Korupcijos pasireiškimo tikimybę vertiname kasmet, didžiausia mūsų bėda – nebent ta, kad ne kasmet, kaip reikalauja Korupcijos prevencijos įstatymas, ataskaitos visuomenei susipažinti būdavo skelbiamos viešai“, – pripažino S. Baltuonis. Jo teigimu, pernai komisija vertino galimus korupcijos požymius vietinių rinkliavų nustatymo srityje. Išanalizavusi išvadas, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) rajono merui pateikė atsakymą, kad sprendimų priėmimo ir veiksmų atlikimo tvarka išduodant leidimus prekiauti ar teikti paslaugas bei administruoti vietinę rinkliavą reglamentuota gerai, o sprendimus priimančių asmenų įgaliojimai – aiškiai apibrėžti. Todėl STT šioje Savivaldybės veiklos srityje korupcijos apraiškų nutarė neieškoti.

Pasak S. Baltuonio, 2012–2015 m. laikotarpio kovos su korupcija programos įgyvendinimo ataskaita rajono tarybai bus teikiama tvirtinti vasarį įvyksiančiame posėdyje.

Šiuo metu rengiami 2016–2018 m. laikotarpio prevencijos programa ir įgyvendinimo priemonių planas, kurie, tikimasi, bus patvirtinti kovą.

---

STT Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio vadovo Leono Barišausko komentaras:

– Nuo mūsų visų priklauso, kaip mes suvokiame korupcijos daromą žalą, t. y., kiek ir kaip esame pasiryžę apgauti savo kaimyną ar draugą, apeidami nustatytą tvarką ir greičiau ar nepagrįstai gaudami paslaugą bei kitokią naudą, išvengdami atsakomybės. Ar priešingai – kiek mes galime prisidėti prie korupcijos apraiškų šalinimo ir geresnio, gražesnio, tad – ir smagesnio gyvenimo kūrimo. Vienas korupcijos prevencijos principų – teisėtumas. Vadinasi, korupcijos prevencijos priemonės turi būti įgyvendinamos tiktai laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų. Įstatymai suteikia įrankius kovojant su korupcija, o kaip tais įrankiais naudotis – Savivaldybės ir jos įstaigų bei visų piliečių rūpestis. Viena efektyvių priemonių galėtų būti ir „karštosios linijos“ telefonas. Tai, kad Kretingos rajono gyventojai nelinkę juo naudotis, manau, liudija nepakankamą gyventojų pasitikėjimą, kad į jų pranešimus bus tinkamai sureaguota. O gal ne visi žino, kad toks numeris egzistuoja? Manau, prevencinę funkciją ši „karštoji linija“ tikrai atlieka – ar galėtų kas pasakyti, kiek galimai korupcinio pobūdžio veikų buvo atsisakyta daryti, baiminantis, jog apie tai bus pranešta šiuo telefonu? Jau gerą pusmetį galioja Vietos savivaldos įstatymo papildymai, įpareigojantys savivaldybėse sudaryti antikorupcijos komisijas, yra nustatyta jų formavimo tvarka, veiklos principai. Be abejonės, Antikorupcijos komisija negali vykdyti ir nevykdys STT funkcijų, tačiau ji turėtų tapti svarbiu įrankiu ne tik korupcijos prevencijos veikloje, bet padėti užtikrinti Savivaldybės ir jos įstaigų bei įmonių veiklos skaidrumą ir viešumą, paaiškinti gyventojams priimamų vienokių ar kitokių sprendimų motyvus ar būtinybę, reaguoti į gyventojų nuomonę, teikti viešus ir motyvuotus atsakymus į pareikštą nuomonę apie Savivaldybės institucijų ar valstybės tarnautojų darbą, skatinti pilietines iniciatyvas, informuoti visuomenę apie savo veiklą, vykdomas korupcijos prevencijos priemones bei telkti ir vienyti rajono bendruomenę antikorupcinei politikai įgyvendinti. Piliečių aktyvumo ir pilietinių iniciatyvų skatinimas – ypač reikšminga veiklos sritis, tačiau Kretingoje, drįsčiau tvirtinti, ji apleista: neatliekama gyventojų apklausa ar kiti tyrimai, siekiant nustatyti korupciniu požiūriu rizikingiausias Savivaldybės veiklos sritis, todėl negali būti parenkamos tinkamiausios ir efektyviausios korupcijos prevencijos priemonės. Nepakankamai vykdomas antikorupcinis visuomenės švietimas. Čia ypač norėtųsi didesnio ugdymo įstaigų vadovų, mokytojų aktyvumo diegiant antikorupcinio švietimo priemones, organizuojant renginius šia tema.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas