Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į nepažintus pasaulius – žodžio burėm

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Kuprinė
  • 2015-12-18

Jaunu žodžiu Vydmantų gimnaziją užliejusi Žemaitijos regiono mokyklų jaunųjų literatų šventė kvietė pasivaikščioti beveik trijų dešimčių moksleivių minčių labirintais. Savo kūrybiniais bandymais dalijosi jaunieji kūrėjai iš Vydmantų, Kretingos, Kartenos, Kulių, Židikų ir Palangos mokymo įstaigų.

Mokytojos Danutės Dunauskaitės (pirma iš dešinės) inicijuota Jaunųjų literatų šventė susilaukė Savivaldybės bei vietos verslininkų dėmesio, kuris leido šventės dalyvius pagerbti knygomis ir vaišėmis.

Pasak renginio „Žodžių burėm – į savo pasaulį“ sumanytojos, lietuvių kalbos mokytojos Danutės Dunauskaitės, šventė jau turi savo istoriją: „Dirbant „Smilčių“ redaktore, tekdavo sutikti labai gabių jaunų žmonių, moksleivių. Tuo metu rajonas išgyveno kūrybinį pakylėjimą – Jurgio Pabrėžos gimnazijos lituanistikos centre pradėtas leisti kūrybinis almanachas, sugebėdavęs suburti ne tik literatūrinį jaunimą, bet ir jaunuosius dailininkus bei fotografus. Man kilo idėja draugėn sukviesti rašančius vaikus bei mokytojus ir 2010 m. Simono Daukanto mokykloje surengėme pirmąją jaunųjų literatų šventę „Įžiebk žodį kaip žvaigždę“.

Kitąmet įvyko antrasis susitikimas – „Auginame kūrybos medį“, po jo, D. Dunauskaitės žodžiais, sekė atodūsis, leidęs į viską pažvelgti iš šalies. Stimulu atnaujinti jaunųjų kūrėjų sambūrius pedagogei kilo pastebėjus, kad Jaunųjų filologų konkursai rajone sulaukia vis mažiau rašančiųjų. Netrukus lemtingą klausimą – o gal vėl pradedame – uždavė ir Vydmantų gimnazijos direktorės pavaduotoja Bronė Kietelytė.

Anot D. Dunauskaitės, kuriant tokį projektą, gyvybiškai reikalinga abejoti neleidžianti komanda.

„Tokią komandą aš turėjau dirbdama Simono Daukanto mokykloje, tokią turiu ir Vydmantų gimnazijoje, pradedant jos direktore Asta Burbiene, pavaduotoja B. Kietelyte, lituanistėmis Jolanta Žaliauskiene, Leonida Jonušiene, muzikos mokytoja Inga Kuteliene, braižybos mokytoja Ramune Grikštaite bei Vydmantų gimnazistais ir baigiant visada mano idėjas palaikiusia Švietimo skyriaus specialiste Jolanta Jurgutiene“, – vardijo D. Dunauskaitė, linkėdama, kad jaunųjų literatų šventės tradicijos gimnazijoje būtų tęsiamos ir ateityje.

Lyg sraigės kiautuose

Į šventę sugužėjusius jaunuolius sveikino A. Burbienė, B. Kietelytė, Švietimo skyriaus specialistė Aušra Zebitienė, Vydmantų bibliotekininkė Romutė Girskienė, mokytoja Irena Grabienė, perskaičiusi savo eilių, Kretingos rajono tarybos narys ir gimnazijos istorijos mokytojas Darius Petreikis, kūrėjus vadinantis šviesos žmonėmis.

„Kiekvienas išsilavinęs žmogus turi prisiminti, kas buvo Martynas Mažvydas, Antanas Baranauskas, Dionizas Poška, Justinas Marcinkevičius, – kalbėjo D. Petreikis. – Šį šviesių žmonių sąrašą galima tęsti ir tęsti. Galbūt po kurio laiko istorija ir jus į jį įrašys.“

D. Dunauskaitės žodžiais, kūrybinių daigų esama visose mokyklose, tačiau juos labai lengva pakirsti. „Rašantys vaikai – labai jautrūs. Kurdami jie dažniausiai nepasitiki savimi, slepia tai nuo tėvų ir mokytojų. Galbūt atsiveria tik kai kuriems bendraamžiams. Todėl šiems vaikams reikalinga sąšauka – jie turi būti kartu, kad išmoktų nebijoti dalintis“, – kalbėjo D. Dunauskaitė, ir šioje šventėje pajutusi mokinių norą bendrauti tarpusavyje, diskutuoti ir dalintis dvasine šiluma.

Pedagogės įsitikinimu, mokytojui šiame procese tenka itin svarbus vaidmuo – palaiminti kiekvieną iš kuriančiųjų, įkvėpti pasitikėjimo.

„Talentas matyti iš karto – jo niekur nepaslėpsi. Žinoma, mokytojas turi būti šalia, kad galutinis kūrybinis produktas būtų kokybiškas, – kalbėjo D. Dunauskaitė. – Tačiau visų pirma vaikai turi būti išprusę literatūriškai. Negali rašyti tie, kurie neskaito, – tokią Dievo dovaną turi retas. Kiekvienas kūrėjas turi ieškoti savo kelio, o jeigu tu būsi neišprusęs, gali greitai pasiduoti didybei. Plagiatas ir grafomanija čia – pačios didžiausios piktžolės.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas