Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Smurto ratą sustabdyti gali pačios aukos

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2015-12-18

Kretingoje vykusios konferencijos „Matai smurtą – netylėk“ metu, be kita ko, buvo akcentuota, kad šiuo klausimu policijos pareigūnams itin daug pagelbėti gali ir kaimo bendruomenės, saugios kaimynystės grupių lyderiai bei aktyvūs, pilietiški seniūnaičiai.

Apie teisinių konsultacijų specifiką smurtą patyrusioms aukoms kalbėjo Specializuoto pagalbos centro teisininkė Snieguolė Benikienė.

Išsiskirti bijo

Anot Šilutės policijos komisariato Prevencijos poskyrio specialistės Nerijos Ropienės, akivaizdu, kad iš per šių metų11 mėn. šiame komisariate užregistruotų 836 pranešimų nemaža dalis ir buvo gauta iš žmonių, gerai pažįstančių kaimynus, matančių jų kasdienybę bei tarpusavio santykius, iš akiračio nepaleidžiančių miestuose butus pardavusių ir naujai į miestelius ar kaimus atsikrausčiusių šeimų.

„Ir bendruomenių pilietiškų atstovų, ir ikiteisminius tyrimus pradedančių policijos komisariato tyrėjų mes teiraujamės, kas, jų nuomone, daugiausia lemia smurtą artimoje aplinkoje. Niekas neabejoja, jog viena priežasčių – pernelyg didelis alkoholio vartojimas.

Salėje kilo klausimas, galbūt ir pareigūnų darbe dar yra spragų, jeigu ir į tas pačias šeimas policijos pagalba sykiais būna kviečiama po 2–3 ar 4 kartus?

N. Ropienės teigimu, nuo smurto daugiausia nukenčia moterys, tačiau ikiteisminio tyrimo atsisako, pagalbą dažnai jos kviečiasi tik norėdamos savo vyrus pagąsdinti arba tikėdamosi, jog galbūt sutuoktinį išveš ir pagydys nuo alkoholizmo. Anot jos, smurto aukos dažniausiai nori, kad po kurio laiko vyras, koks jis bebūtų, grįžtų namo. Esą verčiau tegu bet koks šalia voliosis – kad tik būtų bent tas mažas finansinis garantas, padėtų išlaikyti vaikus.

Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro projektų koordinatorė Marija Žiubrienė pritarė, jog yra smurto aukų, kurios geriau kentės, bet bijos su savo smurtaujančiais sutuoktiniais išsiskirti – esą ką pasakys vaikai, giminės, kaip bus su turimu turtu. M. Žiubrienės žodžiais, egzistuoja vadinamasis smurto ratas: įtampos šeimoje augimas, sprogimas, „medaus mėnuo“ – gėlės, susitaikymas, o paskui – vėl įtampa, ir vėl ratas sukasi iš naujo... Pasaulyje įrodyta, jog moteris ryžtasi nutraukti šeiminius santykius tik po 6 ar net 14 kreipimųsi pagalbos. Nė viena institucija per prievartą santuokos nenutrauks – gali tik patarti, pasiūlyti, parodyti galimybes.

„Pažįstu šiandien 70-ies sulaukusią moterį, kuri tik tokiame amžiuje sau ir kitiems prisipažino, jog jos gyvenimas galėjo būti ne toks skausmingas, daug gražesnis ir kokybiškesnis“, – sakė M. Žiubrienė.

Šventes ragino švęsti blaiviai

Į pranešimus apie smurtą policija reaguodavo visada, tačiau, N. Ropienės nuomone, ypač pasiteisino bendruomenės pareigūno etato įvedimas šalies komisariatuose. Anot jos, atsirado dar didesnė galimybė pareigūnams į pagalbą pasitelkti kaimo bendruomenę, garantuojant anonimiškumą, galinčią suteikti kuo daugiau naudingos informacijos.

Viešnia iš Šilutės akcentavo galimybę pratintis vasaros šventes švęsti be alkoholio. Anot jos, dabartiniu metu pareigūnai savo budėjimus turi planuoti pagal laiką – esą pikas prasideda šventėms pasibaigus.

„Geriama iki paryčių, o paskui į darbą paleidžiami kumščiai“, – sakė ji.

Tam, kad šventės būtų švenčiamos blaiviai, reikalingi autoritetai, sugebantys būti pavyzdžiu, vesti paskui save. N. Ropienė pasakojo, jog toks lyderis – žinomas politikas Ramūnas Karbauskis – atsirado Naisiuose, o dabar jau sprendimas, renginių metu draudžiantis pardavinėti alkoholinius gėrimus, priimtas visame Šiaulių rajone.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas