Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gyvenimo kelią pradeda vis naujesnė, pažangesnė karta, kuri savo nuožiūra keičia ir tobulina pasaulį, bet ar visada lengva susikalbėti su jauniausiais vadinamosios Z kartos atstovais, kokie jų auklėjimo būdai paveikiausi ir kokios šių vaikų ateities prognozės, aiškinosi „Kuprinė“.

Z karta – tai jaunimas, kuris turi du gyvenimus: internetinį ir realų.

,,Paaugliai dabar neįstengia gyventi be mobiliųjų telefonų ir kompiuterių. Jie atpranta bendrauti realiame gyvenime, mat didžiąją laisvalaikio dalį praleidžia virtualioje erdvėje. Jiems kur kas įdomiau bendrauti socialiniuose tinkluose“, – teigė Kretingos Simono Daukanto mokyklos socialinė pedagogė Silvija Katkutė.

,,Anksčiau buvęs nuoširdus bendravimas pamažu pereina į žodžius, rašomus klaviatūra, – pridūrė salantiškė Rasa Šilgalytė, šiuo metu gyvenanti Danijoje. – Internetas – informacijos šaltinis, bendravimo priemonė, tačiau ji gali ne tik padėti, bet ir atriboti žmogų nuo realaus gyvenimo.“

Anot jos, dabartinis jaunimas prie kompiuterių visiškai pameta laiko nuovoką. Jie ima skaičiuoti nebe valandas, bet tai, kiek kartų po jų nuotrauka buvo paspausta ,,patinka“.

Mokymosi įstaigose pagrindinė pedagogų užduotis yra sudominti ir motyvuoti vaiką, paruošti jį gyvenimui. Jei X ir Y kartos geba gerokai lengviau susikaupti, dirbti, įsisavinti tai, ko mokoma, Z kartą lengviau išblaško aplink vykstantis veiksmas, nuolat tobulėjantis pasaulis, kuriame viskas atrodo nepažinta ir neatrasta.

,,Veikiausiai dėl to šiuolaikinis jaunimas nori išsiskirti savo stiliumi, pomėgiais, anksti pradeda rūkyti, vartoti svaigalus. Viskas tik dėl to, kad būtum ,,kietas“ tarp draugų“, – įsitikinusi buvusi Kretingos technologijos ir verslo mokyklos studentė, dvidešimtmetė Kristina Kazlauskaitė.

Bausti ar paskatinti?

Pasitaiko atvejų, kai tėvai nesusikalba su savo vaikais, nustato jiems vienokias ar kitokias ribas. Tačiau, anot S. Kaktutės, ne visada jaunimas supranta drausminimą arba tiesiog nekreipia dėmesio – numoja į tai ranka, tuomet reikėtų imtis drastiškesnių priemonių ir bausti.

Tėvai ima kontroliuoti asmeninį gyvenimą, mokyti juos taip, kaip darydavo jų tėvai, taip vaikų auklėjimo metodai perduodami iš kartos į kartą, tačiau gyvenimui keičiantis, tobulėti turėtų ir auklėjimo būdai.

,,Z kartos vaikai dažniausiai nepaklusnūs, hiperaktyvūs, juos sunku sudominti skirtingomis veiklomis. Tačiau nereikėtų užmiršti, kad kiekvienas vaikas – individualus, ir vieni bruožai gali būti išreikšti labiau, kiti – mažiau. Auklėjant svarbu neužgožti natūralių vaiko talentų, juos laiku pastebėti ir leisti skleistis“, – kalbėjo I. Jasaitytė.

Pasak psichologės, literatūroje teigiama, kad šių dienų jaunimas yra nepaprastai pozityvus, optimistiškas, pernelyg nesijaudina dėl galimų nesėkmių. Stengiantis motyvuoti vaikus, pasitelkiant išmanius ir nestandartinius būdus, paskatinimų sistemą, kylančius sunkumus galima visai nesudėtingai įveikti. I. Jasaitytės nuomone, nėra vienos taisyklės ir vieno atsakymo, kaip teisingai auklėti savo vaikus, svarbiausia – meilė ir paskatinimas, o ne bausmė.

Kuo daugiau pamatyti ir bendrauti

I. Jasaitytė pasidalijo keliais patarimais tėvams, kaip reikėtų auklėti savo atžalas: ,,Specialistai pataria atsižvelgti į besikeičiantį pasaulį ir taikyti modernius mokymo metodus šalia klasikinių. Pavyzdžiui, pasidomėti, kokie yra išleisti auklėjamieji kompiuteriniai žaidimai, virtualios pasakos bei kitokios programėlės išmaniuosiuose telefonuose.“

Specialistės teigimu, derėtų daug laiko skirti vaiko realiam savęs vertinimui, kertinių vertybių, tokių kaip pagarba, supratimas, meilė, atlaidumas diegimui. Svarbu nepamiršti ir komandos formavimo įgūdžių lavinimo, pavyzdžiui, skatinti vaiką žaisti su kitais, dalintis, pasiskirstyti pareigomis, rolėmis žaidimuose.

„Vaiko pasaulio suvokimo formavimui naudinga kiek įmanoma daugiau pamatyti – teatras, filmai, gamta, įvairūs renginiai ir dalyvavimas juose padeda vaikams atsitraukti nuo kompiuterio. Tai ugdo bendravimo įgūdžius“, – pastebėjo psichologė. Jos nuomone, Z kartos vaikai trokšta kuo greičiau subręsti dėl spartėjančio gyvenimo tempo ir žinių sklaidos internetu, todėl tėvams svarbu užtikrinti, kad vaikas neskubėtų suaugti, patirtų vaikystės džiaugsmus ir bręstų savu laiku. Kadangi šie vaikai dažnai būna nepaklusnūs, hiperaktyvūs, juos sunku sudominti kokia nors veikla.

„Tėvai turėtų stengtis išmaniai parinkti lavinamuosius žaidimus ir užsiėmimus, pavyzdžiui, skatinti vaiką ne žaisti kompiuterinius žaidimus, o mokytis juos kurti, programuoti, lankyti robotikos mokyklą, – komentavo I. Jasaitytė. – Jei vaiką domina muzika – pasidomėti muzikos kūrimo programėlėmis, jei istorija – lavinamaisiais šios srities žaidimais.“

Grėsmė užauginti narcizus

Psichologės teigimu, mokykloje dažnai nemažai dėmesio skiriama vaikų pasitikėjimo savimi ugdymui, tačiau ji pastebi, kad bėda ta, jog ugdant pasitikėjimą savimi, kartu auga ir narciziškumas, į tai taip pat derėtų atkreipti dėmesį.

,,Darbdaviai pastebi, kad šie vaikai vengia įdėti daug darbo pastangų, siekdami mažiausiomis sąnaudomis gauti maksimalų rezultatą. Darbdaviai tokius kandidatus vadina arogantiškais savimylomis, kurie jaučiasi kaip žvaigždės ir vengia net bandyti pažinti žmogų. Kaip bebūtų, jie yra sumanūs, ir jei užduotis motyvuojanti, tuomet jaunimas suranda greitų bei efektyvių sprendimo būdų“, – sakė psichologė.

Mokslininkai teigia, kad sunku prognozuoti šių vaikų ateitį, nes kai kurie jų nėra pasiekę brandos, tačiau manoma, kad šie paaugliai prisidės prie spartaus naujų technologijų kūrimo, globalių problemų sprendimo.

„Šios kartos atstovai yra nepataisomi optimistai, svajotojai ir drąsiai siekia savo tikslų. Sociologai, antropologai ir psichologai dar tik prognozuoja, kokią įtaką ateičiai turės Z karta, – keliomis ateities teorijomis pasidalijo I. Jasaitytė. – Teigiama, kad technologijos ir švietimas sukurs dar skirtingesnę, daugialypę kartą, kuri bus labiau išprususi negu Y karta.“

*

Sociologai Z kartai priskiria žmones, gimusius 1995–2012 m.

X kartai priklauso gimusieji 1966–1976 m., Y kartai – 1977–1994 m.

Šarūnė SRIEBALIŪTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas