Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Švietimo sferoje – jungtuvių nuotaikos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2015-11-20

Dvi Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudarytos darbo grupės dirba vienu metu: viena teikia siūlymus, kaip pertvarkyti visą 2016–2020 m. rajono švietimo įstaigų tinklą, o kita svarsto Pedagoginės psichologinės tarnybos, Pedagogų švietimo bei Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centrų sujungimo galimybes. Abiejų darbo grupių išvados bus integruotos į bendrą ugdymo įstaigų pertvarkos projektą.

Variantai – keli

Sujungti Pedagoginę psichologinę tarnybą, Pedagogų švietimo bei Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centrus mintis kilo Savivaldybei siekiant ekonominės naudos, be to, šios įstaigos tarpusavyje turi daug bendro, kai kuriose srityse darbas dubliuojasi. Rajono Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila teigė taręsis su teisininkais – esą jokių kliūčių jas sujungti nėra.

Buvo pasiūlyti keli variantai: į vieną įstaigą – Kretingos švietimo centrą – sujungti visas tris; sujungti tik Pedagoginę psichologinę tarnybą su Pedagogų švietimo centru, o Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centrą iškelti į tuštėjančios Simono Daukanto progimnazijos patalpas. Tokiu atveju mokyklos direktorius galėtų būti vienas, jis turėtų pavaduotoją, kuruojantį suaugusiųjų mokymą. Kitas variantas – po vienu stogu galėtų glaustis dvi atskiros įstaigos su atskirais vadovais.

„Gyvenimas vyksta spirale. Prisimenu gūdžius 1988 metus, kai Simono Daukanto mokykla dar buvo aštuonmetė. Tada joje taip pat glaudėsi Suaugusiųjų mokymo centras“, – kalbėjo V. Domarkas. Jo žiniomis, nuo šio rugsėjo progimnazija tapusioje mokykloje anksčiau yra mokęsi apie 700 mokinių, šiemet – tik 305. Tolesnis mažėjimas – neišvengiamas, o materialinė bazė čia – puiki, pastatytas priestatas. Ekonomiškai nenaudinga mokyklos patalpas laikyti pustuštes. „Galėtų Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras grįžti į „gimtinę“, juolab kad šiuo metu miesto centre esanti įstaiga neturi fizikos, chemijos kabinetų, laboratorijų, net negali tinkamai vykdyti ugdymo plano“, – sakė jis.

Svarbu ir ekonominė nauda

A. Sungailos žodžiais, prieš porą savaičių atliktas monitoringas atskleidė, kad mokinių skaičius iki 2020-ųjų Lietuvoje ir toliau katastrofiškai mažės. Be to, į tuštėjančią mokyklą, kurią vis tiek visą reikia šildyti, nieko kito, be mokinių, ir nebūtų galima įkelti. Nors Kretingoje vaikų darželių trūksta, Simono Daukanto progimnazijos priestate ikimokyklines ugdymo grupes steigti neleidžia higienos normų reikalavimai.

Darbo grupės narės Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos mokytojos Eugenijos Daniuk nuomone, mokyklai su Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centru gyvuoti po vienu stogu vis dėlto nėra lengva, nes nesutampa interesai. „Kai suaugusieji mokėsi mūsų mokykloje, buvo nepatogumų, laukėme, kol išsikraustys“, – atviravo ji.

Tačiau A. Sungaila akcentavo, kad tuomet suaugusiųjų mokykloje mokėsi apie 300 moksleivių, be to, nebuvo nuotolinio mokymo.

„Dabar mokosi apie 170 suaugusiųjų, nėra fizikos specialisto. Jei Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras įsikurtų Simono Daukanto progimnazijoje, galėtų dėstyti tas pats specialistas. Mažėjant mokinių, ateityje mokytojams išties trūks pamokų, kai kurie gali netekti darbo. Žinoma, dalis išeis į pensiją, tačiau dalis susidurs su šia problema“, – sakė vedėjas.

Bet E. Daniuk atkreipė dėmesį į tai, kad darbas Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre yra specifinis, ir ne kiekvienas mokytojas gali norėti dirbti vakarais.

Suaugusiųjų ir jaunimo centro vadovė Palmira Jurgilienė teigė neįsivaizduojanti, kas, iš miesto centro įstaigai išsikėlus „už geležinkelio“, atsitiktų su jam priskirtomis atvirosiomis jaunimo erdvėmis, į kurias dabar noriai renkasi daug mokinių, ar nebūtų kartu iškeltos ir jos. Anot vicemerės Danutės Skruibienės, atvirąsias jaunimo erdves iš miesto centro iškelti būtų nelogiška, ir niekas nesirengia to daryti.

Vicemerė dar pasidalino ir Kėdainių rajono, kuriame grupė kretingiškių lankėsi, savivaldybės patirtimi. Ten sujungtos dvi įstaigos – Pedagogų švietimo centras su Pedagogine psichologine tarnyba. D. Skruibienės žodžiais, atsiliepimai – vien tik teigiami. Tačiau Kėdainių pedagoginė psichologinė tarnyba vykdo tik švietėjišką veiklą, nes visose mokyklose yra įsteigtos psichologų, teikiančių pagalbą vaikams ir šeimoms, pareigybės.

„O pas mus Pedagoginė psichologinė tarnyba daugiau dirba su atskiromis šeimomis bei atskirais vaikais, kadangi ne visose mokyklose yra psichologų“, – lygino ji.

Kėdainiai – ne pavyzdys

Rajono tarybos Švietimo komiteto narys Darius Petreikis Kėdainių pedagoginės psichologinės tarnybos veikla, kuri daugiausia – „popierinė“, teigė toli gražu nesusižavėjęs. Jo žodžiais, ten pagalba suteikiama įvykiui jau įvykus, o kelias neužkertamas, nedirbamas prevencinis darbas.

„Tai nustebino mane kaip mokytoją ir kaip žmogų“, – atviravo D. Petreikis ir nuogąstavo, kad Kretingos rajone veikianti tarnyba taip pat apsiribos tik „popierių“ pildymu.

V. Domarko žodžiais, ši tarnyba, jei norėtų, „popierine“ galėtų tapti ir šiandien, tačiau jos nuostatuose – realus darbas, kurį privalo atlikti. Esą tuos pačius darbus dirbtų ir įstaigas sujungus, tad paslaugų kokybė tikrai negalėtų nukentėti.

D. Pertreikis klausė, kiek, sujungus įstaigas, neliktų pareigybių ir kiek rajonas sutaupytų lėšų.

„Skirtumas būtų tik viena pareigybė, o susitaupytų apie 30 tūkst. Eur per metus. Tai rajonui – didelė suma“, – neabejojo vedėjas.

„Namų darbus“ atliks iš naujo

Darbo grupė išklausė ir posėdyje dalyvavusių visų trijų permainų nuotaika gyvenančių įstaigų atstovių nuomones. Pedagogų švietimo centro direktorė Adelė Mazeliauskienė bei Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro vadovė P. Jurgilienė teigė toliau galinčios dirbti taip, kaip dabar, tačiau ir permainoms jos neprieštarautų, pripažino, kad abi įstaigos turi daug bendro, o kai kurią veiklą dubliuoja, sakė, jog susijungus lengviau būtų galima rengti projektus, be to, Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, būdamas asociacijos narys, dar plačiau galėtų propaguoti nuotolinį mokymą. Tuo tarpu Pedagoginės psichologinės tarnybos vadovė Raminta Staškauskienė prisipažino būgštaujanti dėl pareigybių – ar neatsitiks taip, kad naujasis įstaigos vadovas ateityje tvarkysis, kaip jam atrodo, sugalvos vieną specialistą pakeisti kitu, jam reikalingesniu.

„Pareigybes tvirtina rajono taryba, prieš tai vadovas derina su Švietimo skyriumi. Sujungtos tarnybos vis tiek turės vykdyti nuostatuose numatytas funkcijas. Jei iš darbo išvarys psichologus, tai kas tada dirbs?“ – retoriškai klausė jis.

Ir D. Petreikis, ir Savivaldybės Juridinio skyriaus vedėja Virginija Šoblinskienė darbo grupės narių prašė su sprendimais neskubėti, nesiblaškyti ir nepilstyti iš tuščio į kiaurą, kol dar yra daug neaiškumų, tiksliai nežinoma, ir kiek pačiai Simono Daukanto progimnazijai nuo kito rugsėjo reikės patalpų.

Savivaldybės administracijos direktorius pripažino, jog darbo grupė „namų darbų“ iki šio posėdžio nesugebėjo paruošti, tad įpareigojo juos atlikti iš naujo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas