Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Uodo trūklio lervų atsiradimo Kretingos geriamajame vandenyje problemą sprendžianti darbo grupė penktadienį posėdžius surengė bendrovėje „Kretingos vandenys“, o paskui – ir rajono valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje.

Bendrovėje „Kretingos vandenys“ darbo gupė apžiūrėjo vandens rezervuarus. Prie jų reikės pastatyti stacionarius, nuo galimo uodų antplūdžio saugančius, barjerus.

Davė nurodymų

Kanalizacijos tinklų inžinieriui Arkadijui Roščinui parodžius du įmonėje „Kretingos vandenys“ esančius vandens rezervuarus, uždengtus naujais dangčiais, sulaukta pastabos, jog tie dangčiai, saugant nuo pašalinių asmenų, turi būti dar ir užrakinami.

„Be to, prie jų privalote pasistatyti stacionarius stogelius, kad, prireikus atidaryti dangčius, šie fiziniai barjerai apsaugotų nuo uodų“, – nurodė Lietuvos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotoja Daiva Švelnienė.

Netoli vandens rezervuarų, pakalnėje, plyti pieva, kurioje jokia ūkinė veikla negalima. Jau neabejojama, kad ši pavasarį pažliunganti teritorija ir yra Kretingos miesto geriamąjį vandenį užteršusių uodų perykla. Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Normanto Žeimio manymu, pasitarus su mokslininkais, aktyviausiu uodų perėjimosi metu galbūt vertėtų naudoti žmogaus sveikatai nepavojingus repelentus.

Rajono meras Juozas Mažeika įmonės direktorių Gediminą Valinevičių įpareigojo išsiaiškinti, ar bendrovei pagal sanitarines normas apskritai reikia tokio didelio ploto teritorijos, jei ne, tą plotą sumažinti ir į jo tvarkymą investuoti.

Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas atkreipė dėmesį į tai, kad šiuo metu į bendrovės teritoriją transporto priemonėmis kone iki pat laiptų važiuoja kas tik nori.

„Ir šiandien pastebėjau, jog automobiliai zuja pirmyn–atgal. O tai yra blogai – geriamąjį vandenį tiekiančios įmonės teritorija turi būti uždara ir sterili kaip operacinėje“, – sakė jis.

Direktorius pasiūlė įsirengti užkardus, o dėl interesantų patogumo teritorijoje galbūt pasistatyti nedidelį atskirą pastatą, kuriame dirbtų keletas aptarnaujančių darbuotojų.

Ragino žvelgti 10 žingsnių į priekį

G. Valinevičius pateikė naujausią informaciją apie tai, kaip sekasi naikinti uodo trūklio lervas vandens tiekimo tinkluose.

Anot jo, jau baigti plauti didelio diametro tinklai, paruoštas tolesnis mažesnio diametro tinklų plovimo grafikas, įvairiose miesto vietose įrengti 9 filtrai ir stebima.

Trečiadienį K. Čepulio akligatvyje bei Melioratorių gatvėje dar aptikta po 5 gyvas lervas. Tačiau, anot direktoriaus, šiuose tinkluose tada dar nebuvo chloruojama pakartotinai.

Tinklus naktimis, kad būtų galima paleisti didesnę vandens srovę, plauna ir dezinfekuoja dvi brigados po du žmones. Pagal planą iki lapkričio pabaigos visi smulkieji tinklai turės būti išplauti. Vėliau chloravimas liks tik foninis.

D. Švelnienė priminė, kad įmonės vadovas po ranka turi turėti ekstremalios situacijos valdymo planą, taip pat paragino atlikti ir vandens mikrobiologinį tyrimą, kadangi užkrato rizika ir toliau išlieka. Pavaduotoja akcentavo būtinybę apie visus veiksmus informuoti visuomenę. Tą patį ji pabrėžė ir Kretingos valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje pasitarimo su šiuo kolektyvu metu.

„Mūsų tarnyba – profesionalų branduolys. Jei mes nesugebėsime žmonėms padėti – tai kuo tada jiems tikėti?“ – retoriškai klausė ji ir pridūrė, jog šiandien Kretingos geriamojo vandens situacija – valdoma, tačiau esą vis tiek ją reikią laikyti už trumpų vadžių.

Anot D. Švelnienės, Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užklausas, kaip panašias situacijas valdė jos, yra išsiuntusi ir kitoms Europos šalims, atsakymai, analitiniai duomenys jau ateina. „Žinome viena – civilizacija nestovi vietoje, turime žvelgti ne tik į dabartį, kai kinta klimatas, bet ir dar 10 žingsnių į priekį“, – sakė ji.

Kretingos valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje darbo grupė problemas aptarė dalyvaujant šios tarnybos kolektyvui.

Klaidas pripažino

Vyriausiasis veterinarijos gydytojas Saulius Alonderis, suabejojęs, ar į patirties turinčias Europos šalis nereikėjo kreiptis anksčiau, sulaukė D. Švelnienės klausimo – o ką jis konkrečiai nuveikė, juolab kad tuo metu, kai vandenyje atsirado lervų, pavadavo atostogaujantį viršininką N. Žeimį.

S. Alonderis teigė kaip laikinasis vadovas davęs teisingus nurodymus komandai, tačiau pripažino, jog ir pats galėjo labiau pasistengti, kad procesai vyktų kur kas greičiau. S. Alonderis ypač gerai įvertino vandens kokybės klausimą kuruojančios vyriausiosios specialistės maisto produktų inspektorės Reginos Slušnienės iniciatyvą ir nuoširdų darbą. Kad ši lervų problema Kretingoje daugiau nepasikartotų, S. Alonderis siūlė prie kiekvieno įvado į gyvenamųjų namų kvartalus įrengti filtravimo sistemas.

Anot N. Žeimio, nuo birželio 1 d., kai dėl kirmėlėmis užkrėsto vandens į Kretingos maisto ir veterinarijos tarnybą kreipėsi pirmasis kretingiškis, iki spalio pabaigos mikrobiologiniams ir cheminiams tyrimams iš viso buvo paimta 260 vandens mėginių. Ištyrus taršos nebuvo rasta. O lervos – tai iššūkis tarnybai. Viršininkas pripažino, jog, sprendžiant šią problemą, anot jo, tarnybos tvirtos rankos vis dėlto nebuvo parodyta.

„Mūsų apsilankymo jūsų kolektyve tikslas – ne kaltinti, o išsiaiškinti. Pats esu buvęs Lietuvos vyriausiasis sanitarijos gydytojas, todėl gerai suprantu, kokia tokiais atvejais, kaip Kretingoje, būna viršininko atsakomybė prieš kolegas ir prieš visuomenę. Vadovams atostogų nebūna – nedelsiant turėjot jas atšaukti ir grįžti į darbą“, – N. Žeimiui priekaištavo A. Vinkus, bet pasidžiaugė, kad reikalai taisosi.

Maisto ir veterinarijos tarnyba nepavaldi rajono Savivaldybei, tačiau, anot mero, visi veiksmai yra susiję. „Mes vis tiek nesame atsiriboję vieni nuo kitų: rajone tiekiamas ne tik vanduo, bet veikia kavinės, taip pat – darželiai, mokyklos, kuriose maitinami mokiniai. Kiek žinome, šiose įstaigose Veterinarijos tarnyba rengia tikslinius patikrinimus. Savivaldybei taip pat rūpi, kokių pažeidimų aptinkama“, – kalbėjo J. Mažeika ir V. Domarkas.

Rajono vadovai paprašė, kad ir Savivaldybei būtų atsiunčiamos tikrinimų ataskaitos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas