Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ar naujas įstatymas sumažins eiles pas gydytojus

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2015-10-23

Ketvirtadienį į Kretingą atvykęs Premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjas sveikatai Antanas Vinkus su rajono Savivaldybės ir gydymo įstaigų vadovais, dalyvaujant ir privačių gydymo įstaigų atstovams bei Savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos komitetui, aptarė Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotą įstatymo projektą dėl pacientų eilių sumažinimo, šalies gydymo įstaigų reitingavimo ir restruktūrizavimo.

Įstatymą padiktavo gyvenimas

„Dokumentų ir šiandieną, atrodo, pakanka, bet ne įstatymai kuria gyvenimą, o gyvenimas koreguoja įstatymus“, – teigė A. Vinkus, drąsindamas Kretingos medikus ir politikus aktyviai svarstyti įstatymą. „Prezidentūra laukia jūsų pasiūlymų“, – sakė jis ir pažymėjo, jog šalies gydymo įstaigas šią savaitę lanko ir įstatymo projektą su jomis svarsto ir sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Kretingos rajono gydymo įstaigų vadovai: (iš kairės) Inna Viršilienė, Vidmantas Jurgaitis, Tomas Skliuderis, Ilona Volskienė, Antanina Staškevičienė, rajono Savivaldybės administratorius Virginijus Domarkas ir rajono meras Juozas Mažeika (dešinėje) susitikime su Premjero patarėju sveikatai Antanu Vinkumi (antras iš dešinės).

Svečias priminė esminius įstatymo projekto tikslus: įstatymu siekiama nustatyti griežtus terminus, per kuriuos pacientui turi būti suteikta vienokia ar kitokia paslauga, sukurti gydymo įstaigų vertinimo sistemą, įvesti viešą gydymo įstaigų reitingavimą, vykdyti reikalingą gydymo įstaigų restruktūrizaciją.

„Standartinis įkainis už paslaugą neskatina gerinti gydymo. Naujoje vertinimo sistemoje numatyta 15 kriterjų, iš kurių 5 bus susieti su įstaigos finansais – pajamomis, sąnaudomis, kiti leis įvertinti, kiek įstaigos darbu yra patenkinti pacientai, kokios yra laukimo eilės, kaip veikia elektroninė pacientų registravimo sistema, koks įstaigos korupcijos lygis. Siūloma įstaigų veiklos rodiklius skelbti viešai, taip ir paciento teisė rinktis bus geriau realizuota“, – kalbėjo A. Vinkus. Jis pažymėjo, jog įstaigos, kurios nepasieks nustatytų rodiklių, turės rengti veiklos gerinimo planą. Jo neįvykdžiusiems yra numatytos sankcijos. Efektyviai dirbančios įstaigos bus premijuojamos. Pagal nustatytus kriterijus vertinamos bei reitinguojamos bus tik valstybinės gydymo įstaigos. Reitingavimui įstaigos suskirstytos į keturias grupes: universitetinės ir respublikinės ligoninės, rajono ir regiono ligoninės, įstaigos, teikiančios antrinio ir tretinio lygio paslaugas, bei pirminės sveikatos priežiūros gydymo įstaigos.

„Dabartinė situacija yra tokia, kad pirminės sveikatos priežiūros paslaugų per nustatytą 5 dienų laikotarpį nesugeba suteikti nuo 20 iki 30 proc. šalies pirminės sveikatos priežiūros įstaigų“, – tvirtino A. Vinkus, pažymėdamas, jog dabar galiojančius terminus pažeidžia, kiek mažiau, ir kitos sveikatos priežiūros grandys. Nauju įstatymu įtvirtintų terminų gydymo įstaiga galės nesilaikyti tik vienu atveju – jeigu to norės pats pacientas. Visais kitais atvejais už pavėluotai suteiktą paslaugą Teritorinė ligonių kasa gydymo įstaigai nemokės. „Dar Seime, manau, dėl to bus diskutuojama“, – sakė A. Vinkus.

Trūksta gydytojų, per didelis darbo krūvis

Savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos komiteto pirmininkė ir privataus Kretingos šeimos medicinos centro vadovė Augenija Juknevičienė tvirtino, jog ir naujo įstatymo projekte nustatytas ilgesnis – 7 (dabar yra 5) dienų – terminas patekti pas šeimos gydytoją yra per trumpas. „Pacientui būtų skiriama apie 20 min. Šią problemą nebent išspręstume prisirašiusių pas gydytoją pacientų sumažinę iki vieno tūkstančio, bet tuomet gydytojo atlyginimas būtų apie 300 eurų. Būsime ir toliau priversti dirbti viršvalandžius“, – teigė gydytoja.

Siekiant sumažinti eiles, mažinti ir darbo krūvius siūlė ir Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Vidmantas Jurgaitis. „Per 1 valandą keturi pacientai – tai neįmanoma. Tas įstatymu numatomas eilių mažinimas būtų pasiekiamas per kraują“, – teigė medikas. Kartenos pirminiam Sveikatos priežiūros centrui ir slaugos ligoninei vadovaujanti Antanina Staškevičienė pritarė kolegoms: „Prie mūsų įstaigos yra prisirašę 2 tūkst. 500 žmonių. Kaime įtilpti į tas minutes tikrai sunku, tad belieka dirbti viršvalandžius. Laimė, kad turime jauną, darbui atsidavusią gydytoją. Į terminus įsprausti šeimos gydytojai tampa sistemos atpirkimo ožiu.“

Savivaldybės vyriausioji gydytoja Vanda Verbutienė teigė, jog naujam teisės akte eilių sumažinimo problema sprendžiama neįvertinus gydytojų, slaugytojų netolygaus pasiskirstymo šalyje. „Apie 70 proc. specialistų sutelkta didžiųjų šalies miestų gydymo įstaigose. Kaimiškose vietovėse dėl specialistų trūkumo kai kurių paslaugų teikimas kabo ant plauko“, – kalbėjo ji. Gydytojos nuomone, lėšos pacientui turėtų būti skiriamos ir atsižvelgiant į poligotumo kriterijų ne vien pagal amžiaus grupes.

Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė buvo įsitikinusi, jog numatoma bausmė – nemokėti už pavėluotai suteiktą paslaugą – ligoninę žlugdys, arba privers išvis atsisakyti kardiologo, urologo paslaugų teikimo. Anot I. Volskienės, šių specialistų trūksta, jie į Kretingą atvyksta iš Klaipėdos pagal susitarimą kartą–du per savaitę. „Išlaidos kardiologo konsultacijai didžiulės, ir jeigu dar pavėlavus už paslaugą išvis nemokės, paslaugos turėsime atsisakyti, kentės gyventojai“, – tvirtino I. Volskienė. Ji vardijo objektyvias priežastis, dėl kurių paslauga gali būti suteikta pavėluotai, kaip antai: kartą–du per savaitę atvykstantis gydytojas gali susirgti.

Sveikatos apsaugos komiteto narys Valerijonas Kubilius sakė iš patirties žinąs, jog 20 minučių paciento apžiūrai neužtenka. „Senas žmogus vien kol nusirengia, – pusės to laiko ir nebėr. Nėra gerai, kad prisirašiusiųjų skaičius lemia gydytojo atlyginimą. Ką bekalbėti apie profilaktiką, pasitikrinimą? Esant tokiai skubai ir sveikas gali susirgti“, – teigė V. Kubilius. „Įstatymas dėl terminų geras, bet kaip jį įgyvendinti? Mažinti gydytojams krūvius?“ – svarstė politikas.

Siūlė drausminti pacientus

Susitikime su A. Vinkumi dalyvavę rajono medikai siūlė eiles pas gydytojus mažinti ir drausminant pacientus, kurie pas gydytoją eina reikia–nereikia, kaip vaizdžiai buvo pastebėta, – kaip į parduotuvę. „Būna, kad pas gydytoją grįžta neatlikę nurodytų tyrimų, nenusipirkę jiems išrašytų vaistų. Užsirašo ir neateina“, – teigė V. Verbutienė, siūliusi, kad pacientai už tokius papildomus socialinius vizitus susimokėtų nustatytą mokestį. A. Juknevičienė prisipažino, jog tokį mokestį jos vadovaujama įstaiga buvo pradėjusi taikyti, tačiau teritorinė ligonių kasa uždraudė tai daryti. Kiekvienas ligonio vizitas pas gydytoją kainuoja, kad tokie neatsakingi ligoniai nuskriaudžia kitus. Apie tai, kad pirminės sveikatos priežiūros grandies teikiamos paslaugos tampa nuostolingos, kalbėjo A. Juknevičienė, taip pat ir „Northway“ medicinos centro Kretingoje atstovė. A. Juknevičienės pastebėjimu, papildomai lėšų turėtų būti skiriama onkologiniams ligoniams aptarnauti. „Papildomą finansavimą gauna tik turintys pirmą neįgalumo lygį. Gi kitiems – kraujo, kitus tyrimus vos ne kas savaitę tenka atlikti ir kitų pacientų sąskaita“, – tvirtino A. Juknevičienė. „Northway“ medicinos centro Kretingoje atstovės teigimu, dėl to, kad paslauga yra nuostolinga, nuo ateinančių metų sausio 1 d. įstaiga nebeteiks šeimos gydytojo paslaugų.

Atsakė į rūpimus klausimus

A. Vinkus ramino kretingiškius, tikindamas, jog gydymo įstaigų restruktūrizacija bus vykdoma geranoriškai, sprendimus dėl to priims regionuose sudarytos tarybos. Tokioje taryboje savo atstovus turės ir Kretingos rajono savivaldybė. A. Vinkus, priminęs, jog Kretingos ligoninei išlieka reikalavimas Akušerijos skyriui turėti 200 gimdymų per metus, o Chirurgijos skyriui – atlikti 400 operacijų, pagyrė Akušerijos skyriaus darbą, pastebėdamas, jog tokio lygio skyrius tarnautų ir kaip rezervinis, tarkim, jeigu į kaimyninių ligoninių gimdyklas įsisuktų kokia infekcija. Pasidžiaugė ir Kartenos slaugos ligoninės aukšta aptarnavimo kultūra. Meras Juozas Mažeika pažymėjo, jog rengiamas šios ligoninės rekonstrukcijos techninis projektas ir kad kliūčių ligoninės akreditacijai ateityje dėl pastato būklės nebus.

„Esu patenkintas šiandieniniu susitikimu. Svarbiausia – siekti, kad nebūtų dubliuojamos paslaugos, nebūtų priešpriešos tarp valstybinės ir privačios medicinos“, – baigiantis susitikimui kalbėjo A. Vinkus, pažadėjęs visas kretingiškių pastabas perduoti įstatymo projekto rengėjams.

Vakar A. Vinkus apsilankė Kretingos ligoninėje, susitiko su ligoninės skyrių vedėjais. Po pietų nuvyko į Salantus – pirminės sveikatos priežiūros centrą ir biblioteką. Šiandieną A. Vinkus dalyvauja Skuodo rajone vykstančiuose renginiuose rašytojo Romualdo Granausko pirmosioms mirties metinėms paminėti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas