Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į Akmeną sugrįš lydekos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2015-10-20
Kadangi vanduo Kurmaičių–Padvarių užtvankoje buvo nuleidžiamas ne per pagrindinį skydą, o per sifonus, – žuvys tvenkinyje neužduso. Šis tvenkinys dar bus papildomai įžuvinamas.

Praėjusią savaitę oficialiai užbaigus Padvarių–Kurmaičių užtvankos rekonstrukcijos darbus ir juos priėmus komisijai, Akmenoje vanduo jau grįžta į savo vagą, ir dar šį rudenį upę ketinama gausiai įžuvinti.

Parūpino didesnę kvotą

„Per užtvankos renovaciją Akmenos upė nebuvo labai drastiškai nuleista, ir žuvys iš jos neišplaukė į kitus vandenis. Labai nežymiai žuvų tesumažėjo pačiame Padvarių–Kurmaičių tvenkinyje, o iš nusekusios upės jos pasitraukė į gilesnes įdubas, – teigė už aplinkosaugą atsakinga Kretingos rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Jokubavičienė. Ji pajuokavo, jog šiuokart pasitvirtino posakis, kad žmogus ieško kur geriau, o žuvis – kur giliau.

Aplinkosaugos specialistė tvirtino, kad pačiame darbų įkarštyje komisija apžiūrėjo Akmenos žemupį, tačiau neaptiko masiškai išgaišusių žuvų, vos vieną – kitą išplaukusią į paviršių, vadinasi, jog deguonies vandens gyviams netrūko.

„Savivaldybė kasmet įžuvina 7 tvenkinius, – patikino J. Jokubavičienė. – Dar pavasarį buvome susirūpinę, kad žuvys per užtvankos renovaciją gali nukentėti ir jų miesto tvenkinyje, ties Birutės gatve, gali sumažėti. Išvien su mokslininkais įvertinus, gavome Žemės ūkio ministerijos leidimą į miesto tvenkinį įleisti 420 lydekų ir 400 karosų, į kitus tvenkinius – keliskart mažiau.“

Įžuvinti Kurmaičių–Padvarių tvenkinį privaloma ir pagal vykdytą užtvankos renovacijos projektą, kurio vertė – per 300 tūkst. eurų.

Užtvenkė smėlio maišais

Nuo gegužės Kurmaičių–Padvarių užtvankos renovacijos darbus vykdė bendrovė „Plungės lagūna“: buvo išvalyta šachta ir pakeistas vandens paleidimo skydas, sutvirtinta krantinė, atnaujintas drenažas.

Šios bendrovės darbų vadovas Viktoras Bubelė neslėpė, kad netikėčiausia šiame darbe buvę tai, kad mieste ligi reikiamo nenukrito vandens lygis.

„Pasirodė, kad nedidelėje atkarpoje nuo muziejaus ligi miesto užtvankos kretingiškiai buvo įsirengę net 7 patvankas – akmeninius takus – per upę. Todėl teko patiems užsitvenkti Akmeną – ties kabančiu tiltu prie „Vienkiemio“ krovėme krūvas maišų su smėliu, ir vandenį siurbėme su siurbliais“, – kalbėjo V. Bubelė.

Jį stebino ir tai, kad kretingiškius domino renovacijos procesas, ypač – šachtos valymo darbai. Žmonės būriais plūsdavo stebėti, kaip neįprastomis sąlygomis vandenyje dirbo aukštalipiai: nusileidę iki 6 m gylio – užtvankos gylis ligi dugno – 10 m, vilkį specialiais vandeniui nepralaidžiais kostiumais, jie dirbo kone vandenyje: ant pastolių su atraminėmis kojomis, prisitvirtinę diržais, žarnomis ir grandikliais jie plovė sąnašas nuo šachtos sienų.

„Aptikome visokių neįprastų radinių: tarp jų – ir dviratį, tačiau daugiausiai žmonės į šachtą vertė statybinį laužą“, – tvirtino darbų vadovas.

Į miesto tvenkinį Birutės gatvėje dar šį rudenį bus įleista po 400 jaunų lydekaičių bei karosų.

Gamta susitvarko pati

Konkursą užtvankos priežiūrai laimėjusios bendrovės „Kretingos ūkininkas“ inžinierius Antanas Būta sakė, kad kretingiškiai ypatingų pokyčių nepajus: „Pamatys tik pagerėjusį vaizdą prie „Vienkiemio“. Renovaciją buvo būtina atlikti dėl saugumo, – kaip ir kiekvieną daiktą, praėjus tam tikram laikui reikia pakeisti arba remontuoti. Užtvanka statyta dar 1979 m. ir per tą laiką rimtai nebuvo remontuota, buvo juntamos ir akivaizdžios projektavimo klaidos“, – neslėpė jis. Po renovacijos, pabrėžė A. Būta, galima bus kokybiškiau reguliuoti vandens lygį pačioje užtvankoje ir Akmenos upėje, ir taip išvengti potvynių grėsmės.

Renovuotos užtvankos priežiūra, anot jo, nebus sudėtinga: pagal specialią programą, dalyvaujant 3 kvalifikuotiems specialistams, užtvankos tikrinamos dukart per metus.

A. Būta įsitikinęs, kad vandens flora ir fauna atsistatys greit: „Žuvys užtvankoje išliko, – jos natūraliai pasirinko aukštesnę vietą ir nenuplaukė į sekinamą Akmeną. Gamta pati susitvarko: paukščiai išnešioja žuvų ikrus. Pastebėta, kad po užtvankų sutvarkymo ypač žuvingi būna tretieji metai, o vėliau prasideda savireguliacija.“

*

Liutaurio Mockaus, Kretingos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausiojo specialisto, komentaras:

– Kadangi vanduo užtvankoje buvo nuleidžiamas ne per pagrindinį skydą, o per sifonus, žuvys Kurmaičių–Padvarių tvenkinyje neduso. Tačiau iš projekto lėšų tvenkinys dar šį rudenį bus įžuvintas sidabriniais karosais, starkiais, lydekomis ir lynais.

Įvertinus daugiametį kritulių kiekį, Akmenos upė turėtų prisipildyti per 7 paras, tačiau esant sausiems orams, šis procesas gali užtrukti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas