Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos senjorams tęs integralią pagalbą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2015-09-08

Kretingos rajono taryba pritarė, kad nuo šio rugsėjo ligi 2016 m. pradžios būtų pratęstos integralios pagalbos paslaugos senyvo amžiaus ir neįgaliems mūsų rajono žmonėms, kurias ligi šiol dvejus metus, gavusi Europos Sąjungos 2007–2013 m. struktūrinės paramos lėšų, teikė specializuota Socialinių paslaugų centro komanda.

Integralios pagalbos projekto iniciatorė – Kretingos socialinių paslaugų centro vadovė Beruta Dirvonskienė.

>b>Paslaugos – į namus

„Kretingos rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, daugėjant senyvo amžiaus bei neįgalių asmenų, ieškojome naujų paslaugos formų: kaip padaryti, kad tų žmonių gyvenimas būtų visavertis, orus ir prasmingas. Rengėme projektą ir gavome Europos Sąjungos finansinę paramą, – naujuoju projektu siekėme suteikti integralią – slaugos ir socialinių paslaugų – pagalbą senatvės ir negalios kamuojamam žmogui jo paties namuose“, – taip apie projektą „Integrali pagalba senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims Kretingos rajone“ pasakojo jo sumanytojos Kretingos socialinių paslaugų centro direktorė Beruta Dirvonskienė bei jos pavaduotoja Virginija Narbutienė.

Tačiau ES finansuojamas projektas baigėsi šį rugsėjį, o paslaugų poreikis, anot pašnekovių, išliko didžiulis. Todėl ir buvo kreiptasi į Savivaldybę, kad ši finansuotų paslaugas iš rajono biudžeto, kol bus pradėtas vykdyti tęstinis ES paramos projektas.

Lankė dukart perdien

Senyviems, iš savo namų retai beišeinantiems ar neįgaliems asmenims integralios pagalbos paslaugas teikė 2 mobilios komandos. Komandą sudarė 6 specialistai: socialinis darbuotojas, slaugytoja, kineziterapeutas, masažuotojas, socialinio darbuotojo ir slaugytojos padėjėjai.

Abi komandos važinėjo pas senus ir neįgalius žmones po visą rajoną: be Kretingos miesto, dar – į Kretingos, Darbėnų, Imbarės seniūnijų kaimus, Salantus.

„Tais žmonėmis kasdien itin kruopščiai ir atsakingai rūpinosi socialinio darbuotojo bei slaugytojo padėjėjos, – jos asmenis lankydavo dukart per dieną: socialinio darbuotojo padėjėja pasirūpindavo ligonio ir senolio buitimi, higiena, maistu, o slaugytojos padėjėja – sveikata, vaistais. Sveikatos problemas sprendė ir visą šeimą konsultuodavo slaugytoja. Kineziterapeuto ir masažuotojo paslaugos būdavo teikiamos pagal poreikį“, – pasakojo B. Dirvonskienė.

Anot jos, projekto laikotarpiu integralią pagalbą iš viso gavo 48 senyvo amžiaus ir neįgalūs asmenys. Jais rūpinosi 60 specialistų, iš jų – 22 socialiniai darbuotojai bei 34 slaugytojų padėjėjos. Vadovė neslėpė, jog projekto metu vyko nemaža darbuotojų kaita dėl sunkaus fizinio bei emocinio darbo ir nedidelių atlyginimų.

Gaudami finansinę paramą ir gyvendami savo namuose, senoliai ar neįgalūs žmonės jaučiasi laisviau ir psichologiškai saugiau, negu patekę į valdiškus namus.

Sieks tęsti projektą

Projekto lūkesčiai, anot B. Dirvonskienės, pasiteisino: „Tiek pačių klientų, tiek jų artimų žmonių vertinimai yra teigiami, o projekto tęstinumo lūkesčiai – didžiuliai. Gaudamas kompleksinę pagalbą namuose, žmogus ilgiau išvengė gydymo stacionarioje ligoninėje ar apgyvendinimo globos namuose, o artimiesiems nereikėjo atsisakyti darbo dėl tėvų ar kitų šeimos narių priežiūros.“ Todėl ir Kretingos rajono taryba, įvertinusi integralios pagalbos paslaugų svarbą, pritarė, kad pasibaigus pastarajam projektui, ir toliau 27 asmenims būtų teikiamos nemokamos slaugos paslaugos, patiems susimokant tik už globos paslaugas. Taip pat bus išlaikytos darbo vietos 11 slaugytojų padėjėjų ir 7 socialinio darbuotojo padėjėjams.

„Kitąmet vėl dalyvausime projekte, kad gautume būsimo ES paramos etapo lėšų“, – tikino B. Dirvonskienė.

Projekto dalyvių komentarai

– Turime būti labai dėkingi vadovams, sugebantiems parinkti labai geras slaugytojas, kurios atlieka savo darbą sąžiningai, yra jautrios ligoniui. Prašyčiau skirti jas ilgesniam laikui, nes mes priprantame prie jų o jos – prie ligonių (Regina Ramutė Paukštienė).

– Šitas projektas labai reikalingas tiems, kurie neturi artimųjų, o kiti jei ir turi, bet šie jais nesirūpina. Jis reikalingas žmonėms, kurie neturi daug pinigų, kad patys galėtų samdyti slaugytojus, kad juos prižiūrėtų. Paslaugų kokybė čia – labai gera: slaugytojos gydo žaizdas, padeda išjudėti, o socialinės darbuotojos padeda tvarkyti namus, išverda valgį, nes aš pati to nebegalėčiau padaryti (Konstancija Petrauskienė).

– Mano mamai 91-eri, ji serga Parkinsono liga, diabetu, šlapimo nelaikymu. Todėl jai pagalba buvo labai reikalinga ir jos kokybe esu patenkintas (Leonardas Zubernius).

*

FAKTAI

Kretingos socialinių paslaugų centras dvejus metus, įsisavindamas 2007–2013 m. ES struktūrinės paramos lėšas, įgyvendino projektą „Integrali pagalba senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims Kretingos rajone“, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšų pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 1 prioriteto „Kokybiškas užimtumas ir socialinė aprėptis“ priemonę „Darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimas: integralios pagalbos plėtra.“ Projektui buvo skirta ES lėšų – 220 tūkst.169 eurai.

Lėšos buvo naudojamos slaugos darbuotojų ir projektą administruojančio personalo darbo užmokesčiui bei mokymams, o taip pat įsigyti ilgalaikio materialiojo turto – 4 automobilius, mobilųjį keltuvą ir vonią, 2 funkcines lovas, 2 čiužinius nuo pragulų, deguonies koncentratorių, degalų, higienos priemonių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas