Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gyventojai nuogąstauja, valdininkai – ramūs

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2015-06-19

„Pajūrio naujienų“ skaitytojas Juozas (pavardė redakcijai žinoma) neabejojo, kad gėlėms sodinti ruošiami nurudavę žemės plotai Kretingos mieste buvo nupurkšti piktžoles naikinančiu „Roundupu“ ar kokiu kitu, anot jo, „piktu“ herbicidu.

Erlandas Liaučius teigė nepastebėjęs, kada prie namo Vilniaus g., kuriame jis gyvena, buvo chemikalais purškiama veja, tačiau teigė kokių nors nepatogumų dėl to nepatyręs.

Neįspėjo, nes skubėjo

„Esu augalininkystės srities specialistas, todėl žinau, kad, prieš naudojant herbicidus, gyventojai apie tai turi būti informuoti, tačiau negirdėjau, kad Kretingoje tai būtų buvę padaryta“, – dėstė į redakciją paskambinęs vyras.

Jo teigimu, chemikalai galėjo paveikti gatvės praeivių kvėpavimo takus, pakenkti arti gyvenančių žmonių sveikatai. Kad apie chemikalų naudojimą nieko nežinojo, patvirtino ir arčiausiai nupurkštojo ploto Vilniaus g., namo pirmame aukšte gyvenantis Erlandas Liaučius. „Niekas mūsų neįspėjo. Pastebėjome tik, kad stebuklingai žolė išdegė – pirmiau vienas kraštas staiga nurudo, o paskui – ir kitas“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė jis.

Kretingos miesto seniūnas Stanislovas Juknevičius neslėpė dėl iki šiol nežydinčio miesto panašios gyventojų reakcijos ir tikėjęsis – esą po kurio laiko galbūt ir skeptikai nuomonę pakeis, tačiau dėl piktžolėms naikinti panaudotų chemikalų gerokai nustebo. „Reikėtų klausti „Kretingos komunalininko“ ir kraštovaizdžio architekto Petro Daukanto,“ – sakė jis.

Rotušės aikštėje, prie paminklo B. Joselevičiui ties kultūros centru, greta „Trevenos “ degalinės Vilniaus gatvėje, taip pat ir Vasaros estradoje chemikalus purškė bendrovės „Kretingos komunalininkas“ darbininkai. Paklausta, kodėl nebuvo gyventojai įspėti, šios įmonės direktorė Renata Surblytė atsakė, jog darbų užsakovas yra miesto seniūnija, tai tikriausiai jos ir pareiga buvo informuoti visuomenę. „Mums tik buvo pasakyta kuo skubiau nupurkšti, kad projektas nevėluotų, tą ir padarėme“, – paaiškino ji.

Anot direktorės, buvo paisoma projekto autoriaus seniūnijos pasamdyto apželdinimo specialisto Petro Daukanto nurodymų – kuo purkšti ir kokiu santykiu chemikalus su vandeniu skiesti.

Miesto gėlynų bendras plotas sudaro apie 32 arus. Piktžolėms naikinti buvo naudojami selektyvaus veikimo sisteminiai herbicidai „Nufarm“ ir „Klinik“. Iš viso jų išpurkšta 1,5 l. Panašiu tų pačių chemikalų kiekiu piktžolės buvo naikintos ir Vasaros estradoje.

R. Surblytės nuomone, gyventojai nebuvo įspėti, matyt, tik dėl laiko stokos. Ji teigė pati apie tai kalbėjusi su Savivaldybės ekologe – esą, kadangi skiesti vandeniu chemikalai negaravo, jie nusėdo į žemę toje vietoje, kur ir buvo išpurkšti.

Koncentracija – silpna

„Nereikia galvoti, kad maži plotai buvo apdorojami naudojant kokią galingą purškimo techniką, kaip didžiuliai laukai, o ir patys herbicidai, atsižvelgus į instrukciją, buvo atskiesti, tirpalo koncentracija siekė 2 procentus“, – aiškino kraštovaizdžio architektas P. Daukantas. Kai, pavyzdžiui, herbicidu „Roundup“ apie įstaigas purškiami šaligatvių plytelių tarpai, taip pat esą niekas nepuola per radijas skelbti.

Valstybinės augalininkystės tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus vedėjos Irenos Baltuonienės žodžiais, bet kokios chemijos panaudojimas veikia aplinką, todėl pirmiausia būtina paisyti, kas parašyta produkto etiketėje. Tiek daugiametes bei vienmetes piktžoles naikinantys herbicidai „Nufarm MCPA“, tiek „Klinik“, tiek tas pats „Roundup“ – registruoti Lietuvoje ir yra naudojami legaliai. Tačiau, pavyzdžiui, herbicidų „Roundup“ ir „Klinik“ veiklioji medžiaga glifosatas – agresyvi ir aplinkai kenksminga. Šiuo herbicidu apdorojant žemės sklypą instrukcijose nurodyta vengti dulksnos patekimo į šalia esančius žemės sklypus ir gyvenamųjų bei negyvenamųjų pastatų teritorijas. Apdorojant rekreacinės paskirties želdynų teritorijas, visuomenė apie tai turi būti informuota“, – pridūrė I. Baltuonienė.

*

Valstybinės augalininkystės tarnybos atstovės Ugnės Gromnickaitės komentaras:

„Atsakingi už purškimus asmenys apie augalų apsaugos produktais apdorotas rekreacinės paskirties želdynų teritorijas privalo informuoti visuomenę. Visi augalų apsaugos produktai turi būti naudojami griežtai laikantis etiketėse nustatytų reikalavimų, todėl šiuo atveju taip pat turėjo būti panaudotos tokios minėtų augalų apsaugos produktų normos, kaip nurodyta etiketėse. Kad piktžolės būtų gerai sunaikintos bei neįgytų atsparumo, normų mažinti nerekomenduojama. Naudojant registruotus augalų apsaugos produktus, sudėtyje turinčius veikliosios medžiagos glifosato, laikantis etiketėje bei teisės aktuose nurodytų reikalavimų, rizikos gyventojams, t. y. žmonėms, gyvenantiems netoli apdorojamo ploto, nėra“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas