Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vargais negalais rado vietos pradinukams

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Problema
  • 2015-06-12

Kretingos miesto Marijos Tiškevičiūtės mokyklos trijų klasių pradinukai, apie 100 mokinių, nuo rugsėjo 1-osios mokysis kaimynystėje esančios Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos patalpose. Gimnazija patalpas užleidžia nenoriai.

Prasčiausios patalpos rajone

Marijos Tiškevičiūtės mokykla, rajono švietimo įstaiga, praeity žinoma „Buratino“ pavadinimu, šiandieną tęsia dar anais laikais pradėtą misiją – ugdo rajono neįgalius vaikus. Jų turi 34, iš kurių vyriausi yra dešimtokai. Iš viso šią švietimo įstaigą lanko 394 vaikai. Didžiausias būrys ir yra pradinukų, jų čia – 218. Darželio ir priešmokyklinėse grupėse yra 142 vaikai. Didesnė pradinukų dalis – per 100 – jau mokosi gimnazijos patalpose. Kodėl prireikė iškeldinti ir likusius?

M. Tiškevičiūtės mokyklos pastatas buvo pastatytas 1983 metais, ir lig šiol, daugiau kaip 30 metų, nėra matęs renovacijos. „Marijos Tiškevičiūtės mokyklos klasės yra baisiausios rajone“, – viešai pareiškė Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas. Sąlygos mokykloje neatitinka elementariausių higienos normų, tą pripažino ir šios mokyklos direktorė Ieva Rukšienė. „Mes neturime higienos paso. Šimtui vaikų yra 3 tualeto klozetai ir 2 kriauklės. Tėvai tyli, nes mūsų mokykla saugi, arti namų“, – teigė ji.

Iškeldama iš Savanorių g. 58 pastato pradinukus, Savivaldybė sprendžia dar vieną – vietų šio miesto rajono vaikams trūkumo – problemą. Iškėlus pradines klases ir suremontavus patalpas, čia nuo šių metų rugsėjo planuojama atidaryti naują darželinukų grupę.

Norėjo užtrenkti duris

Kur padėti Marijos Tiškevičiūtės mokyklos pradinukus, specialiai sudaryta Savivaldybės komisija galvas suko, ginčijosi ne vieną mėnesį. Gimnazijos bendruomenė su direktore Biruta Mikiene vienu momentu buvo besutinkanti įsileisti pradinukus, vėliau ėmė karštligiškai jų kratytis. „Pasižiūrėjome kabinetus, atiduoti tris kabinetus kitais mokslo metais tikrai negalėsime. Esame universitetinė gimnazija ir mokytojai iš kabineto į kabinetą medžiagos nesinešios“, – protestavo B. Mikienė ir kartu su komisijos posėdyje dalyvavusiais gimnazijos mokytojais siūlė Marijos Tiškevičiūtės pradines klases iškelti į Marijono Daujoto pagrindinę mokyklą. „Darykit M. Tiškevičiūtės mokyklą nunykstančią: nebeformuokite pirmų klasių ir jas nukreipkite į Marijono Daujoto mokyklą“, – patarė gimnazijos mokytojas Pranas Stukanas. Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos direktorius Julius Gindulis bei šios mokyklos mokytojas, rajono švietimo darbuotojų profsąjungos aktyvistės Eugenija Daniuk, Elvyra Volskienė tokiam pabrėžiečių planui priešinosi. „Mes nesame pajėgūs priimti Marijos Tiškevičiūtės pradinukus šių metų rugsėjo 1-ąią. Jau sukomplektuotos IX-os klasės. Čia tik laiko problema, mes tapsime progimnazija, tik palikite savaiminiam nuaugimui“, – kalbėjo J. Gindulis. E. Volskienė pastebėjo, jog priėmus Marijos Tiškevičiūtės pradinukus atsirastų kita problema – visi mokyklos pradinukai pastato pirmame aukšte nesutilptų. „Atsižvelkime ir į poreikius tėvų, kurie iš Melioratorių, kitų šio rajono gatvių turėtų pirmokus išleisti į Marijono Daujoto mokyklą. Galvokime ir apie tėvus, vaikus, o ne vien kaip suplakti visus“, – ragino pedagogė.

Rajono švietimo įstaigų tinklo pertvarkos reforma jau nebe pirmą kartą priešina šias dvi Kretingos miesto mokyklas: Marijono Daujoto, kuri dar neseniai buvo vidurinė, ir Jurgio Pabrėžos, pastaraisiais metais įgijusią universitetinės gimnazijos statusą. Jurgio Pabrėžos universitetine gimnazija tapusioje mokykloje praeity mokėsi ir per 1 tūkst. mokinių, šiandieną išgrynintoje gimnazijoje bėra likę 507. Gimnazijos atstovai, įrodinėdami, jog neturi pradinukams patalpų, tikino, jog patalpų užimtumą didina ir mobilios gimnazistų grupės. Savivaldybės tarybos Švietimo komiteto ir specialiosios komisijos problemai spręsti narys Darius Petreikis įtarė, jog mobilių grupių skaičius gimnazijoje gali būti, liaudiškai tariant, išpūstas. „Iš 30 mokinių galima sudaryti ir tris mobilias grupes, ir penkias“, – sakė jis.

Į pabrėžiečių daržą akmenukų švystelėjo ir Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila, pasakęs: „Jeigu ilgąją gimnaziją J. Pabrėžoje darytume, tada jau tikrai visiems pradinukams vietos užtektų“.

Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos vadovei ir jos palaikymo komandai užtrenkti durų Marijos Tiškevičiūtės pradinukams visgi nepavyko. Po priešpaskutinio nerezultatyvaus specialios komisijos posėdžio Švietimo skyrius gavo įpareigojimą išsiaiškinti realų gimnazijos patalpų užimtumą. Ir paaiškėjo, jog patalpų užimtumas šiandieną siekia 52 proc. „Labai ilgai tarėmės, kad nesutartume. Buvo kone 100 proc. patalpų užimtumas, beliko apie 50 proc.“, – replikavo Ieva Rukšienė.

Miesto mokyklų ateitis – miglota

Rajono mokyklos kasmet nepaliaujamai tuštėja. Pernai rugsėjo 1-ąją į mokyklų suolus susėdo 284 vaikais mažiau negu užpernai. Per pastaruosius dvejus metus rajone mokinių sumažėjo nuo 5 tūkst. 44 iki 4 tūkst. 390, t. y. 654 vaikais, palyginimui – neliko Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos.

Mažėja mokinių ir Kretingos miesto mokyklose. Štai Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje 2014–2015 mokslo metais mokėsi 891 mokinys, ateinančiais planuojama, kad jų bus 857, dar kitais – 823. Atitinkamai Jurgio Pabrėžos gimnazijoje – 507, 475 ir 415. Švietimo skyriaus turimais nepatvirtintais duomenimis, mokinių mažėja ir Savivaldybei nepavaldžioje Pranciškonų gimnazijoje: šiais mokslo metais jų yra 993, ateinančiais planuojama 976. „Tiek Jurgio Pabrėžos, tiek Marijono Daujoto mokyklos neatlaiko Pranciškonų gimnazijos konkurencijos“, – konstatavo V. Domarkas. Dėl išlikimo viena su kita kovojančios Kretingos miesto mokyklos vieningai tvirtina, jog palindusi po naujo steigėjo – Pranciškonų vienuolyno – sparnu ir gavusi prailgintos gimnazijos statusą Pranciškonų gimnazija sujaukė visus rajono švietimo įstaigų tinklo optimizavimo planus. „Šitoje kovoje už būvį pranciškonai yra pranašesni jau vien tuo, kad kaip nevalstybinė švietimo įstaiga gali vykdyti mokinių atranką, – tai, kas kitoms rajono mokykloms draudžiama“, – teigė D. Petreikis. B. Mikienė pažymėjo, jog į Jurgio Pabrėžos universitetinę gimnaziją neprigiję Pranciškonų gimnazijoje mokiniai ateina ir mokslo metų eigoje.

Pirmieji rajone gimnazijos statuso siekę ir jį gavę pabrėžiečiai buvo įtikėję, jog mokytis į gimnaziją susirinks jaunimas iš visų rajono mokyklų, taip pat ir Darbėnų, Salantų, Vydmantų vidurinių, kurios patapo prailgintosiomis gimnazijomis.

V. Domarkas prasitarė apie naują iššūkį Kretingos miesto ir rajono mokykloms: Kretingos verslo ir technologijų mokykla ruošiasi ateinančiais mokslo metais formuoti pirmąją IX klasės ikiprofesinę grupę. „Jeigu normaliai startuos, kitąmet gal ir dvi devintas klases jau turės. Tai irgi atims mokinių iš mūsų mokyklų“, – prognozavo V. Domarkas. D. Petreikis pridūrė: „Niekas nieko negali prognozuoti, kas bus po 5 metų“.

Svarstys dėl progimnazijos statuso suteikimo

V. Domarkas įpareigojo specialiąją komisiją, sprendusią Marijos Tiškevičiūtės mokyklos pradinukų perkraustymo problemą, pratęsti darbą – išdiskutuoti dėl progimnazijos statuso Marijos Tiškevičiūtės mokyklai suteikimo. Komisijai davė laiko iki šių metų pabaigos. Jeigu bus sutarta dėl naujo mokyklos statuso, Švietimo skyrius turės parengti sprendimo projektą, kurį svarstys ir – suteikti statusą ar ne – nuspręs Savivaldybės taryba.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas