Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikiems senjorams durys užtrenktos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2015-05-12
Neįgaliems senjorams valstybė šiandieną tiesia ranką, deja, sveikiesiems apie orią senatvę pensionatuose – tik pasvajoti.

Lietuvoje visuomenė senėja, todėl vis garsiau kalbama apie galimybes oriai pasitikti senatvę, plėtojant socialines paslaugas senjorams bei šiuolaikiškų senelių namų kūrimą. Šiuo metu Kretingos rajone senelių namų nėra, – senjorams pagalbą teikia Socialinių paslaugų centras bei Padvarių socialinės globos namai.

Pasirūpina senukais namuose

Anot Kretingos socialinių paslaugų centro direktorės pavaduotojos Virginijos Narbutienės, jų centro darbuotojai lanko senjorus jų namuose, rūpinasi jų buitimi, sveikata ir kitais pačiais būtiniausiais dalykais.

Šiuo metu 133 senyviems ir neįgaliems žmonėms paskirta pagalbos į namus paslauga – daugiausiai 9 valandos per savaitę. Ją gauna vieniši, ligoti žmonės, kurie dėl senatvės nebegali patys pasirūpinti savimi, susitvarkyti namų, nueiti į parduotuvę.

„Mūsų darbuotojos tvarko jų namus, nuperka būtiniausių produktų, pasirūpina vaistais. Pasitaiko, kad išvien su seniūnais tenka spręsti ir svarbias buitines problemas: ir bėgantį kraną pataisyti, ir prakiurusį stogą užlopyti. Nors dažnai tie žmonės turi suaugusių vaikų, tačiau dėl pašlijusių santykių šie išvis nesirūpina savo senais tėvais. Kad jūs žinotumėt, kokiomis tik išgalvotomis istorijomis tėvai vis vien teisina savo vaikus, kurie juos apleido“, – V. Narbutienė apibūdino atvejus, kai valstybė perima tėvais nesirūpinančių suaugusių vaikų pareigas.

Pagal Kretingos rajono tarybos sprendimą tokie senjorai už paslaugą moka atitinkamą dalį nuo jų pajamų, o nemažai gaunančiųjų minimalias pensijas nemoka išvis.

Jau trečius metus 28 Kretingos rajono žmonėms, kuriems yra paskirta nuolatinė slauga, namuose teikiamos kompleksinės socialinės globos paslaugos – 1 asmeniui gali būti skiriama net ligi 8 val. per dieną.

Su šiuo asmeniu pakaitomis dirba specialistų komanda: slaugytojas, socialinio darbuotojo ir slaugytojo padėjėjai, masažistė ir kineziterapeutė. Už šią paslaugą senjorai moka 20 proc. savo pajamų.

Tarnyba, vadinama darželiu

Šeštus metus Kretingos socialinių paslaugų centre veikia ir vadinamasis senjorų darželis – Dienos socialinės globos tarnyba, kurią šiuo metu lanko 12 senjorų, o galėtų priimti ir daugiau – ligi 20 – asmenų. „Dienos tarnybą gali lankyti pensinio amžiaus žmonės arba suaugę neįgalūs asmenys su fizine negalia. Senjorus patys atsivežame, jais rūpinamės perdien, maitiname, rengiame užsiėmimus, pasirūpiname poilsiu, o vakarop savo transportu parvežame namo“, – kalbėjo V. Narbutienė.

Šie senjorai už tarnyboje praleistą kiekvieną dieną moka 20 proc. nuo savų pajamų, likusius 80 proc. išlaidų padengia Savivaldybė arba valstybė dotuoja išlaikymą tų asmenų, kuriems nustatyta visiška negalia.

„Turime kelis senjorus, kuriuos atsivežame neįgaliųjų vežimėliuose, pamaitiname, pasirūpiname jų higiena. Tokių senjorų vaikai dieną gali eiti į savo darbus ir yra ramūs, kad jų tėvais pasirūpinta. Tačiau pačių senjorų reakcija būna labai įvairi: vieni nenori išeiti iš namų, kitam ir tie 20 proc. nuo pensijos atrodo labai daug. Pasitaiko įvairių atvejų, kad dukterys sugudrauja: pačios sumoka, o tėvams sumokėti palieka labai mažą dalį. O yra tokių, kurie labai džiaugiasi pas mus suradę veiklos ir draugų“, – kalbėjo pavaduotoja.

Anot V. Narbutienės, jų centro teikiamų paslaugų Kretingos rajono žmonėms užtenka: „Eilių pas mus nėra, bet daugėja norinčių paslaugų į namus. Šią paslaugą dvejus metus finansavo ES – darbuotojų atlyginimams bei kitoms priemonėms buvo skirta per 180 tūkst. eurų. Projektas šį rugsėjį baigsis, tačiau tikimės, kad lėšų toliau rūpintis senais ir neįgaliais rajono žmonėmis skirs Savivaldybė“, – tvirtino pašnekovė.

Globos namai – specializuoti

V. Narbutienė įsitikinusi, jog vienišiems senjorams būtų lengviau apsispręsti išeiti gyventi į valdiškus namus, tačiau tiems, kurie turi vaikų, šis kelias kol kas dar labai skausmingas.

Tačiau Padvarių socialinės globos namų vadovė Rima Narmontienė neslėpė, jog jai skambina senjorai, kurie norėtų apsigyventi pas juos lyg senelių namuose, tačiau jų įstaiga tapusi specializuotais globos namais.

Anksčiau liaudyje senolių nukaršinimo įstaiga vadintas Padvarių pensionatas nė iš tolo nebeprimena ankstesniųjų senelių namų: įstaiga modernizuota ir pakeitusi darbo kryptį. Sveikiems senukams į juos durys yra uždarytos.

Padvarių socialinės globos namai jau kelerius metus apgyvendina darbingo amžiaus žmones, kuriems dėl proto negalios ir psichinio sutrikimo nustatytas 0–40 proc. darbingumas, arba didelis ar vidutinis specialiųjų poreikių lygis. O senyvo amžiaus žmonės priimami tik tie, kuriems nustatytas didelis specialiųjų poreikių lygis, slauga arba priežiūra.

Padvarių socialinės globos namuose yra 230 vietų, – anot vadovės, jos visos užpildytos. Yra 4 trumpalaikės globos vietos, jose įkurdinami asmenys, kurių laikinai negali prižiūrėti namiškiai. „Eilių nėra, tačiau tuščios vietos ilgai neužsibūna“, – tvirtino R. Narmontienė.

Žmogaus su sunkia negalia išlaikymas šiuose namuose kainuoja 640, o be sunkios negalios – 544 eurus.

Kurs privačius senelių namus

„Pajutome ir verslininkų susidomėjimą, – jie skambina ir teiraujasi, kiek bei kokių paslaugų teikiame, kokių rajone vis dar trūksta“, – patikino R. Narmontienė.

Verslininkai Andrius Petkevičius bei Martynas Latanauskas prieš metus ėmėsi iniciatyvos dviejose Kretingos rajono vietose – buvusiame Laukžemės darželyje ir Budrių kaimo mokykloje – atidaryti senelių namus pagal šiuolaikinių Europos šalių pensionatų modelį, o juose įkurdintiems senjorams jie piešia spalvingą orią senatvę.

Lėšų įsigytų sovietinių statinių renovacijai ir pritaikymui socialinėms įstaigoms šiedu verslininkai tikisi gauti iš ES fondų. Laukžemės bendruomenės pirmininkė Aida Mikutienė ir Budrių – Arvydas Stuopelis patikino, jog kol kas jokie veiksmai nevyksta, bendruomenės apie tolimesnius darbus nėra informuotos.

Laukžemėje buvusio vaikų darželio pastatą įsigijęs M. Latanauskas, dešimtmetį kartu su motina ir broliu dirbę socialinėje srityje Didžiojoje Britanijoje, „Pajūrio naujienas“ patikino nuo savos idėjos nenusigręžęs, tačiau nukelią ją į vėlesnį metą. Jis neslėpė, jog sugrįžę į Lietuvą susidūrę su kliūtimis: „Pirmiausiai nukentėjome nuo sukčių, praradome didelę pinigų sumą. O kita vertus, socialinio verslo Lietuvoje neskatina ir valdžia, – socialinio verslo modelis tebuvo patvirtintas vos prieš kelis mėnesius. Šis verslas nėra pelningas, kaip, tarkim, gamybos verslas, duodantis milijoninius pelnus, o sąlygos juos pradėti yra vienodos. Nors Lietuvos valdžia pati supranta, kad senelių namų trūksta ir be privačios iniciatyvos neišsivers.

Kretingos rajone, Nasrėnuose, veikia Rietavo parapijai priklausantys senelių namai.

*

Lietuvoje šiuo metu gyvena 0,5 mln. vyresnių negu 65 m. žmonių. Visose globos įstaigose vietų yra 5 tūkst.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas