Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vaikystė su „Pasaka“ – iš kartos į kartą

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Šventės
  • 2014-11-14

Per iškilius jubiliejus įprasta klaidžioti istorijos puslapiuose, tačiau 50 metų sukaktį pasitikęs Kretingos lopšelis-darželis „Pasaka“ labiau džiaugiasi šios akimirkos grožiu. Galbūt todėl, kad darželio praeitis natūraliai išsitęsusi į dabartį – daugybę metų čia dirba tie patys pedagogai, o kažkada buvę darželinukai į „Pasaką“ atlydi savo vaikus.

Lopšelio-darželio direktorė Zita Domarkienė pristatė naująjį „Pasakos“ simbolį - vėliavą, kurią sukūrė kolega, keramikos mokytojas Viktoras Gailius.

Jubiliejų darželis šventė visą savaaitę – nuo pirmadienio vaikus pasitiko auklėtojų išpuoštos klasės, kasdieniai renginiai grupėse, trečiadienį bendrame koncerte švęsti kartu su „Pasaka“ pakviesti visų rajono ugdymo įstaigų vaikai, apsikeitę muzikiniais sveikinimais. Sukaktį vainikuos renginys šio penktadienio popietę. Šventė, anot direktorės Zitos Domarkienės, pirmiausia ir skirta vaikams: „Manau, kad ne tiek svarbu susitelkti į praėjusius metus, vaikams istorija – neįdomi, daug svarbiau, kaip šiandien mažieji gyvena „Pasakoje“.

Išsvajotas simbolis

Ketvirtadienio vakarą šv. Mišiose pašventintas naujas lopšelio-darželio „Pasaka“ simbolis - vėliava. Jis, direktorės žodžiais, išsvajotas ir išlauktas beveik taip pat, kaip ir darželio aplinkos spalvinimas - per devynerius vadovavimo metus Z.Domarkienei pavyko pasiekti, kad aplinka, kur vaikai praleidžia tiek daug laiko, taptų šviesi, ryški ir žaisminga.

Naująjį „Pasakos“ simbolį sukūrė darželio keramikos vyr. mokytojas Viktoras Gailius. Meninės pakraipos „Pasakoje“ - bent dešimt darbuotojų, kurie geba reikštis per piešimą ir kūrybą, tad tereikėjo pasidomėti heraldikos reikalavimais ir surengti konkursą.

Iš kartos į kartą

„Pasaka“ šiuo metu vienija 30 darbuotojų. „Džiaugiuosi tuo, kad kolektyve beveik nėra kaitos. Esame lyg šeima, kurioje ne tik puikūs specialistai, bet ir geranoriški, supratingi žmonės“, - sakė direktorė, neprisimenanti atvejų, kad kuris perbėgtų į kitą įstaigą. Pasak vadovės, į „Pasaką“ ateina motyvuoti žmonės, suprantantys, kad šypsena – geriausias indėlis į įstaigos mikroklimatą.

Auklėtoja Romualda Idzelienė, „Pasakai“ atidavusi 35 metus, tikino niekada nesigailėjusi šio savo pasirinkimo: „Tai – mano pirmoji darbovietė, į kurią atėjau vos 20-ies. „Pasaka“ tapo namais, čia užaugo mano vaikai, tą patį darželį lanko anūkai. Mano pačios auklėtinė - dabar mano kolegė“.

Tai, kad meilė „Pasakai“ perduodama iš kartos į kartą, patvirtino ir Audrius Januška, vienas tėvų, „Pasakai“ patikintis antrąją savo atžalą.

„Likę puikūs prisiminimai iš šio darželio, pamenu net savo grupės draugus, kai kurie tapo klasės draugais, bendraujame iki šiol. Vyresnioji mano duktė lankė „Pasaką“, dabar čia pėdina mažasis. Jaučiame, kaip darželis keičia vaiką – jis kasdien sugrįžta išmokęs kažko naujo, pasakoja įspūdžius ir su malonumu laukia naujos dienos“, - pasakojo kretingiškis.

Mažieji pasakiečiai veržiasi į visus meninius užsiėmimus, šokiai su naujuoju mokytoju Aurimu Bajoru – ne išimtis.

Ženklas visam gyvenimui

Per penkis dešimtmečius „Pasaką“ apvijo nemažai legendų – pirmiausia apie tai, kad čia augę vaikai yra kitokie. Keturios kryptingos meninio ugdymo programos - keramikos ir šokio, muzikos, dailės ir technologijų – palieka ženklą visam gyvenimui. Muzikos vaikus moko mokytojos metodininkės Svajonė Razmuvienė ir Judita Viluckienė, dailės ir technologijų  - vyr. mokytoja Skaistė Kulberkienė, keramikos – V.Gailius, šokių – mokytojas Aurimas Bajoras.

Vaikai „Pasakoje“ lavinami nuo pusantrų metų amžiaus. Mokytojos S. Kulberkienės, „Pasakoje“ dirbančios 18 metų, žodžiais, mitas, kad patiems mažiausiems meninis ugdymas nėra svarbus: „Vaikai kuria spontaniškai – jie piešia net ant stalo su manų koše. Tokia vaiko savęs išraiška rodo jo džiaugsmą ir sugebėjimą kurti nuo pat mažens. Net jei mums tai neatrodo vertinga, vaikas apie savo darbą gali pasakoti nesustodamas, dažnai visas jo pasaulis telpa piešinyje, kur vien brūkšneliai ir taškeliai“.

Mokytoja pripažįsta, kad lyg ir su džiaugsmu, lyg su priekaištu, iš vidurinių mokyklų kolegų ne kartą teko girdėti, kad pasakiečiai išsiskiria iš kitų vaikų.

„Kadangi tai yra pradinis amžius, vaikas pats renkasi, pats atranda, kas jam patinka, mums belieka pastebėti ir padėti jiems išsiskleisti. Džiugu, kad ir tėvai skatina savo vaikus“, - sakė S.Kulberkienė.

Auksinės „Pasakos“ taisyklės

Ryšys su buvusiais auklėtiniais – ypatingas, leidžiantis retkarčiais tėvus švelniai paauklėti, išdrįsti paklausti – ar jie geri tėvai savo vaikams. Būna, kad ir jie patys prašo pagalbos – pasikalbėti su vaiku, kuris nemiega pokaičio ar negali gyventi be žaislinio šautuvo.

„Mes norime būti puikūs paslaugos teikėjai, todėl labai svarbu išsiaiškinti, ką tėvai mato savo vaikuose, ko siekia, ko tikisi iš mūsų. Iš kitos pusės - vaikus reikia auklėti teisingai, negalima jiems pataikauti. Todėl, kai aš matau, kad visi 115 vaikų užmiega pietų miegu be jokių ginčų, man – ramu“, - sakė Z. Domarkienė.

Šiandien vaikai į ugdymo įstaigas ateina kitokie - iš šiuolaikiškų namų, kur turi daug ir modernių žaislų. Darželyje tai tampa iššūkiu – susikurti sau žaidimą iš įprastų daiktų, dalintis žaislais. Kas benutiktų, Z.Domarkienės žodžiais, „Pasakoje“ laikomasi vienos paprastos taisyklės - niekas darželyje negali verkti, niekas nevaikšto su „bėgančia“ nosim.

„Vaikas turi blizgėti, kitaip jis pasidaro nemielas sau ir kitiems vaikams“, - įsitikinusi direktorė.

Vaikiškų „ožiukų“, kurių natūraliai pasitaiko, nuraminimui direktorė taip pat turi savitą metodiką. „Kai girdžiu, kad kažkuris verkia, pasikviečiu į savo kabinetą. Būtinai išverdu arbatos, pavaišinu, ir tai yra patys geriausi vaistai. Dabar mažieji jau ir sugudrauja, atsivesdami neva raudančius savo draugus“, - pasakojo Z.Domarkienė, kurios kabinete kartais įsitaiso visas aštuonetas, su paprastu ir labai brandžiu pasiteisinimu – nėra nuotaikos.

*

Kretingos lopšelis-darželis „Pasaka” pradėjo veikti 1964 m. lapkričio 1 d. Mieste tai pirmasis tipinis lopšelis-darželis, kurį lankė 140 vaikų. Iki 1992 m. jam vadovavo Genė Pocienė.

Nuo 1992 m. įstaigai vadovavo Dalia Martišauskienė. Jos iniciatyva 1993 m. įstaiga reorganizuota į estetinės pakraipos darželį-mokyklą „Pasaka”. 1993 m. rugsėjo 1 d. darželis-mokykla atvėrė duris ne tik darželinukams, bet ir pradinukams.

Nuo 2000 m. - Kretingos darželis-mokykla „Pasaka” Vaikystės pedagogikos centras.

Nuo 2006 m. įstaigai vadovauja Zita Domarkienė. Praėjusiais, 2013-aisiais, metais “Pasaka” pertvarkyta į lopšelį-darželį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas