Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Fejerverkų manijos apsėsti paaugliai dažnai nepaiso suaugusiųjų perspėjimų su sprogmenimis nežaisti.

Šeštadienį Juodupėnų kaime uždegta petarda sprogo 9-erių berniuko rankoje. Plaštakos pirštų daugybines žaizdas bei kitus sužalojimus vaikas gydosi Klaipėdos vaikų ligoninėje.

Vietoj pietų perka sprogmenis

„Šalia nuolat būnančios mamos jis vis paklausia: „Ar pamatysiu ranką tokią, kokia buvo?“,– pasakojo Kretingos kultūros centro Juodupėnų skyriaus vedėja Danguolė Vaičekauskienė.

Ji teigė pati šiemet jau ne kartą mažamečius įspėjusi neliesti sprogmenų. „Anksčiau padaužos vis būriuodavosi prie senųjų kaimo kultūros namų. Aš juos iš ten ne kartą vaikiau – sakiau: jei dar kartą pamatysiu, skambinsiu policijai“,–„Pajūrio naujienoms“ sakė D. Vaičekauskienė.

Jai teko girdėti, kad iš Salantų parsivežtus sprogmenis mažesniems vaikams po litą parduoda vyresnieji. „Įsivaizduojat, tėvai mokyklinukui įduoda litą pietums, o šis pinigą išleidžia petardai. Policija dabar vynioja tą grandinę – aiškinasi, iš kur sprogmenį gavo devynmetis“,– sakė pašnekovė.

Anot jos, nelaimę patyręs berniukas – geras, draugiškas vaikas. Petardą neatsargiai jis uždegė už tvarto prie savo namų.

Pirmoji pagalba – svarbu

Paparašytas pakomentuoti, kokių priemonių griebtis, norint nuo sprogmenų nudegusiam žmogui suteikti pirmąją pagalbą, Kretingos ligoninės ortopedas traumatologas Ramūnas Šuipys teigė, kad nudegimas nudegimui nelygu: jei jis nedidelis, galima atvėsinti kelioms minutėms pakišus po tekančiu šaltu vandeniu ir taip laikinai pamažinti skausmą. „Tačiau šis atvejis buvo kitoks – nudegimus lydėjo sunkūs plaštakos audinių ir piršto sužalojimai. Vaiko artimieji elgėsi teisingai, sužalotą vietą stipriai užspaudę, kad nekraujuotų, apibintavę ir skubiai atgabenę į gydymo įstaigą“,– sakė R. Šuipys.

Prekybą fejerverkais Lietuvoje reglamentuoja įstatymai.

Būtina laikytis instrukcijos

Pasak Kretingos policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininko Kęstučio Bončkaus, I kategorijos, t. y. labai mažo pavojaus ir triukšmo fejerverkus pagal įstatymą gali įsigyti ir naudoti paaugliai nuo 14 metų, mažo pavojaus II kategorijos fejerverkus, skirtus naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke, – ne jaunesni kaip 16 metų asmenys, o vidutinio pavojaus III kategorijos fejerverkus, T1 ir P1 kategorijų civilinės pirotechnikos priemones, skirtas naudoti didelėse atvirose teritorijose, – ne jaunesni kaip 18 metų. Didelio pavojaus IV kategorijos fejerverkus, T2 ir P2 kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali naudoti tik pirotechnikai.

„Naudojant civilines pirotechnikos priemones, būtina laikytis instrukcijų reikalavimų“,– sakė K. Bončkus. Jo teigimu, pirotechnines priemones gyventojai gali įsigyti tik iš turinčiųjų leidimus prekiauti, o prekiautojai gali parduoti tik sertifikuotas pirotechnikos priemones.

Pažeidėjų laukia baudos

Kiekvienas Lietuvos Respublikoje parduodamas fejerverkas ir teatrinė pirotechnikos priemonė turi būti paženklinti etikete, kurioje lietuvių kalba matomai, aiškiai ir nenutrinamai įrašytas gaminio pavadinimas, tipas, kategorija, pirotechninio mišinio kiekis, amžius, nuo kurio galima įsigyti atitinkamą pirotechnikos priemonę, gaminio naudojimo instrukcija, mažiausias saugus atstumas iki pirotechnikos priemonės ją naudojant, III ir IV kategorijų fejerverkų pagaminimo metai, gamintojo pavadinimas ir adresas. Pareigūnas papasakojo, kad pernai rajone buvo prekiaujama nelegaliai iš Kinijos parsisiųstomis pirotechnikos priemonėmis. „Gavę informacijos apie tai, platintojus sulaikėme ir galbūt užkirtome kelią nelaimėms“,– sakė K. Bončkus.

Už pirotechnikos priemonių platinimą neturint licencijos ar leidimo pirmą kartą baudžiama bauda nuo 200 iki 400 Lt, už prekiavimą uždraustomis pirotechnikos priemonėmis – nuo 300 iki 800 Lt.

Kiekviena Lietuvoje parduodama civilinė pirotechnikos priemonė turi būti paženklinta matomu, lengvai įskaitomu ir nenutrinamu atitikties ženklu CE. Jei pažymėti neįmanoma, turi būti klijuojama lipni etiketė arba tokiu pat būdu paženklinama mažiausia civilinių pirotechnikos priemonių pakuotė. Lipni etiketė turi būti pagaminta taip, kad jos negalima būtų panaudoti dar kartą. Naudojamas ženklas CE turi atitikti 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo nuostatas.

Draudžiama naudoti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus 1 kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų ar patalpų valdytojais, taip pat kitose Savivaldybės tarybos nustatytose vietose. Jeigu trikdo viešąją rimtį, civilines pirotechnikos priemones draudžiama naudoti nuo 22 iki 8 val., išskyrus švenčių dienas ir per masinių pramogų renginius, kuriuos rengti Savivaldybė yra išdavusi leidimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas