Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atšvaitas – ne puošmena ir ne žaislas

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2014-11-07
Vakar ankstyvą rytą Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai Kęstutis Monkus (kairėje) ir Regimantas Lingys dalijo atšvaitus jų neturintiems gyventojams ir linkėjo gatvėse bei keliuose tamsiuoju paros metu saugoti savo gyvybes.

Keliuose padaugėjus automobilių, gerokai padaugėjo ir skaudžių eismo nelaimių. Valstybinės reikšmės keliuose pernai žuvo 258 eismo dalyviai, tarp jų – 98 pėstieji. Didžioji jų dalis žuvo rudens ir žiemos periodu, tamsiuoju paros laiku. Pasak Kretingos policijos komisariato Kelių policijos poskyrio specialistės Aušros Baločkienės, dėl to pastaruoju metu ypač kalbama apie atšvaitų svarbą.

A. Baločkienės teigimu, atšvaitas – ne puošmena ir ne žaislas, kuriuo pasidžiaugus galima numesti. Iki lapkričio 1 d. Kretingos policijos pareigūnai nubaudė 51 nedrausmingą, be atšvaito neapšviestais keliais ėjusį pėstįjį bei 20 dviratininkų, važiavusių be atšvaitų ir liemenių.

Kelių eismo taisyklės keitėsi ne kartą, tačiau, pareigūnės žodžiais, atšvaito būtinumas akcentuojamas nuo 1993 m. „Naujovės prigyja lėtai. Galbūt prie atšvaitų žmonės pratinasi kaip prie automobilių saugos diržų? Gal reikia laiko, kad turėti atšvaitą taptų įpročiu?“ – svarstė ji. Specialistė pasakojo, jog policija bendradarbiauja su mokyklomis, kartu su mokytojais nori mokiniams nuo mažens ugdyti supratimą, kad į tamsą be atšvaito eiti negalima. Tačiau prie auklėjimo turi prisidėti ir mokinių tėvai – juk kiekvienas vaikas išeina iš namų.

Teigiama, kad tamsiu metu pėsčiasis be atšvaito pastebimas likus 50 m iki jo, o atšvaitą vairuotojas gali pastebėti ir už 150 m. Tokiu atveju ir 100 kilometrų per valandą greičiu važiuojant automobilį įmanoma sustabdyti.

Lietuvos automobilių kelių direkcija lapkričio 6-ąją paskelbė Atšvaitų diena. Prevenciniais renginiais vakar ją paminėjo ir Kretingos kelių tarnybos darbuotojai kartu su Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnais. Iš ryto prie ugdymo įstaigų vaikams, vakare neapšviestuose rajono keliuose praeiviams jie dalijo atšvaitus, o dviratininkams – liemenes, visiems linkėjo būti matomiems ir vaikščioti saugiai.

„Prevencinių priemonių metu mes skiepijame ne tik būtinumą tamsiu paros metu nešioti atšvaitus, bet ir mokome, kaip juos taisyklingai užsidėti“,– „Pajūrio naujienoms“ sakė A. Baločkienė.

Juostinius atšvaitus pėstiesiems patariama nešioti ant rankos tarp riešo ir alkūnės, o pakabinamus – prisegtus prie striukės ar palto kišenės. Savaime atšvaitai nespindi, todėl jie turėtų būti segami automobilio žibintų aukštyje, kad vairuotojai pastebėtų.

Pašnekovė prisiminė 5 metų senumo nelaimę ir mūsų rajone – ties Klibių kaimu žuvo dviračiu važiavusi atšvaito neturėjusi moteris. Tuomet dar nebuvo reikalaujama, kad dviratininkai dėvėtų šviesą atspindinčias liemenes. Dabar jas turi vilkėti ir dieną. „Kai kurie tokiu reikalavimu piktinasi, tačiau automobilių vairuotojai iš tolo pastebimais dviračių eismo dalyviais tik džiaugiasi“,– sakė A. Baločkienė.

* Atšvaitai išrasti Suomijoje. Manoma, kad pirmasis juos apie 1955 m. sukūrė vienas suomių ūkininkas. Atšvaitus jis naudojo ne važiuodamas dviračiu ir ne eidamas pėsčiomis – juos jis pritaisydavo ant savo arklio traukiamo vežimo. Ypač atšvaitai išplito septintajame XX a. dešimtmetyje. Apie 1960 m. jais susidomėjo ir Suomijos institucijos, atsakingos už saugų eismą. 1965 m. pradėta masinė atšvaitų gamyba. Neilgai trukus atšvaitai imti eksportuoti į kitas šalis.

Kaip vertinate sugriežtintas taisykles? Ar patys dėvite atšvaitus?

Andrius Ganusauskas:

– Manau, kad viskas, kas pastaruoju metu daroma siekiant užtikrinti žmonių saugumą tamsiuoju paros metu gatvėse ir keliuose, – reikalinga. Yra tekę pakliūti į pavojingą situaciją, kai keliu ėjo pėstysis be atšvaito, ir aš vos spėjau sustabdyti automobilį. Būtų pasibaigę liūdnai, jei ne šalia sėdėjusi žmona, kuri paskutinę akimirką perspėjo. Prisipažinsiu, kad pats aš atšvaito lig šiol neįsigijau. Kita vertus, galiu pasiteisinti – niekada nevaikštau neapšviestomis gatvėmis, visur važiuoju automobiliu.

Viktoras Salmanavičius:

– Nors daugiausia būnu už vairo, tačiau atšvaitą vis tiek turiu, nes negali žinoti, kokią akimirką jo prireiks. Pastebiu, kad vis daugiau pėsčiųjų ir dviratininkų juos nešioja, tačiau kai kurie – netaisyklingai. Pavyzdžiui, moterys segi prie rankinių. O jei rankinę mašinoje ar kur kitur paliks? Be to, ir dizaineriai, kurdami striukių ar paltų modelius, galėtų iš karto įsiūti kokias šviesą atspindinčias juosteles. Manau, daugiau reikėtų kontroliuoti jaunimą. Toks įspūdis, kad jauniems žmonėms gėda dėvėti atšvaitą. O gal mano, kad įvaizdį susigadins? Automobilį vairuoju daugiau negu 30 metų, į itin nemalonias situacijas nepatekau, bet gal dėl to, kad pusę metų būnu krante, pusę – jūroje, esu jūreivis.

Rita Kniežienė:

– Atšvaitą namie turiu, tačiau, kadangi dažniausiai važiuoju automobiliu, ne visada jį pasiimu. Labai džiaugiuosi, kad tvarka sugriežtinta, kad pėstieji elgiasi vis atsakingiau. Tamsiame kelyje saugiam eismui pavojų ypač kelia vaikai. Jie laksto, išdykauja, bėgioja. Todėl smagu, kad tėvai ir mokytojai juos pratina dėvėti atšvaitus. Mano 15-metis sūnus atšvaitą segi prie kuprinės

Algirdas Rimkus:

– Mums, taksistams, į iškvietimus važiuoti tenka bet kokiu oru ir bet kuriuo paros metu. Be abejonės, labai gerai, kad ir pėstieji, ir dviratininkai pradeda sąmoningėti, darosi drausmingesni, supranta, kad jų saugumas keliuose gali būti ir jų pačių reikalas. Kartą, važiuodamas taksi, maždaug ties Dimitravu vos neatsitrenkiau į arklio tempiamą vežimą. Važnyčiotojas elgėsi tikrai neatsakingai. Manau, kad ir liemenės, kurias dienos metu nešioja dviratininkai, netrukdo: eismo dalyvį galima pastebėti iš toli. Aš pats atšvaito neturiu, bet ir pėsčiomis niekur nevaikštau.

Vaidas Purmalis:

Aš pats liemenę turiu, tačiau atšvaito neįsigijau. Pėsčiomis mažai vaikštau, tad manau, kad nedidelė bėda. Tačiau nerastum nė vieno vairuotojo, kuris nesidžiaugtų, kad šviesą atspindinčių liemenių ar atšvaitų nešiojimas tamsiame kelyje pėstiesiems tapo privalomi. Mano dažniausias maršrutas – Kretinga-Tūbausiai. Tame kelyje kartą vos nepartrenkiau „nematomą“ žmogų. Tai buvo prieš kelerius metus. Kam dviratininkams liemenės dieną – nelabai suprantu. Juk tamsoj akinių nuo saulės taip pat nenešiojame.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas