Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Skaityti knygą yra sunkus darbas“,- teigė Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Vydmantų filialo vedėja Romutė Girskienė, bibliotekoje dirbanti jau trisdešimt dvejus metus. Jos nuomone, į mokinių gautus privalomos literatūros sąrašus įtraukiami kūriniai šiuolaikiniam jaunimui nebėra tokie aktualūs ir įdomūs, todėl susidomėjimas knygomis blėsta.

Romutė Girskienė džiaugiasi, jog nemaža dalis jaunimo vis dėlto noriai skaito.

R. Girskienė pastebėjo, jog palyginus skaitymą prieš dvidešimt metų, šiais laikais mokinių susidomėjimas knygomis sumažėjo daugiau negu perpus.

„Šeima yra pradžių pradžia“, - įsitikinusi R. Girskienė. Jeigu tėvai ir broliai, seserys skaito, – didžiulė tikimybė, jog mažesnysis vaikas taip pat skaitys. Pasak bibliotekininkės, namuose knygos turi būti gerbiamos bei saugomos. Taip vaikams rodomas pavyzdys, kuriuo jie ir seks. Didele problema tampa paprasčiausia tėvų laiko stoka. Daugelis išvyksta į užsienį, daug dirba, todėl nebeturi laiko pasėdėti su vaiku ir kartu paskaityti knygą – o to labai trūksta.

Anot R. Girskienės, skaitymas ėmė mažėti laikotarpiu, kai atsirado vis daugiau naujųjų technologijų: kompiuterių, telefonų, televizorių, kurie nukreipia dėmesį ir atitraukia jaunimą nuo tikrų spausdintų knygų. Reikiamos informacijos paaugliai taip pat ieško internetu, kur atsakymą įmanoma gauti paspaudus mygtuką. R. Girskienė teigė, jog jaunimas, pamatęs mokytojo ar bibliotekininko rekomenduojamą knygą, išsigąsta, nes žino – kad ją suprastų, reikės ilgai ir sunkiai dirbti.

Anot bibliotekininkės, nors šiais laikais literatūros pasirinkimas - išties milžiniškas, knygos yra labai brangios. O kitus riboja dar ir tai, jog reikia prisitaikyti prie bibliotekos darbo laiko, ko įvairi užklasinė veikla kartais tiesiog neleidžia. „Lauke beveik nebematyti žaidžiančių vaikų“, - teigė R. Girskienė, sakydama, jog daugelis jaunų žmonių šiais laikais yra paprasčiausiai užsiėmę ir pervargę tiek nuo mokyklos programos, tiek nuo kasdienių darbų, tiek nuo naujųjų technologijų. Po tokio krūvio mokiniai nori atsipalaiduoti, todėl vis dažniau renkasi linksmo pobūdžio kūrinius.

R. Girskienė pastebėjo, jog jaunimas labiausiai mėgsta skaityti lengvo turinio knygas: fantastikos, siaubo žanrų bei knygas, kuriose rašoma apie bendraamžius. O mokytojai dažniausiai rekomenduoja klasikinę literatūrą, vyresnio amžiaus ar praeito laikotarpio autorių kūrinius, kuriuose nagrinėjamos svarbios problemos. Tokia literatūra be galo skiriasi nuo tų kūrinių, kuriuos mėgsta skaityti jaunimas. R. Girskienė sakė, jog dabar yra daugybė šiuolaikinių knygų, kuriose rašoma apie dabartines problemas, apie šiame laikmetyje gyvenančius žmones, tačiau tokių knygų privalomos literatūros sąrašuose būna nedaug.

Dalis skaitančių paauglių mano, jog daugiausia neskaitymą lemia laiko, valios ir noro stoka. Būsima aštuntokė Guoda teigė, jog jaunimas neskaito todėl, kad skaitant nepavyksta įsivaizduoti knygoje vykstančio veiksmo ar net dėl požiūrio, kad knygas skaito tik „moksliukai“. O neskaitantieji teigia, jog skaityti jiems paprasčiausiai nuobodu, ir prisipažįsta, kad naujosios technologijos juos traukia labiau. Būsima dvyliktokė Živilė sakė, nors ir skaičiusi keletą išties įdomių bei įtraukiančių kūrinių, dažniausiai - tik dėl mokslų. „Džiaugiamės, kai vaikai skaito. Žinoma, galėtų skaityti daugiau“, - įsitikinusi R. Girskienė. Pasak bibliotekininkės, skaitantis jaunimas turi geriau išlavėjusią mąstyseną, kalbėseną, atmintį ir turtingesnį žodyną, tą galima pastebėti bendraujant su paaugliais. Skaitantys vaikai geba ieškoti daug naudingesnių ir įdomesnių dalykų pačiame gyvenime negu neskaitantieji.

Daugelis paauglių teigia, jog paskatinti mokinius skaityti yra be galo sunku, o galbūt net visai neįmanoma. „Žmogaus nepriversi skaityti,“ - sakė būsima devintokė Patricija. Dalis paauglių mano, jog tam jau naudojama viena priemonė – privalomos literatūros sąrašas, tačiau tik nedaugelis perskaito ir šiuos kūrinius. R. Girskienė teigė, jog jaunimą bibliotekininkės skatina skaityti tiesiogiai bendraudamos. „Pasiūlome naujausias knygas, padedame jas išsirinkti“, - kalbėjo bibliotekininkė, sakydama, jog bibliotekoje taip pat rengiamos parodos, kuriose knygos būna visiems lengvai prieinamos.

Nijolė BERTAŠIŪTĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas