Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gražus, bet pavojingas

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2014-06-27

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Kretingos agentūra atsiliepė į Aplinkos ministerijos prašymą ir iš visų rajono seniūnijų sukaupė duomenis apie Sosnovskio barščio paplitimą. Turėdama informaciją, ministerija galės planuoti šios rūšies gausos reguliavimo darbus ir skirs tam lėšų.

Bėda – sulčių laše

Žalgirio seniūnijoje ši gražia, bet pavojinga vadinama piktžolė dar sovietiniais laikais pastebėta atkalnėje prie Baublių parko,1 tūkst. kv. m plote. Sąžalynų rasta ir šios seniūnijos Rubulių kaimo pamiškėse. Kretingos seniūnijoje, Vydmantuose, Sosnovskio barščiai veši 15 kv. m valstybinės žemės plote bei 0,35 hektaro užimančioje privačioje miško laukymėje Pajuodupio kaime. Sąžalynų rasta Kartenos seniūnijos Minijos pakrantėje, jų yra Darbėnų seniūnijoje – palei kelią Šukė–Kūlupėnai ir palei vietinį kelią.

Kretingos mieste šis augalas labiausiai paplitęs Birutės ir Tiekėjų gatvėse. Birutės g. pievoje prie Akmenos upės jo aptinkama 30 ir 60 arų plotuose, o Tiekėjų gatvėje, buvusioje įmonės teritorijoje, – 30 arų plote. Mažiausiai Sosnovskio barščių auga Salantų miesto seniūnijoje – vandens telkinio pakrantėje rasta pavienių 3–4 arus užimančių židinių.

Iš Kaukazo kilęs Sosnovskio barštis į Lietuvą atkeliavo 1950-aisiais. Dėl gražios išvaizdos, didelio žiedyno žmonės barštį sodino savo soduose, darželiuose prie namų, nežinodami, kad jis kenkia sveikatai. Visos augalo dalys kaupia daug ypač stipraus alergeno – furanokumarino. Sosnovskio barščio sultyse yra medžiagų, kurios gali sukelti I–III laipsnio odos nudegimus.

Piktžolė užkariautoja

Sosnovskio barštis – gaji piktžolė - išstumia vietines rūšis ir užkariauja plotus. Ten, kur žemė paliekama dirvonuoti, kasmet atsiranda naujų augimviečių. Kiekvienas barščio žiedynas subrandina apie 10 tūkst. sėklų, o kartais - net 100 tūkst. Sėklos gyvybingos ne vienerius metus. Sosnovskio barštis sunkiai pasiduoda naikinamas – jis atželia iš šaknų, kurias užaugina iki 10 cm storio ir įleidžia labai giliai į žemę.

Herbicidais arba mechaninėmis priemonėmis Sosnovskio barščius naikina rajono seniūnijų, o Kretingos mieste – bendrovės „Kretingos komunalininkas“ darbininkai. Darbus finansuoja rajono Savivaldybė iš Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos. Pasak Savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyr. specialistės-ekologės Jūratės Jokubavičienės, už chemikalus, reikalingus Sosnovskio barščiui naikinti valstybinėse žemėse, Savivaldybė seniūnijoms apmoka visą prašomą sumą, tačiau ji negali investuoti į privačius žemės plotus. „Gal Aplinkos ministerija pakeis šią tvarką ir parengs programą, pagal kurią bus galimybė kompensuoti ir privačios žemės savininkams. Nėra naudos, kai viename plote ši pavojinga piktžolė naikinama, o šalia esančiame – ne. Sosnovskio barštis plinta labai sparčiai“,– sakė ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas