Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Bitininkavimo sąlygas artina prie europinio lygio

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2014-06-27

Lietuvos žemės ūkio ministro Vigilijaus Juknos pasirašytas įsakymas dėl „Dėl augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo šalies bitininkams suteikė vilčių, kad ir jie pagaliau priartės prie tų bitininkavimo sąlygų, kurias turi Europos šalių bičiuliai.

„Labai svarbu, jog Taisyklės įtvirtina draudimą nuo 4 iki 21 val. augalų apsaugos produktais purkšti dirbamoje žemėje ar kituose plotuose žydinčius augalus, - teigė Lietuvos bitininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas bitininkas Augustas Latakas, akcentuodamas, jog iki šiol prašymas nepurkšti žydinčių augalų per patį aktyviausią bičių darbo laiką buvęs tik rekomendacinio pobūdžio. – Nepurškiant laukų bitėms skraidant, bent jau šios išvengs chemijos, o į purkštą lauką ir pačios nebeskris“.

Anot A.Latako, draudimas purkšti žydinčius augalus nuo 4 ryto iki 9 val. vakaro yra žingsnis, priartinantis mūsų bitininkavimo sąlygas prie europinio lygio: „Ne per seniausiai Lietuvos bitininkų grupė sugrįžo iš Italijos, Austrijos, kur, sužinojome, išvis draudžiama purkšti žydinčius augalus. Ar toks draudimas kada nors pasieks ir Lietuvą, galima tik spėlioti: kaip danai į Lietuvą perkėlė savo kiaulides, taip buvo perkelti ir rapsai, kurių nepurkšdamas neužauginsi. Esame kaip autsaideriai, kuriems pakėlę rapsų kainas numetė juos auginti, nesvarbu, kad taip kuriama nepalanki aplinka ne tik bitininkavimui“.

Taisyklių pakeitimai bitininkus įpareigoja Ūkinių gyvūnų registre pažymėti registruoto bityno bičių laikymo vietas – tai bitininkai pirmą kartą turėjo padaryti iki birželio 20 d. Vykdydamas veiklą po birželio 20 d., bitininkas apie būsimą bičių šeimų perkėlimą ar naujų avilių pastatymą, registruoto bičių šeimų perkėlimo ar naujų bičių avilių pastatymo vietą Registre pažymi prieš 3 kalendorines dienas. Iki šiol bitininkai turimas bičių šeimas registruodavo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje, dabar gi Registras suteiks daugiau ir tikslesnės informacijos, ypač – susijusios su bityno lokalizacija.

Žemės naudotojas, besirengiantis apdoroti žydinčius augalus augalų apsaugos produktais, Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) planuojamo purškimo datą, laiką, vietą, savo kontaktus pagal Taisykles privalo nurodyti prieš 2 kalendorines dienas, o Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC) nedelsdamas – per 2 val. – suformuos ir SMS ar elektroniniu paštu išsiųs pranešimą bitininkui, bites laikančiam 2,5 km atstumu nuo purškiamo žemės sklypo. Pranešime bitininkui bus nurodyta purškimo data, laikas – pradžia ir pabaiga, vieta, augalų apsaugos produkto pavadinimas, žemės naudotojo kontaktai ir internetinė nuoroda apie augalų apsaugos produktų panaudojimą. Be to bitininkas, kuris bites laiko iki 2,5 km atstumu nuo profesionaliajam naudojimui skirtų augalų apsaugos produktais purškiamo žemės sklypo, Registre galės matyti informaciją apie planuojamus žydinčių augalų purškimus. ŽŪIKVC, per PPIS gavęs žinią iš žemės naudotojo, bitininkus SMS ar elektroniniu paštu per 2 val. taip pat informuos ir apie tai, jeigu planuojamą purškimą nurodytą dieną ketinama atšaukti. Šią informaciją žemės naudotojas PPIS turi pateikti nedelsdamas.

Bitininkas, sužinojęs apie būsimą purškimą, turės naudoti priemones, kad bites apsaugotų nuo kenksmingo augalų apsaugos produktų poveikio.

„Tai reiškia, kad bites turėsime uždaryti arba išvežti į kitą vietą. Tokios priemonės sutrikdo bičių darbą, gali iššaukti spietimą. Bet kuriuo atveju net ir stipri bičių šeima patiria stresą, - bitininkavimo rūpesčiais dalinosi A.Latakas, pastebėjęs, jog naujoji sistema – dar tik kuriama, ir nežinia, kaip su ja apsipras bitininkai. – Dauguma bitininkų – 70-80 metų, ir garbaus amžiaus žmonėms bus nelengva perprasti naujoves. Bet, manau, visko galima išmokti, o bitininkai - imlūs žmonės. Tuo įsitikinome ir viešėdami Europos bitynuose: savo žiniomis, išmanymu, patirtimi niekuo nenusileidžiame kitų šalių kolegoms, tik mums dar labai trūksta brangėlesnės įrangos, kokios turi tenykščiai bitininkai“.

Kad bitininkai yra imlūs ir nesibaimina naujovių, rodo ir tai, kad jie aktyviai teikė paraiškas paramai gauti: šiais metais bitininkystei skatinti buvo skirta 2 mln. Lt, paraiškų buvo pateikta už 5 mln. Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas