Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Visai vasarai „Šventosios galerijoje“ poilsiautojams duris atvėrė dvi parodos – „Šventosios žemės atminties ženklai“ ir „Šventosios marinistinis paveldas“, skirtos gyvenvietės istorijai, kultūrai.

Dailininkės Audronės Bukauskienės teigimu, vienas svarbiausių šventojiškių bruožų – pakantumas.

Parodos „Šventosios žemės atminties ženklai“ organizatoriai dailininkė Audronė Bukauskienė ir Šventosios herbo autorius, skulptorius Petras Baronas sakė, kad šios parodos tikslas – krašto istoriją susieti su šiandiena, ją suaktualinti, per meno kūrinius pristatyti Šventosios gyventojams, svečiams. Parodoje eksponuojami rinktiniai 8 Lietuvos menininkų darbai, įvairia technika atlikti kelių plenerų-simpoziumų metu. Tai ir piešiniai, tapybos, grafito paveikslai, monetos, medaliai, skulptūros.

P. Barono medalių ekspozicijoje atsispindi senųjų Šventosios giminių ženklai.

„Kiekviena sodyba turėjo savo ženklą, labai panašų į runą. Juo pasižymėdavo asmeninius daiktus, pavyzdžiui, dalgius. Ir sau esu susikūręs ženklą, juo pasižymėjęs meškerę,“ – pasakojo Šventojoje gyvenantis ir kuriantis skulptorius.

Šventoji nuo seno buvo žvejų gyvenvietė. Jonui Sobieskiui XVII a. suteikus leidimą kurtis uostui, pradėtas kurti ir naujas miestas – Janmarienburgas. Šiemet minimos 325-osios Janmarienburgo metinės, kurioms P. Baronas sukūrė ir proginių monetų kolekciją.

„Palanga tais laikais turėjo tik turgaus teisę, o Šventoji – uostą. Nuo seno tai – kuršių kraštas. Čia turėjo sugyventi įvairių tautybių žmonės, todėl šventojiškių patirtis turtinga, jie pasižymi pakantumu,“ – gyvenvietės išskirtinumą pažymėjo A. Bukauskienė.

Skulptorius Petras Baronas parodoje pristatė savo sukurtų medalių kolekciją, kurioje atsispindi ne tik Šventosios istorija, bet ir senųjų giminių ženklai.

Moteris sukūrė bures, kuriose pavaizduotos senųjų Šventosios giminių sodybos, latvių ir lietuvių kalbomis užrašytos jų pavardės. Seniausios Šventosios giminės – Vindigiai, Balceriai, Syliai, Balčiai, Vigeliai, Sprogiai, Dejai, Tapinai, Dievinai, Žibos, Freimanai, Šukštos, Ukseliai. A. Bukauskienė pasakojo, kad senoliai prie burių atsiveda beveik visą savo dinastiją ir su pasididžiavimu, ašarą nubraukdami pasakoja giminės istoriją.

„Šventosios galerijoje“ pristatoma ir šventojiškio Kęstučio Oginskio paroda „Šventosios marinistinis paveldas“, kurioje eksponuojama uosto kūrimosi medžiaga.

Rugpjūčio pabaigoje, kai Šventojoje įvyks pleneras-simpoziumas, į kurį žada atvykti svečių ir iš Peterburgo, planuojama parodas atnaujinti.

Naujų parodų atidarymas buvo prasminga įžanga į 4 dienas Šventojoje trukusius Joninių renginius, kuriais šventojiškiai į savo kraštą sieė pritraukti kuo daugiau poilsiautojų.

Inesa RINKEVIČIŪTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas