Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Būsima Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos abiturientė Laura Endružytė dalyvavo tarptautiniame projekte „Švietimas krizės laikotarpiu“. Ji ir dar viena mokinė iš Vilniaus tarp 50 dalyvių iš 15 Europos šalių buvo vienintelės lietuvės, atstovavusios mūsų šaliai savaitę trukusiame Europos moksleivių sąjungos (OBESSU) organizuotame projekte Italijoje.

Projekto dalyviai iš 15 Europos šalių

L. Endružytė jau ne vienerius metus yra aktyvi Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) narė. Šiuo metu mergina priklauso LMS biurui ir yra atsakinga už mokymų vadovų sistemą. Būtent aktyvi veikla LMS ir atvėrė merginai kelią į tarptautinę konferenciją. Joje moksleiviai kalbėjosi apie Europos švietimo sistemos trūkumus, mokslo prieinamumą kiekvienam, nacionalinių ir tarptautinių egzaminų reikšmę, bet svarbiausias diskusijų objektas - švietimo sistema Europoje pasaulinės ekonomikos krizės šešėlyje.

Nors

pasaulinė ekonominė krizė prasidėjo dar 2008 m., jos padariniai tebejaučiami. Net tokiose šalyse kaip Liuksemburgas ar Italija vis dar vyksta daugiatūkstantiniai protestai dėl nepasitenkinimo švietimo sistema. Projekto metu moksleiviai dalinosi savo šalių patirtimis, individualių švietimo sistemų pranašumais ir trūkumais. Diskusijos vyko jau nuo pat pirmosios projekto dienos. Joms buvo parinkti skirtingi formatai: sprendimų dalyviai ieškojo ne tik debatuose ar paskaitose, bet ir prisėdę parke ant žolės.

„Įdomu buvo tai, kad mes, LMS nariai, labai atkakliai kovojame prieš siūlymą matematikos valstybinį brandos egzaminą padaryti privalomu kiekvienam abiturientui, tačiau likusieji Europos moksleiviai buvo labai dėl to nustebę. Kitose šalyse šis egzaminas privalomas kiekvienam, jie net neįsivaizduoja, kad galėtų būti kitaip“,- sakė L. Endružytė.

Europos moksleivių sąjunga pasisako už nemokamą mokslą visiems. Ši tema projekto metu taip pat buvo nuodugniai išgvildenta. Atsižvelgę į šalių ekonomines padėtis ir skirtingų šalių švietimo sistemų niuansus, projekto dalyviai nutarė, kad bent jau kol kas šis sprendimas tikrai yra neįgyvendinamas. Nors Suomijos moksleiviai tvirtino nusiperkantys tik savo rašymo priemones ir sąsiuvinius, tačiau ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse moksleiviams patiems tenka nusipirkti kai kurias knygas bei pratybas. „Suomijos švietimo sistema apskritai mane tiesiog sužavėjo. Atrodo, kad ten apgalvota kiekviena smulkmena, pasirūpinta viskuo. Labai tikiuosi, kad ir Lietuvoje kažkada švietimas pasieks tokį aukštą lygį“,- įspūdžiais dalinosi moksleivė.

L. Endružytė tvirtino, kad žvelgiant į socialiai remtinus asmenis, Lietuva tarp Europos šalių atrodė tikrai neblogai. Daugelyje šalių moksleiviai iš vargingiau gyvenančių šeimų negauna pašalpų, taip pat nepasirūpinama toliau nuo mokyklos gyvenančių mokinių kelione iki jos. Tačiau, lyginant su kitomis šalimis, Lietuvos švietimo lygis nėra aukštas. Lietuvių rezultatai PISA egzamine būna pakankamai prasti. „Projekto metu supratome, kad mūsų mokykloje labai trūksta disciplinų, dėstomų anglų kalba. Kai kurių šalių moksleiviai turi šią galimybę ir iš karto matosi, kad jų anglų kalbos lygis aukštesnis negu mūsų“,- tvirtino moksleivė.

Laurai Endružytei (centre) ypatingą įspūdį paliko diskusijos neformalioje aplinkoje.

Vyko diskusija ir apie seksualinių mažumų padėtį mokyklose. Kretingiškė pastebėjo, kad iš kitų europiečių dar tikrai turime pasimokyti tolerancijos. Kai kurių šalių, tokių kaip Austrijos, Liuksemburgo, Danijos ar Suomijos, atstovai net neturėjo ką pasakyti šiuo klausimu, nes jų šalyse nesusiduriama su tokia problema. Atstovų tolerancija L. Endružytė įsitikino ir realiai, nes vieną projekto dieną Romoje vyko didelis – apie 200 tūkst. - gėjų paradas ir konferencijos dalyviai tai priėmė kaip savaime suprantamą reiškinį.

L. Endružytei tai buvo pirmasis projektas užsienyje, tačiau mergina įsitikinusi, kad tikrai ne paskutinis. „Tai unikali galimybė pažinti daug šalių ir kultūrų vienu metu. Pabendravau kone su visų šalių atstovais, vakarais prieš miegą vieni kitiems pasakodavome apie savo šalis ir kultūras, išgirdusi tuos pasakojimus iš pirmų lūpų jaučiuosi, lyg trumpam būčiau pabuvojusi visose projekte dalyvavusiose šalyse“,- su užsidegimu pasakojo ji.

Gruodžio mėnesį panašus OBESSU organizuojamas projektas vyks Vilniuje, tad moksleivė džiaugiasi sukauptą patirtį galėsianti realizuoti pati prisidėdama prie šio renginio organizavimo.

*

PISA - tarptautinis penkiolikmečių tyrimas, organizuojamas Ekonominio ir socialinio bendradarbiavimo ir vystymosi organizacijos. Per jį patikrinami moksleivių skaitymo, matematikos ir gamtos mokslų pasiekimai. Tyrimas vykdomas ciklais kas trejus metus. 2012 m. jame dalyvavo 65 šalys.

Gintarė LABOTAKYTĖ

VDU studentė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas