Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šventas Antanas ir Kretinga

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Istorija
  • 2014-06-10

Šiųmetinė miesto ir Šv.Antano atlaidų šventė prasidėjo Kretingos muziejaus istoriko Juliaus Kanarsko pranešimu apie tai, kuo Kretingai svarbus yra šis šventasis ir kodėl jo garbei nuo seno rengiami atlaidai.

Muziejininkai pirmieji parodė dėmesį šventajam Antanui, surengę konferenciją ir šio šventojo skulptūrų parodą.

Atkeliavo ir relikvijos

Šventųjų Antano ir Pranciškaus vardai, kaip ir jų gyvenimai, yra labai susiję: šv.Antanas iš Paduvos buvo Pranciškaus mokinys bei pasekėjas. Manoma, kad ir šventojo Antano kultas į Kretingą atkeliavo dar XVII a. išvien su pirmaisiais pranciškonais.

Tačiau Kretingoje labiausiai garbinti šv.Antaną buvo pradėta tada, kai Kretingos bažnyčioje buvo pastatytas šv.Antanui skirtas altorius, kurį 1759 m. įšventino vyskupas Antanas Domininkas Tiškevičius. Medinis altorius stovėjo tarp įėjimo ir sakyklos. Jame buvo įtaisytas XVII a. tapytas paveikslas, kur šv. Antanas buvo pavaizduotas susijuosęs auksine virve, rankoje laikąs leliją, o šalia jo - Švč. Mergelė Marija su Kūdikėliu.

„Sprendžiant iš išlikusių aprašymų, paveikslas buvęs visiškai ne tas, kokį šiandieną matome altoriuje. Jo originalas neišliko, tačiau senosiose lenkų bažnyčiose panašių analogų aptinkama“, - akcentavo J.Kanarskas.

Nuo pat altoriaus pastatymo tikintieji šaukėsi šv.Antano ir kabino votus – škaplierius širdies, rankos, kojos pavidalų, prašydami išgijimo malonių, mat, šventasis stebuklingais darbais išgarsėjo dar gyvas būdamas.

Altoriaus viduje nuo pradžios buvo patalpintos šventųjų Simplicijaus ir Faustinos relikvijos, tačiau 1862 m. iš Italijos buvo atgabenta ir paties šv. Antano relikvijų – kaulų gabalėlių, kurias pašventino vyskupas Motiejus Valančius. Nuo to laiko tikintieji, atlikę atgailą, šv.Antano dieną gaudavo visuotinius atlaidus.

Manoma, kad tada Kretingos bažnyčioje atsirado ir naujas, ligi dabar altoriuje išlikęs paveikslas, vaizduojantis stebuklą, kaip šv.Antanas parklupdo asilą. Menotyrininkai šį paveikslą datuoja XVIII a. pradžia, jo autorius - nežinomas.

1908-1912 m. vykdant Kretingos bažnyčios rekonstrukciją, klebono Pranciškaus Bizausko rūpesčiu, Šv.Antano altorius buvo perkeltas iš senosios vietos į dabartinę.

Miesto šventės ištakos

Nuo to laiko į Kretingą prie šv.Antano per jo atlaidus pradėjo plūsti minios žmonių, per miestą pro lurdą žygiuodavo procesija, vykdavo tretininkų, eucharistiniai kongresai.

Burmistro iniciatyva per šventą Antaną Rotušėje būdavo rengiami miesto turgūs, - tai ir davę pradžią dabartinei Kretingos miesto šventei.

1931 m. Kretingos pranciškonai ėmėsi iniciatyvos šv.Antano garbei pastatyti paminklą – privačią Pranciškonų ordino vyrų gimnaziją, kurios kertinį akmenį 1932 m. pašventino gvardijonas tėvas Augustinas Dirvelė. Tuo metu gyvavo tradicija jaunuoliams prieš pamokas ateiti pasimelsti prie šv.Antano.

1933 m. prasidėjo dar kito - vieno iš moderniausių to meto statinių Lietuvoje – Šv.Antano rūmų - statyba, kuri buvo baigta per metus – 1934-aisiais. Tai buvo prieglauda iš JAV sugrįžtantiems tautiečiams, kurie ir rėmė šių rūmų statybą.

Rūmai – itin modernūs

„Šv.Antano rūmuose buvo įrengtas autonominis šildymas, kiekvienas asmuo turėjo po atskirą kambarį. Veikė valgykla, bet, jei asmuo pageidaudavo, valgį jam tiekdavo į kambarį. Prieglaudos žmones laidojo pranciškonų kapinėse šalia vienuolių, tam skirtame kapinių kampe, ties Tiškevičių koplyčia.

Šv.Antano rūmuose, be prieglaudos, dar veikė koplyčia, kino teatras, spaustuvė, knygrišykla. Čia buvo spausdinama nemažai svarbių to meto leidinių, populiarūs buvo atvirukai su šv.Antano paveikslu ir himnu.

1939 m. tame pastate buvo atidarytos gimnazijos klasės mergaitėms, nes, Klaipėdos kraštą užėmus vokiečiams, gabioms mergaitėms nebeliko kur mokytis.

„Su Kretingos apskrities savivaldybe buvo pradėtos derybos, kad tame pastate atidarytų ir miesto ligoninę, nes senoji Kęstučio gatvėje nebetalpino ligonių, tačiau, užėjus rusams, čia įsikūrė NKVD štabas su areštine, o po karo – sovietų valdžios įstaigos“, - kelių dešimtmečių istoriją apžvelgė istorikas.

1992 m. į Kretingą sugrįžę pranciškonai įkūrė Šv.Antano kolegiją, o 1995 m. atidarė Religijos studijų institutą prie Vytauto Didžiojo universiteto, - tai buvo pirmoji ir vienintelė aukštoji mokykla Kretingoje, veikusi 10-metį.

Dabar pastatas renovuotas ir jame įkurdintos Pranciškonų gimnazijos klasės. Taip mūsų mieste tęsiamos brolių pranciškonų dar prieškariu pradėtos edukacijos, evangelizacijos bei kultūros tradicijos, kurias puoselėjo ir šv.Antanas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas