Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškių orchidėja – Lietuvos rekordininkė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2014-06-03

Petronėlės ir Aleksejaus namuose 2011-aisiais pražydusi orchidėja vienu metu išskleidė net 196 žiedus, ir tuo išgarsino šeimininkus. Šiandieną ta pati orchidėja tik šviežiai krauna žiedus.

Kretingiškius Petronėlę ir Aleksejų Pupininus pasiekė smagi žinia: Lietuvos rekordų agentūra „Factum“ jų namuose pražydintą orchidėją, kuri vienu metu apsipylė net 196 žiedais, pripažino šalies rekordininke ir tai patvirtino sertifikatu.

Nuo to meto, kai „Pajūrio naujienos“ lankėsi P. ir A. Pupininų namuose, Sodų gatvėje, bei stebėjosi violetinių žiedų gausą vos beatlaikančiu kupliu orchidėjos „Phalaenopsis“ krūmu ir išvien su šeimininkais skaičiavo žiedus, praėjo jau kone treji metai.

Tam, kad nesijaustų apsišaukėliais, šeimininkai tada net kelissyk skaičiavę žiedus ant 7 augalo šakų – praėjus kelioms dienoms po „Pajūrio naujienų“ apsilankymo, jų orchidėja išskleidė dar keletą žiedų - šis skaičius buvo peršokęs per 200, tačiau liko neužfiksuotas. Tada augalas žydėjęs kone visus metus su nedidelėmis pertraukomis.

„Buvome skaitę, kad Lietuvos rekordas yra 120 vieno šio augalo žiedų. Bendradarbės mane nuolat ragino kreiptis į agentūros „Factum“ vadovą Vytautą Navaitį. Sykį apsisprendžiau jam parašyti, agentūra susidomėjo, paprašė atsiųsti patvirtinančią medžiagą - straipsnio iškarpą, nuotraukas, anketas. Praėjo kiek laiko ir gavome dokumentą, kad nuo šiol mūsiškė orchidėja yra pripažinta rekordininke“, - pasakojo P.Pupininienė.

Šią orchidėją moteris sakė gavusi dovanų gimtadienio proga. „Apdovanojo mane ir draugė, ir pati gėlė“, - įsitikinusi P.Pupininienė.

Dvejus metus gėlės ji nepersodinusi. Dabar rekordininkė auga erdviame stikliniame inde, kurio dugnas ligi trečdalio nuklotas akmenimis, o visa kita užpildyta specialiu orchidėjoms skirtu substratu. Šeimininkė ją laisto iš viršaus: purškia šaknis drungnu vandeniu, pagerintu trąšomis. Moters žiniomis, orchidėjų labai svarbu neperlaistyti: įprastai jos įstatomos su visu vazonu kelioms valandoms į didesnį indą su vandeniu, ir augalo šaknys pasisavina drėgmės tiek, kiek reikia visai savaitei. Pernai ši orchidėja šeimininkus taip pat džiugino žiedų gausa – ant šakų jų suskaičiavę per 150.

Šią vasarą, deja, jų gėlė nebestebina niekuo – ji tik dabar išleido stiebus ir ant jų krauna pumpurus. „Namie darėme remontą, gėles teko kilnoti, ir mūsų rekordininkė labai suvargo“, - neslėpė moteris, kurios išpuoselėtuose namuose – ištisa gėlių karalystė: daugybė kaktusų, išvešėjęs fikusas, vadinamasis pinigų medis, kieme – taip pat skoningai susodinti žinomi visžaliai, o greta – akiai dar neįprasti krūmai, tarkim, mėlynais kankorėžiais nusagstyta eglė.

Moteris sakė, kad gėles perkanti, kaip įprastai, prekybos centruose, dažnai – suvargusias, bet jas taip atgaivinanti, kad per kelerius metus iš mažo krūmelio jos pavirstančios kupliais krūmais ar vešliais medžiais.

Auksūdžio kaime gimusi, pagal specialybę inžinierė ekonomistė P. Pupininienė sakė nesanti kažkokia ypatinga augalų žinovė. „Tiesiog myliu gėles. Esu gimusi rudenį, todėl man dažniausiai ir dovanoja vazonines gėles. Domiuosi, kaip jas prižiūrėti - skaitau internete, bet grįžusi iš darbo išsyk einu pasikalbėti su gėlėmis. Esu įsitikinusi, kad augalas – gyva būtybė ir su ja reikia bendrauti. Manau, kad kambariniam augalui ne tiek žinių reikia, kad jis suvešėtų ir džiugintų namiškius, kiek jų jam parodytos meilės“, - savitą požiūrį dėstė rekordinę orchidėją pražydinusi kretingiškė.

*

Klaipėdos universiteto botanikos sodo direktorė Rūta Žadeikienė mano, kad orchidėjai šeimininkė sudarė idealiai tinkančias sąlygas, todėl šis ir atsidėkojo jai gausybe žiedų. Pats augalas esąs labai stiprus, savo tėvynėje – tropikų miškuose – prisitvirtina kaip parazitas ant medžių kamienų. Todėl orchidėja mėgsta augti ne saulėtoje vietoje ir sugeria išsklaidytą šviesą. Temperatūrą mėgsta ne žemesnę kaip 15 ir ne aukštesnę kaip 22 laipsnių šilumos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas