Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Komentarų topas

Kad rožės ilgam džiugintų akį

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2014-05-23

Kaip įsirengti rožyną, kad jis ilgam džiugintų akį, teiktų kūrybos malonumą, o rožyno priežiūra taptų prasmingu pomėgiu, patarimų priedo „Žemė ir ūkis“ skaitytojams suteikė Klaipėdos universiteto botanikos sodo botaninių augalų kuratorė Elena Daubarienė.

Klaipėdos universiteto botanikos sodo botaninių augalų kuratorė Elena Daubarienė teigė, jog tinkamai įrengus rožyną, jis gali augti bei žydėti ir 10, ir 20 metų.

- Kokią dirvą mėgsta rožės? Kaip teisingai reikėtų paruošti duobes joms sodinti?

- Rožėms patinka lengvas priemolis, pagerintas perpuvusiu kompostu, papildytas fosforo ir kalio trąšomis. Jokia rožė nevešės gryname smėlyje, nepakenčia rožės ir užmirkusios žemės – tokioje gėlių šaknys užmirksta ir sunyksta, rožės sunkiai žiemoja. Rožynui įrengti iškart ruošiamas visas parinktas žemės plotas. Rožes sodinant pavieniui, reikia iškasti nemažą – 0,6-0,7 x 0,6-0,7 m – duobę, supurenti jos dugną, įkrėsti perpuvusio komposto arba durpių, įberti mineralinių trąšų, gerai išmaišyti ir gausiai prilieti vandens. Galima nusipirkti ir rožėms skirtos žemės, ypač, kai rožių sodinama pavieniui ir nedaug. Sodinant rožę, ties skiepijimo vieta reikia užberti 3-4 cm žemės, pasodintą rožę rekomenduočiau pririšti, kad jos neįsiūbuotų vėjas. Patarčiau sodinti 2 metų sodinukus, kurie turi gerai išvystytą šaknų sistemą, 5-6 šakas. Vienmečiai sodinukai gyja prasčiau, jautresni vėjams, sunkiau žiemoja. Iš esmės rožes galima sodinti nuo balandžio iki spalio, išskyrus karščių metą. Pasodinus – 2-3 dienoms užtamsinti, kad lengviau prigytų. Tinkamai įrengtas rožynas gali augti ir 10, ir 20 metų.

- Kokią sodo ar sodybos vietą reikėtų parinkti, kad rožės gerai augtų ir žydėtų?

- Rožės mėgsta šilumą, erdvę, šviesą. Ypač gerai auga saulėtoje, rytų, pietų ar vakarų pusėje. Nepatartina rožių sodinti prieš pat namą – rožės kepa. Esant galimybei rožynui reikėtų parinkti tokią vietą, kad jis visą dieną gautų saulės, nesodinti rožių šiaurės pusėje ir prie namo kampo – kad rožių nevargintų skersvėjai. Užsodinant rožyną, reikėtų laikytis tinkamų atstumų tarp sodinukų: besidriekiančių rožių sodinama po 2-4 vnt. 1 kv. m, miniatiūrinės rožės sodinamos kas 25 cm, arba 6-7 vnt./1 kv. m, krūminės – 3 vnt./1 kv. m, parko rožės – 1-2 vnt./1 kv. m, vijoklinės – kas 1,5-2 m. Rožes pasodinus nesutankinant jos gauna oro, saulės, gerai vėdinasi, būna sveikos.

- Kokia turėtų būti rožyno priežiūra vasarą (tręšimas, karpymas, apsauga nuo kenkėjų ir ligų) ir kaip rožyną reikėtų paruošti žiemai?

- Vasarą peržydėjus žiedynams būtina juos nukirpti, stebėti, ar rožių neužpuolė kenkėjai – rožinis pjūklelis, amaras, ar neįsimetė ligos – netikroji ir tikroji miltligė. Būtina purenti žemę, ravėti, rytą ir vakarą laistyti šiltu vandeniu prie pat šaknų. Ar augalas sveikas ir stiprus – pasako žali blizgantys lapai. Pirmamečių sodinukų tręšti nebūtina, o paaugusios rožės tręšiamos kas 3 savaites vandenyje ištirpinus mineralinių trąšų granulių, galima tręšti ir skystomis universaliomis arba rožėms skirtomis trąšomis. Paskutinįkart rožes reikėtų patręšti kalio trąšomis liepos pabaigoje-rugpjūčio pradžioje, turint mintyje, kad rožės bus ruošiamos žiemai. Iš dalies piktžoles rožyne naikina ir nuo negausių kenkėjų bei ligų apsaugo žaliasis muilas. Jeigu kenkėjų – daugiau, prireiks insekticidų (tinka „Decis“, „Actara“), dėl netikrosios miltligės - „Previcur“, tikrajai miltligei naikinti – „Topas“. Ruošiant rožyną žiemai, rožes reikėtų pritrumpinti paliekant 40-50 cm krūmelio aukštį, iškarpyti žiedynus. Durpėmis užberti 20 cm ir apkloti eglišakėmis. Polietilenu ar agroplėvele dengti nerekomenduočiau. Prieš uždengiant rožes tiktų apdoroti vario preparatais dėl ligų profilaktikos.

Įrengiant rožyną, reikia pagalvoti, kokiam tikslui auginsime rožes: skinti ir dovanoti, papuošti didelę sodybą ar skverą, sodinti pavieniui ar kapinėse.

- Kokių tipų rožes rekomenduotumėte sodinti lietuviškose sodybose? Kaip pasirinkti veisles? Ar patikima pirkti atvežtinius rožių sodinukus (pavyzdžiui, iš Lenkijos, Olandijos), ar geriau jų ieškoti pas Lietuvos ar Latvijos gėlių augintojus?

- Rožės turi būti skiepytos į mūsų žiemos šalčiams atsparų erškėtį. Jeigu pirksime atvežtinius sodinukus, kurie skiepyti į tiems kraštams būdingus erškėčius, galima rožių netekti jau po pirmos šaltesnės lietuviškos žiemos – taigi rožę turėsime tik vieną sezoną.

Rožių esama visokiausių, todėl prieš įrengiant rožyną, reikia pagalvoti, dėl ko jas auginsime: skinsime merkti, apželdinsime didelius plotus ar puošime kapavietę. Mūsų sąlygomis rekomenduojamos rožių grupės ir veislės būtų tokios: 1) norint užsiauginti skynimui, rekomenduojama auginti arbatinių-hibridinių grupės rožes, kurių aukštis - 80-100 cm, žiedai – dideli ir puošnūs: „Angelique“ (raudonai oranžinės spalvos), „Monica“ (oranžinės), „Nicole“ (baltos), „Kardinal“ (bordo); 2) mūsų sąlygomis tinkamiausios auginti sodybose, skveruose yra floribundinių grupės rožės, kurių aukštis - 50-60 cm, žiedai smulkūs, sutelkti kekėse, žydi gausiai, ilgai: „Marina“ (oranžinės spalvos), „Samba“ (geltonai-raudonos), „Lilli Marlene“ (raudonos), „Nina Weibull“ (raudonos), „Frezija“ (geltonos), „Europeana“ (raudonos), „White Mediland“ (baltos); 3) didesnėse teritorijose (sodybose, parkuose ir pan.) tinka parko grupės rožės, kurių aukštis - 100-150 cm: „Westerland“ (oranžinės), „Bonica“ (rausvos), „Robusta“ (raudonos), taip pat rekomenduojamos šios angliškos grupės (aukštis - 80-150 cm, itin kvapnios) rožių veislės: „Graham Tomas” (geltonos), „Abraham Darby“ (alyvinės); 4) vertikaliam želdinimui rekomenduojamos šios vijoklinių-laipiojančių grupės (aukštis – 120-250 cm) rožių veislės: „Casino“ (baltos), „Alocha“ (rausvos), „Sympathie“ (raudonos); 5) rožės, tinkamos kapų apželdinimui (šliaužiančios): „Knirps“ (rožinės), „Snow Carpet“ (baltos).

- Kodėl dažnai nuvilia rožės ant koto – ar joms prižiūrėti reikia išskirtinių sąlygų?

- Klaida – štambines rožes sodinti į žemę. Rekomenduočiau jas sodinti į 8-10 l talpos vazonus, su jais įleisti į žemę, o užėjus ne didesniems kaip 4 laipsniai šalčiams – įnešti į tamsią vėsią patalpą su visu vazonu. Atėjus pavasariui – vėl išnešti į lauką ir auginti kaip įprasta. Auginant štambines rožes visų svarbiausia - išsaugoti vainiką, kuris būtent ir bijo šalčių.

- Kokie būtų vijoklinių rožių auginimo ypatumai?

- Vijoklines rožes būtina karpyti, formuojant jų kryptį, išsišakojimą. Būtinos atramos, geriausia – patikimos metalinės, bet, žinau, kaimuose, kur žmonės turi medienos, padaro ir stiprias, daug metų laikančias medines atramas. Tręšiamos kaip ir kitos rožės, apsauga nuo kenkėjų bei ligų – irgi tokia pati. Svarbiausia - kad vijoklinės rožės turėtų erdvės, todėl jas ir rekomenduojama sodinti kas 1,5-2 m.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas