Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos ligoninei iki šimtmečio liko penkeri

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Jubiliejai
  • 2014-05-16

Šiandieną Kretingos dvaro Žiemos sode Kretingos ligoninės, turinčios Kretingos rajono savivaldybės viešosios įstaigos statusą, kolektyvas švenčia ligoninės įkūrimo 95-metį. Į garbingos sukakties paminėjimą pakviestas šalies Premjeras Algirdas Butkevičius, jo patarėjas, mūsų kraštietis Antanas Vinkus, buvę ligoninės ir dabartiniai Savivaldybės vadovai, politikai, kitų rajono ir Klaipėdos miesto gydymo įstaigų atstovai. Vos ne šimtmetį atlaikiusios ligoninės, kurios atnaujinimui pastaraisiais metais išleista apie 10 milijonų litų, perspektyvą vis dar drumsčia niekaip nenurimstantys permainų vėjai, įsisukę dar pirmąjį mūsų valstybės Nepriklausomybės dešimtmetį.

Kretingos vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė

Su Kretingos ligoninės vyriausiąja gydytoja Ilona Volskiene kalbėjomės šventės išvakarėse. Pokalbio pradžioje ji priminė Kretingos ligoninės įkūrimą:

– Kretingos ligoninės 95-metis skaičiuojamas nuo 1919 metų balandžio mėnesio, kai gydytojas Feliksas Janušis ir felčeris Pranas Jurgutis kreipėsi į Kretingos savivaldybės tarybą su prašymu, kad reikia įsteigti Kretingos apskrities savivaldybės ligoninę buvusiose karo ligoninės patalpose. 1918 metų rudenį Lietuvoje buvo kilusi šiltinės epidemija. Kretingoje žmonės ja sirgo ir nuo jos mirė. Pradžioje ligoninėje buvo 30 lovų ir 10 lovų barakas infekciniams ligoniams. Dirbo 8 žmonės. 1941 metais komisija konstatavo, jog 100 metų senumo medinio ligoninės pastato būklė yra bloga. Buvo nuspręsta statyti naują.

Šiandieną ligoninė veikia 1958-aisiais pastatytame pastate. Statybos pabaigą žymi ir skaičiai 1958 ant pastato išorės sienos.

1989 metais ligoninėje buvo 360 lovų, dirbo 526 darbuotojai. Įvykdžius reformą ir nuo ligoninės atskyrus pirminę sveikatos priežiūros grandį, Salantų, Kartenos ligonines, 1999 metais ligoninėje liko 156 lovos, 385 darbuotojai. Šiandieną yra 141 lova ir 282 darbuotojai. Mažinamos stacionarinės paslaugos. Stengiamasi plėtoti dienos chirurgijos, ambulatorinio gydymo paslaugas. Įsteigtas Slaugos ir palaikomojo gydymo poskyris. Pavyko išsaugoti akušerijos-ginekologijos, chirurgijos, traumatologijos, reanimacijos, neurologijos paslaugas. Kasmet suteikiama apie 5 tūkst. paslaugų stacionare ir apie 56 tūkst. specialistų konsultacijų ambulatorijoje.

– Nepriklausomybės laikotarpis Kretingos ligoninei paženklintas kova dėl išlikimo?

- Visus tuos metus ir šiandieną, kad išliktume, siekiame kuo aukštesnės paslaugų kokybės, nustatytų rodiklių, kaip antai – ne mažiau kaip 300 gimdymų per metus. Būdami šalia didelio miesto Klaipėdos, kur susitelkę daug gydymo įstaigų, siūlančių bei teikiančių paslaugas ir mūsų rajono gyventojams, įveikėme 3 reformų etapus. Iki reformų turėjome daugiau atskirų skyrių: nervų, traumatologijos. Juos teko sujungti su kitais. Jungiant skyrius buvo mažinamos ligoninei skiriamos lėšos.

Kretingos ligoninės įkūrėjai (pirmoje eilėje iš kairės) – felčeris Pranas Jurgutis ir gydytojas Feliksas Janušis.

- Tačiau pavyko gauti pinigų ligoninės pastatams, įrangai atnaujinti.

- Dėka vietinės valdžios supratimo, kad ligoninė rajono žmonėms yra reikalinga.

Rajono Savivaldybės meru esant Valerijonui Kubiliui, – 2005 metais Savivaldybė, būdama ligoninės steigėja, iš savo biudžeto ligoninei skyrė 4 mln. Lt įrangos atnaujinimui. Dar apie 1 mln. Lt prisidėjo pati ligoninė. Ligoninės įranga buvo beviltiškai pasenusi. Be Savivaldybės pagalbos kasmet jos atnaujinimui sugebėdavome atseikėti iki 100 tūkst. Lt ir nedaug ką tegalėjome nusipirkti. Vykdydami 2005 metais patvirtintą įrangos atnaujinimo programą, nusipirkome skaitmeninį rentgeną, sterilizacijos įrangą, atnaujinome kiekvieno skyriaus pagrindinę įrangą. Remontams ir įrangai dar pavyko gauti 3,8 mln. Lt ES struktūrinių fondų paramos. Tebevyksta ligoninės remontas, kuriam nuo 2003 metų lėšas gauname iš valstybės investicijų programos. Tų lėšų kasmet „patrupina“, buvo tarpas, kai visai nedavė. Remonto dar reikia operacinei, klinikinės diagnostikos laboratorijai ir Akušerinio-ginekologinio skyriaus daliai patalpų. Padarius tai, ligoninė bus galutinai atnaujinta. Dėl lėšų renovacijai užbaigti šių metų gegužės mėnesį pateikėme prašymus Savivaldybei ir Sveikatos ministerijai, prašydami, kad remontuoti planuojamus objektus įtrauktų į 2014-2020 metų strateginius planus. Atsakymo dar negavome.

Tikimės, kad suremontavus pastatus, atnaujinus įrangą, bus sutvarkyta ir teritorija, kurioje be ligoninės yra įsikūrusios dar dvi Savivaldybės gydymo įstaigos – Kretingos pirminės sveikatos priežiūros ir Psichikos sveikatos centrai. Savivaldybė yra parengusi apie 5 mln. Lt vertės visos teritorijos sutvarkymo projektą. Pagal projektą yra numatyta ir naujais pakeisti lietaus nuotekų vamzdynus. Dėl pasenusio ir nebefunkcionuojančio, kaip turėtų, vamzdyno smarkiai palijus skęstame, vanduo į teritoriją plūsta netgi iš Žemaičių alėjos.

- Investavus milijonus ir visiškai atnaujinus ligoninės materialinę bazę, ar bebus kam dirbti? Ne paslaptis, jog ligoninės personalas, ypač gydytojai, yra brandaus amžiaus, o jauni į provinciją nesiveržia.

- Kretingos ligoninė visais laikais turėjo specialistų. Ir sovietų laikais respublikoje buvo viena iš pirmaujančių. Esu iš paskutinės sovietmečio baigus mokslą gavusių paskyrimus dirbti nurodytose įstaigose gydytojų kartos, ant kurios pečių rajono medicina ir dabar tebesilaiko. Sovietmečiu pagal paskyrimus į ligoninę kasmet atvykdavo po 4 jaunus specialistus. Atgavus Nepriklausomybę specialistai į rajonus nebevažiavo. Ilgą laiką buvo tikras įšalas. Šiemet ledai pajudėjo: dirbti pradėjo neseniai mokslus baigę jauni gydytojai: dvi akušerės ginekologės, - Agnė Stankevičienė ir Elena Oleshko bei traumatologas ortopedas Tadas Abelkis, kilęs iš Kūlupėnų, sugrįžęs į tėviškę. Ambulatoriniame skyriuje dirba jauna specialistė akušerė ginekologė Lina Varaneckienė, akušeriniame skyriuje budinčia gydytoja dirbti pradėjo neseniai mokslus baigusi akušerė ginekologė Vesta Gerulskytė. Jie džiaugiasi, kad ligoninėje yra visa šiuolaikinė, ne prastesnė negu didmiesčiuose, įranga, kad prie jos nereikia eilėje laukti, kaip yra didmiesčių ligoninėse. Čia – tik dirbk, o šalia – dar padėti pasiruošę patyrę vyresni kolegos.

Ligoninės pastato ir įrangos atnaujinimui jau išleista apie 10 mln. litų.

Medicinos studentams ligoninėje darome ekskursijas. Jie būna nustebę, kad čia, rajono ligoninėje, tokios geros darbui sąlygos – ir aplinkos, ir įrangos prasme. Jie visada klausia: ar išliksit? Tas išlikimas juos irgi verčia ieškotis darbo didmiesčiuose, kad ir sunkesnėmis sąlygomis. Tarkime, jeigu uždarytų Chirurgijos skyrių, kaip jau ne kartą buvo kėsintasi, tai jaunam žmogui čia likti vien dėl dienos chirurgijos, smulkių operacijų būtų savęs profesinis žlugdymas. Tas pats su akušerija.

Viltingai nuteikia Savivaldybės specialistų ruošimo rėmimo programa. Pagal ją baigę rezidentūrą po 3-4 metų į mūsų ligoninę turėtų atvykti 3 jauni specialistai: chirurgas, akušeris-ginekologas ir kardiologas. Gavę Savivaldybės paramą studijoms, jie įsipareigojo čia dirbti ne mažiau kaip 5 metus. Ligoninė savomis lėšomis rėmė akių gydytojo mokslus, jis dirbti atvyks šiemet. Ruošia anesteziologą-reanimatologą. Per Nepriklausomybės laikmetį medicinoje įvyko daug pasikeitimų, dirbame pagal Europos Sąjungos reikalavimus. Pakeisti pastatus, įrangą yra paprasčiau negu suformuoti ir nuolat turėti šiuolaikinius reikalavimus atitinkančią komandą. Vadovas be komandos būtum kaip saloje vienas, apleistas Robinzonas.

- Gal ekskursijos po ligoninę reikėtų ir skeptikams, kurie tvirtina, jog rimčiau susirgus, nuo Kretingos ligoninės reikia atsižegnoti ir dumti į Klaipėdą, Kauną ar Vilnių.

- Dėl ekskursijos – nebloga idėja (juokdamasi). Demografinė situacija rajone tokia, kad daugėja senų žmonių, sudėtingų ligų. Turi būti rajone tokia ligoninė, kuri kuo galima anksčiau suteiktų pirmą sudėtingą pagalbą. Tos pirmos reanimacijos minutės yra labai svarbios. Daug žmonių dėkoja, kad tą pagalbą gavo čia, nereikėjo vykti į Klaipėdą. Jeigu reikia, iš Klaipėdos iškviečiame reanimobilį, o jo kartais laukti tenka ir ne vieną valandą, ir čia teikti tą sudėtingą pagalbą. Tikiu, kad yra ir bus kretingiškių, kuriems Kretingos ligoninė reikalinga.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas