Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Komentarų topas

Gyventojams klaustukų mažėja

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2014-05-06

Vilniaus bendrovės „Projektų rengimo centras“ investicinių planų rengimo vadovas Giedrius Jatulis gyventojus nuramino, kad jie dar gali apsispręsti, kokius konkrečius darbus pageidauja savo renovuojamuose daugiabučiuose atlikti.

Nepaisant turgumi virtusio pasitarimo, iš Savivaldybės posėdžių salės daugelis gyventojų, dalyvavusių gyvenamųjų namų antrojo renovacijos etapo aptarime, išėjo neblogai nusiteikę: per savaitę dar kartą apsvarstys, pasidarys individualius namo planus, susirašys konkrečius pageidavimus ir pateiks juos renovacijos administratoriui – bendrovei „Kretingos komunalininkas“, organizavusiai šį susitikimą.

Paskaitos nepageidavo

Į rajono Savivaldybę rengiamų renovuoti Kretingos miesto gyvenamųjų namų gyventojai buvo kviečiami nustatytomis valandomis.

Nespėjus rūpimų klausimų aptarti vienai grupei, duris jau ėmė varstyti ir klausimais atakuoti kita.

Pasitarimą pradėjęs Vilniaus bendrovės „Projektų rengimo centras“ investicinių planų rengimo vadovas Giedrius Jatulis, vos pradėjęs aiškinti renovacijos tikslus, A, B ir C variantų pliusus bei minusus, būtinybę pasiekti 40 proc. šilumos energijos taupymą ir už tai gauti 40 proc. valstybės paramą, bemat buvo nutrauktas.

„Šią paskaitą išsamiai girdime jau trečią kartą. Šiandien mes atėjome tikėdamiesi išsiaiškinti konkrečius savo namų reikalus“,– sakė žmonės.

Savanorių g. 7A gyventojas klausė, ar būtinai keisti visą šilumos mazgą, kai didžioji dalis butų name įsirengę individualų šildymą, taip pat teigė nesuprantąs, kodėl konkrečiai jo butui priskaičiuoti 6 tūkst. Lt už langų, durų keitimą, balkonų stiklinimą. „Prieš ketverius metus visa tai įsirengiau, puikiai apsišiltinau, pas mane net balkone būna 15 laipsnių šilumos, tai kokio čia taupymo bereikia?“– klausė jis.

Planams pakoreguoti – savaitė

Pasak G. Jatulio, viską, ko reikia ir ko nereikia, gyventojai gali pasikoreguoti patys. „Ką mes padarysime, kad, atėjus apžiūrėti namus, dažniausiai atsitrenkiame į užrakintas butų duris, o balkonuose džiūsta skalbiniai, per kuriuos būklės neįvertinsi“,– sakė jis. Dėl langų G. Jatulis prašė tartis su miesto architektais. Esą langų stilius turėsiąs būti vienodas – jei langai keturių dalių, tai visur keturių, jei trijų – visur trijų. „Kaip rusų laikais – pagal vienodą modelį“,– nepasitenkinimą reiškė moteris. „Individualiuose namuose dėkit kokius norit langus. O miesto daugiabučiuose jie neturi darkyti vaizdo“,– sakė planų rengimo vadovas.

Daugeliui gyventojų pro ausis nepraslydo G. Jatulio teiginys, kad socialiai remtini asmenys, turintys teisę į kompensaciją už šildymą, gaus 100 proc. valstybės paramą visai renovacijai – jiems bus apmokamos investicinio projekto rengimo ir įgyvendinimo išlaidos, paskolos bei palūkanų grąžinimas. Žmonės domėjosi, kaip bus tiems, kuriems už šildymą kompensuojama ne 100, o mažiau procentų? G. Jatulio manymu, procentinė dalis taip pat turėtų būti padengta, tačiau tai dar reikią išsiaiškinti.

Kainą augina kokybiškos medžiagos

Gyventojai pageidavo sužinoti, ar, renovuojant namą, būtinai reikės keisti stogą, jei jis geros būklės. „Senos dangos tokiu atveju niekas nelups. Suremontuos, dės išlyginamąjį sluoksnį, putų polistirolo, kietosios vatos, ant viršaus prilydys naują dvisluoksnę dangą. Tokiu atveju gali reikėti šiek tiek pakelti parapetus“, – aiškino G. Jatulis. Jis pridūrė, kaip svarbu kvalifikuota darbų techninė priežiūra. „Darbų pirkimo konkursui dokumentus rengia renovacijos administratorius. Jis parengia techninę specifikaciją, kurioje suformuluotos užduotys, kokie konkretūs darbai perkami“,– teigė vadovas.

Gyventojai aiškinosi, kiek skiriasi kainos, pastato fasadus šildant polistirolu ir įrengiant ventiliuojamąją sistemą. Buvo atsakyta, kad kaina priklauso ir nuo pasirinktų medžiagų, ir nuo namo tipo. Už kvadratinį metrą šiltinimo polistirolu gali tekti mokėti 270 Lt, o ventiliuojamo – 410 - 415 Lt už kv. m. „Tačiau mes skaičiavome turėdami omenyje brangiausią fasado plokštę, kainuojančią 120 litų. Būna jų daug pigesnių, tačiau pigios – ne tokios kokybiškos“,– sakė G. Jatulis. Jis gyventojams patarė geriausio sprendimo ieškoti pasitarus su projektuotojais. Kai kurie žmonės svarstė, gal tiesiogiai perkant medžiagas parduotuvėje būtų galima gauti pigiau. Gyventojai klausė, kodėl fasado kvadratinio metro naudingo ploto šiltinimas, pasirinkus A renovacijos paketą, gerokai išaugo, kai anksčiau buvo skelbta, jog kainuos mažiau.

„Čia tik užrašyta tokia suma. Kaina negalės būti didesnė, negu nurodyta investiciniame plane. Darbų pirkimo konkurse dalyvaus 5 - 6 įmonės, laimės pasiūliusi mažiausią kainą“,– teigė G. Jatulis.

Gali administruotis patys

Tačiau žmonės nesuprato, kodėl jie turi pasirašyti, kad sutinka su, jų manymu, didele kaina. Jie nemano, kad darbus atliksiančios bendrovės siūlys mažesnę. Kai kurie užsiminė, kad verčiau norėtų pasirinkti savo rangovą, ir nusistebėjo, kad tokia galimybė yra. „O anąkart, Kultūros centre vykusiame pasitarime, sakėte, kad patiems rangovo rinktis negalima, jį būtinai parinks administratorius“,– stebėjosi gyventojai. „Jei namas su administratoriumi yra pasirašęs administravimo paslaugų sutartį, tada – taip. Bet galite ir atsisakyti šių paslaugų, namo renovacijos projektą galite administruotis patys“,– siūlė investicinių planų rengimo vadovas. Gyvenamųjų namų renovacijos administratoriumi Savivaldybės paskirtos bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktorė Renata Surblytė aiškino, kad šį gyvenamųjų namų renovacijos modelį inicijavo Aplinkos ministerija. Pagal savivaldybių modelį rangos darbai perkami tik per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO).

Tačiau direktorė pridūrė, jog gyvenamųjų namų renovacijos procese dalyvauja dar ir alternatyvi programa – „Džesika“, kai namus gyventojai gali renovuotis savo iniciatyva.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas