Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Verslo greitkelyje – skirtingos patirtys

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-05-02

Verslo kūrimo idėjomis besidomintys jauni žmonės iš skirtingų Vakarų Lietuvos miestų, tarp jų – ir Kretingos rajono moksleiviai, suvažiavo į Klaipėdos „Švyturio“ areną, kur buvo surengtas nemokamas renginys „Verslas veža“. Jo metu jaunimas išgirdo 10 skirtingų verslo istorijų, kuriomis pasidalijo garsūs šalies verslininkai, filantropai, pramogų pasaulio atstovai. Veikė „Verslo vairavimo mokykla“ bei „Verslo įgūdžių ralis“, kur jauni žmonės galėjo tikėtis įvairių konsultacijų.

Antanas Guoga įsitikinęs, jog šiandieną pasaulis ir Lietuvos verslas tapo globaliais, ir neartus verslo dirvonus jis mato virtualioje erdvėje.

Vairuoti reikia pačiam

„Vakarų Lietuvos jaunimas yra ganėtinai verslus, turįs idėjų ir ambicijų, tačiau tik retas ryžtasi imtis konkrečios veiklos. Manau, daugelį iš jų stabdo nežinia – nuo ko pradėti nuosavą verslą, kaip rasti partnerių bei klientų. Dažnam trūksta patyrusių žmonių palaikymo ir konkretaus specialistų patarimo. Po Lietuvą keliaujantis renginių ciklas „Verslas veža“ ambicingam jaunimui gali būti gera paskata pradėti realiai įgyvendinti savo idėjas ir pradėti dirbti sau“, - apie tai, kodėl buvo sumanyta jaunus žmones supažindinti su verslumu, pasisakė viešosios įmonės „Versli Lietuva“ generalinis direktorius Mantas Nocius.

Daugiatūkstantinei „Švyturio“ arenoje šurmuliuojančiai miniai buvo stengiamasi įdiegti, jog verslas nėra pavėjui nešama burė. Tam, kad verslas tikrai vežtų, reikia žinoti jo taisykles - pačiam vairuoti, pačiam piltis kurą. Buvo linkima, kad jaunų žmonių verslumo dėka Klaipėda taptų naujuoju Orleanu, ir iš anksto laukiama visų atvykstant į naująjį pasaulį.

Įmonės „Versli Lietuva“ Verslumo departamento direktorius Dovydas Varkulevičius sakė, pats nuosavą verslą pradėjęs kurti nuo 16 m., ir pabrėžė, jog labai svarbu yra gebėti suburti stabilią komandą.

Jis palinkėjo, kad jaunų žmonių dėka Lietuva, pagal bendrą gyvenimo lygį dabar patenkanti į pasaulio TOP šalių 30-tuką, pakiltų į TOP 20-tuką.

Į „Švyturio“ areną susirinkusi daugiatūkstantinė jaunimo minia buvo mokoma sėsti už nuosavo verslo vairo.

Idėja – tarsi religija

Ypatingu atvirumu išsiskyrė verslininko, politiko, filantropo Antano Guogos kalba: „Verslas prasideda nuo idėjos, ir ta idėja jums turi tapti religija, - tvirtino jis ir pasitelkė pavyzdžių apie vaikiną iš Jonavos, kuris norėjo žaisti krepšinį, bet jam nesisekė. Tada šis pradėjo prekiauti krepšinio elitui skirtais sportiniais bateliais. - To vaikino, šiandieną žinomo kaip kompanijos „Tony Sports“ įkūrėjo, produkcija šiandien yra populiari visame pasaulyje. Į savo biznį jis pritraukė ir Arvydo Sabonio, ir mano investicijas“.

Anot A.Guogos, pasaulis yra tapęs globalus, todėl ir mąstyti reikia globaliai. Lietuvių verslininkais pasitiki visas pasaulis: „Jūsų konkurentai yra ne tik čia, Lietuvoje, bet - visame pasaulyje, kuriuo reikia domėtis, važinėtis ir jame rasti savo vietą. Ateities nereikia spėlioti, ją reikia kurti. Tam, kad jūsų verslo idėja būtų sėkmingai įgyvendinta, reikalinga komanda.

Garsiausios ir sėkmingiausios verslo pasaulyje kompanijos „Google“, kurios vertė – 1 tūkst. mlrd. Lt, žmonės gali ateiti į darbą, kada nori, tačiau ši kompanija 20 proc. savo darbo laiko skiria inovacijoms. Kai tuo tarpu mūsų šalyje vos 1 proc. BVP investuojama į atsinaujinimą“, - lygino A.Guoga.

Jis pabrėžė, kad bet koks verslas šiandieną priklauso nuo virtualios erdvės, kurioje jis mato dideles neišnaudotas verslo galimybes.

Pirmuosius pinigus, prisipažino jis, užsidirbo būdamas Australijoje: plaudamas mašinas, pjaudamas žolę. Beje, A.Guoga tvirtino, jog šiandieną nors ir būdamas milijonierius, jis nelaiko savęs sėkmingu verslininku: „Per 20 metų 90 proc. mano investicijų yra nesėkmingos arba neutralios. Versle nėra jokių garantijų: reikia bandyti daug kartų, praradus vėl kilti, nes niekas nepraeina šiaip sau – praradus ir įgyjama“, - pabrėžė A.Guoga.

Nebijoti būti kitokiais

Drabužių prekės ženklo „Happeak“ savininkė Vaida Dambrauskė pasidalijo patirtimi, kaip jos, kelios bendramintės, užvaldytos noro kurti drabužius, verslą ryžosi pradėti per pačią krizę. Ilgainiui jos susikūrė istoriją verslo, kurį atspindi credo – duoti klientui ne tik produktą, bet ir į jį įdėtą gabalėlį savo širdies. „Tegul jūsų neužvaldo pinigai. Būkite geri pasauliui, ir jis bus geras jums“, - įsitikinusi V.Dambrauskė.

Apie tai, kaip ryžosi mesti samdinio darbą ir sėkmingai užsukti nuosavą vestuvių bei renginių planuotojos verslą, pasakojo 30-metė Laura Vagonė, internetinės svetainės „Lapės vestuvės“ įkūrėja. Lena Sokolovska, bendrovės „Uoga uoga“ savininkė, pasidalijo, kaip per vieną naktį ji apsisprendė mesti gerai apmokamą darbą ir susikūrė savo verslo idėją.

Pagrindinė laidų vedėjo, publicisto Audriaus Užkalnio pranešimo mintis – nebijok būti keistas, bijok būti kaip visi.

Dovydas Varkulevičius kvietė jaunimą per artimiausią dešimtmetį savo verslo jėga pakelti Lietuvą į pasaulio šalių TOP 20.

„Mūsų tėvų kartoje turėti savo nuomonę reiškė būti išsišokėliu. Esame įpratę gyventi atšiaurioje šalyje, kad niekam nepakliūtume į akis, - taip galėjome tikėtis sulaukti pavasario. Todėl pas mus dominuoja juoda, pilka spalvos, ryškios plunksnos mums nebūdingos. Iš tikrųjų daugeliui to ir užtenka – būti minioje, būti tokiais, kaip visi. Tačiau galvojantys apie savo verslą nenori būti tokie, kaip visi, nes mano nusipelnę gyventi geriau. Bijoti apsikvailinti – tai pati kenksmingiausia baimė: tarp stovinčių minioje visada atsiras tokių, kurie jums priekaištaus. Bet nebijokite apsikvailinti, nebijokite daryti klaidų. Sėkmingi žmonės yra ne tie, kurie nedaro klaidų, bet tie, kurie po klaidų greitai atsitiesia“, - jaunimą drąsino portalo „Laukinė žąsis“ įkūrėjas A.Užkalnis.

Verslas – karo rūšis?

Apie verslą, kaip karo sinonimą, verslininkų pranešimams alternatyviomis mintimis pasidalijo žinomas šalies publicistas, internetinio leidinio „15 min.lt“ vyriausiasis redaktorius Rimvydas Valatka.

„Neturiu jokios sėkmės istorijos, o jei ir turėčiau, jos nepasakočiau. Galima išgirsti tūkstantį istorijų, bet jos niekada netaps jūsų, - šokiruojančia mintimi savo kalbą pradėjo mūsų kraštietis R.Valatka ir pagrindė ją. - Prieš 600 metų mūsų protėviai kasmet kariaudavo po 6-7 karus. Šiandien, atrodo, kai karai atgyveno, žmogus išlieka kaip plėšriausia būtybė ir pasirenka kitokius karo ginklus bei būdus – verslą, politiką ir sportą“.

„Jei verslas yra karas, kas yra armijos ir frontai? - retoriškai klausė pranešėjas ir paaiškino. – Per 2 tūkst. metų žmogaus prigimtis mažai tepasikeitė, bet technologijos – milžiniškais tempais. Europą tebekankina romėnų laikų poreikis duonos ir žaidimų, tačiau duonos šiandieną norima nemokamai, o žaidimų – kuo daugiau ir kuo įvairesnių“.

R.Valatkos manymu, viskas šioje Žemėje turi savo pradžią ir pabaigą: kai moterys nori gimdyti, o vyrai kariauti – civilizacija kyla, bet kai vyrai nori kariauti, o moterys nebenori gimdyti – civilizacija nyksta. Gyvieji karo ištekliai yra žmonės.

Anot jo, šiandieną Lietuvoje net kelios rodiklių kreivės neigiamos: gimstamumas mažėja, emigracija didėja, o imigrantų beveik nėra. Esant tokiai padėčiai, gresia visuomenės išnykimas. O verslas nevyksta tuščioje vietoje, – be šalies gyventojų plėtros jis neįmanomas.

Dabartinėmis sąlygomis Lietuvoje verslas gyvuoja negatyvioje aplinkoje, - juo piktinasi politikai, visuomenė: jei reikia kažką nukirpti, sumažinti, atimama iš tų, kurie dirba sau. Esant tokioms sąlygoms, verslas gyvuoja kovos sąlygomis – ne bendradarbiaujant, bet sunaikinant konkurentą“, - R.Valatka faktais iliustravo, kad verslo padėtį Lietuvoje dabar apsunkina liūdna mūsų šalies demografinė padėtis, kurią kitos Europos valstybės išsprendžia įsileisdamos darbingus žmones iš trečiųjų pasaulio šalių.

*

Visą dieną vykusiame renginyje veikė verslo konsultacijų centras, kur jaunuolius individualiai konsultavo: Valstybinės mokesčių inspekcijos, Lietuvos darbo biržos, „Sodros“, Registrų centro, Klaipėdos kredito unijos, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų atstovai bei bankininkai.

*

Klaipėdos „Švyturio“ arenoje renginį jaunimui „Verslas veža“ surengė VšĮ „Versli Lietuva“ iš ES 2007 – 2013 m. struktūrinės paramos lėšų pagal projektą „Galimybės verslui kurtis ir plėstis“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas