Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Turguose apribota prekyba paršeliais

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-02-28

Kretingos turguje nebeleidžiama prekiauti gyvais paršeliais – tokius apribojimus turgaus administracija nustatė, paprašyta Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos. Šiuo draudimu siekiama apsisaugoti nuo afrikinio kiaulių maro grėsmės.

Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Saulius Alonderis paaiškino, kad apribojimas prekiauti gyvais paršeliais nustatytas dėl to, kad turguose yra sunkiau užtikrinti biologinės saugos reikalavimų laikymąsi.

S. Alonderio žiniomis, dėl tos pačios priežasties laikinai prekiauti gyvais paršeliais neleidžia ir aplinkinių rajonų turgūs.

Kada į turgus sugrįš prekyba gyvais paršeliais – kol kas neaišku. „Draudimas turėtų būti panaikintas praėjus dvejiems metams po to, kai paskutinį kartą buvo užfiksuotas maro atvejis. Tačiau išimties tvarka prekyba turguose gali būti atgaivinta ir anksčiau – jei pakanka duomenų, jog būtų galima pagrįstai kalbėti apie šios ligos likvidavimą“,- paaiškino S. Alonderis.

Tad kol kas prekiauti paršeliais galima tik iš namų. Tačiau ir čia, teigė S. Alonderis, būtina laikytis kiek įmanoma griežtesnės biologinės saugos reikalavimų.

„Būtina užtikrinti lankytojų kontrolę, kad tvarte lankytųsi kuo mažiau žmonių. Jei jau būtinai turi svetimas žmogus įeiti, pravartu šeimininkui turėti ir jam pasiūlyti apsivilkti specialius vienkartinius sterilius rūbus,- patarė S. Alonderis. – Dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės šiuo laiku ir mūsų inspektoriai stengiasi susilaikyti nuo apsilankymų kiaulių fermose. O privatūs veterinarai, nuvažiavę į vieną kiaulių fermą, į kitą kiaulių fermą gali įeiti praėjus ne mažiau kaip 48 val.“ S. Alonderis teigė, kad į didesnę rizikos grupę pakliūva tie kiaulių ūkiai, kurie turi daugiau negu 10 kiaulių arba daugiau negu vieną paršavedę. Šie ūkiai privalo būti aptverti, kad į juos nepatektų laukiniai žvėrys, valkataujantys gyvūnai, keliami ir saugos reikalavimai.

Dėl afrikinio kiaulių maro, kuris buvo užfiksuotas Pietryčių Lietuvoje, mūsų rajono valstybiniai inspektoriai atlieka stebėseną. „Aplinkos ministerijos ir mūsų tarnybos nurodymu medžiotojai įpareigoti iki balandžio 1 dienos sumedžioti 90 proc. šernų savo aptarnaujamoje teritorijoje. Mūsų rajone šernų populiacija nėra labai didelė, todėl medžiotojams bus įmanoma pasiekti nurodytą skaičių. Kol kas viskas vyksta sklandžiai – vos ne kiekvieną dieną gauname mėginių, kuriuos siunčiame į Vilnių, Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą. Iš viso nuo vasario 3 dienos išsiuntėme beveik 90 mėginių, ir kol kas gaudavome tik džiuginančius rezultatus – kad afrikinio kiaulių maro nenustatyta”,- teigė S. Alonderis.

Pasak jo, medžiotojai, sumedžioję kiekvieną šerną, per parą privalo į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą pristatyti abiejų inkstų, blužnies ir limfinių mazgų mėginius. „Ir kaip įrodymą, kad sumedžiotas gyvūnas tikrai yra šernas, – jo uodegėlę“,- pridūrė S. Alonderis.

Pasak S. Alonderio, sumedžioto šerno nuslėpti medžiotojams yra neįmanoma, nes kiekvieną kartą yra privalomas ir trichineliozės tyrimas, kurį atlieka privatūs veterinarijos gydytojai bei kuris būtinas, norint įsitikinti, jog ši žvėriena yra saugi vartoti. „Šiuos tyrimus privatūs veterinarijos gydytojai fiksuoja žurnaluose, tad jų duomenis apie sumedžiotų šernų skaičių galime palyginti su savo turimais“,- teigė S. Alonderis.

Kretingos rajone yra deklaruoti trys ūkiai, kuriuose laikoma daugiau kaip 100 kiaulių. Iš viso metų pradžioje 20 savininkų buvo deklaravę apie 800 kiaulių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas