Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ne darbus atims, o vienys kaimų bendruomenes

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2014-01-31

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva šalyje pradėjus steigti daugiafunkcius centrus, žengti šį žingsnį rengiasi ir Jokūbavo bei Grūšlaukės bendruomenės. Tačiau tų kaimų žmonėms tebėra neaišku, ką ir kaip veiks tie centrai, o kiti baiminasi, ar po vienu stogu susitelkus kelioms įstaigoms, jiems neteks atsisveikinti su darbu.

Sutelks institucijų veiklą

„Daugiafunkcio centro steigimas nereiškia, kad griausime kaimą ir iš žmonių atimsime jų darbus. Pagrindinis centro tikslas yra teikti ugdymo paslaugas tose vietovėse, kur dėl mažo vaikų skaičiaus nebeveikia atskiras darželis ar mokykla. Šie centrai dažniausia kuriami reorganizuojamų, mažėjančių mokyklų pastatuose ar buvusiuose kultūros namuose. Po vienu stogu gali veikti ne tik darželis ir mokykla, bet ir bendruomenės centras, biblioteka, kaimo muziejus, jaunimo erdvės, suaugusiųjų mokymo įstaigos, vykti senjorų veikla – visa, kas tarnauja kaimo bendruomenės poreikiams“, - daugiafunkcio centro esmę apibūdino Kretingos rajono švietimo skyriaus vadovas Antanas Sungaila.

Jis taip pat paaiškino, jog po vienu stogu bus sutelkta tik veikla, o ne pačios institucijos: „Išliks ir bibliotekos, ir kultūros skyriai, kurie bus pavaldūs Savivaldybei, tačiau jie sykiu galės koordinuoti viso kaimo užimtumą. Kaimų bendruomenės iš esmės tai ir dabar daro, tik jų veikla nėra susieta oficialiai. O įsisteigus daugiafunkciam centrui, bus pasirašyta jungtinė šių institucijų bendradarbiavimo bei jų veiklų koordinavimo sutartis“, - teigė vedėjas, patikindamas, kad žmonėms dėl darbo vietų tikrai nevertėtų baimintis.

A.Sungailos manymu, tokie daugiafunkciai centrai yra tikri kaimo švietimo bei kultūros židiniai. Ir nors jų pagrindinis tikslas yra vaikų ugdymas, tačiau atsiranda galimybės po vienu stogu susitelkti šeimoms ir net kelioms jų kartoms – vaikams, tėvams, seneliams - kartu švęsti šventes, dalyvauti bendruose kaimo renginiuose.

Gali gauti europinių lėšų

A.Sungaila taip pat pabrėžė, jog steigiant kaimuose daugiafunkcį centrą, atsiranda galimybė gauti finansavimą: „Į kaimus pritrauktume europinius pinigus, nes Europos Sąjunga pagal projektus remia daugiafunkcių centrų steigimą. Atsiradus pinigų, atsiranda galimybė renovuoti senas mokyklas ir įrengti jose ugdymui, švietimui, saviveiklai reikalingas patalpas“, - piniginę naudą taip pat numatė Švietimo skyriaus vadovas.

A.Sungaila taip pat įžvelgė, kad daugiafunkciai centrai yra kaimų ateitis. Kaimuose kasmet mažėja vaikų, mokyklos uždaromos, nes per brangu jas išlaikyti.

Anot jo, mintis suburti kaimų įstaigas po vienu stogu po Lietuvą sklando nuo pat Nepriklausomybės pradžios, o 2006-ieji yra starto metai, – dabar šalyje jau veikia 62 daugiafunkciai centrai. Pats pirmasis toks centras Kretingos rajone pradėjo veikti Baublių mokykloje, o nuo ateinančio rugsėjo - Kartenos vidurinėje mokykloje. Lėšų – 1,7 mln. Lt - mokyklos pastato Kartenoje pritaikymui bendruomenės reikmėms, atlikus vidaus renovacijos darbus, buvo paskirta iš ES fondų.

Įžvelgė mokyklos išlikimą

Baublių mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Verutė Keblienė sakė, jog jų mokyklos, ligi tol gyvavusios kaip pagrindinė mokykla, apsisprendimui įtakos turėjo 2011 m. Vyriausybės dokumentas apie mokyklos tinklo pertvarką: „Matėme, kad mažėja vaikų, ir daugiafunkcio centro steigimą siejome su savo mokyklos išlikimu“.

Po pertvarkos jų įstaiga vykdo ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio bei pagrindinio ugdymo programas. O taip pat inicijuoja neformalųjį jaunimo mokymą bei suaugusiųjų švietimą.

„Patys pedagogai inicijuoja šią papildomą veiklą, tačiau už tai nesame gavę jokių papildomų lėšų. Patalpos taip pat nėra pritaikytos viso kaimo bendruomeninei veiklai. Dabar gi, kaip mokame, taip ir stengiamės užimti kaimo žmones: pavasarį buvo organizuotos sveikatingumo paskaitos – ieškojome lektorių, kurie sutiktų tai padaryti nemokamai. Surengėme bendras popietes - adventinę ir kalėdinę - visam kaimui, kad jos neišsibarstytų ir neatsikartotų. Mūsų mokyklos sale naudojasi sporto klubą „Baubliai“ lankantys žmonės, o kai šalta, pas mus vyksta ir kaimo kultūriniai renginiai“, - kalbėjo V.Keblienė.

Ji sakė, jog pernai, kaimo bendruomenės rūpesčiu, pagal Kaimo plėtrai skirtą ES paramą gavo 30 tūkst. Lt, - už šiuos pinigus sutvarkė mokyklos laiptinę ir langus, o pavasarį dar ketina gauti 36 tūkst. Lt ir sutvarkyti mokyklos aikštyną, kuriuo galės naudotis visas kaimas. „Norėtume atidaryti ir erdvę kaimo jaunimui, bet dabar nėra kur“, - sakė direktorė.

Tačiau V.Keblienė tikisi, jog šiemet taip pat būsią įtraukti į tuos ES projektus, kurie skiria lėšų daugiafunkciniams centrams įsikurti, ir kad jų daugiafunkcis centras, kol kas egzistuojantis labiau formaliai, tam bus tinkamai pritaikytas: „Tikimės ne tik išlikimo, bet ir patalpų renovacijos“, - teigė mokyklos vadovė.

*

A.Sungailos žodžiais, daugiafunkciai centrai bus 3 tipų: pirmasis - universalus, kur bus vykdomas ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas bei suaugusiųjų švietimas; pagal antrąjį tipą veiks mokykla-daugiafunkcis centras su ikimokykliniu, priešmokykliniu ir pradiniu ugdymu; trečiajame bus ugdomi ikimokyklinukai, pradinukai ir veiks pagrindinė mokykla. „Tačiau daugiafunkciame centre negali veikti vidurinė mokykla, nes nuo 2015 m. šio tipo mokyklų Lietuvoje nebeliks“, - A.Sungaila pabrėžė, jog visos mokyklos turės būti perorganizuotos į gimnazijas, progimnazijas ir daugiafunkcius centrus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas