Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dėl grožio verta ir pakentėti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamta
  • 2014-01-28

„Nors šios gėlės kvapas ir riečia nosį, tačiau pakentėti verta: žiedas – nuostabus“, - taip apie namuose pražydusį leopardinį amorfofalą, kitaip dar vadinamą lavongėlę, kalbėjo kretingiškė Vilija Gineikienė.

Kretingiškė Vilija Gineikienė džiaugėsi, jog po kelerių metų pastangų jai vis dėlto pavyko pražydinti amorfofalą.

Būtent dėl smarvės šis įspūdingas – iki 1,5 m išaugęs augalas, kurio kotas yra beveik 1 metro, o žiedas – 60 cm ilgio, – buvo apgyvendintas namo laiptinėje, o iki jam pražystant kambaryje buvo galima stebėti, kaip jis auga.

„Pernai gegužę lauke, gėlių darželyje, pasodinau maždaug puslitrinio stiklainio dydžio svogūną, o spalio pabaigoje jau iškasiau gerokai didesnį – jis jau buvo 30 cm skersmens bei 60 cm apimties. Suvyniojau į laikraštį ir padėjau palėpėje ant lentynos, kad gėlė pabūtų tamsioje bei vėsioje vietoje ir nepradėtų anksti dygti. Tačiau svogūnas manęs „nepaklausė“ – sausio pradžioje į lubas jau rėmėsi 60 cm ilgio žiedkotis. Tad įsinešiau į kambarį – buvo įdomu stebėti, kaip amorfofalas auga: pirmą parą ištįso 20 cm, po to per parą paaugdavo iki 10 cm. Kai pasiekė 1,5 metro, pradėjo skleisti žiedą ir „pakvipo“ jis mums sausio 20-ąją“, - savo stebėjimus apibūdino V.Gineikienė. Ji prisipažino, jog užauginti amorfofalą jai sekėsi sunkiai: gavusi svogūną dovanų iš savo geros draugės ir kaimynės Aušros Ubienės, ji gėlę augino beveik 5 metus, o šalia užaugusį „vaiką“ padovanojo bendradarbei Birutei Meškuotienei. „Maniškė lavongėlė buvo laiba, svogūnas nestorėjo, o kai iškėliau vasarą į lauką, saulė augalą nugairino ir jis išvis pražuvo. O „vaikas“ pas Birutę augo tol, kol daugiabutyje jam pasidarė ankšta. Taip mano dovanotasis svogūnas, sulaukęs ketvirtojo pavasario, sugrįžo pas mane ir pradžiugino įspūdingu žiedu“, - apie pastangas pražydinti amorfofalą kalbėjo kretingiškė.

Moteris sakė žinanti, jog gana trumpai - tik kelias dienas - žydėjusi gėlė ir netekusi žiedo yra pakankamai graži – nunykus žiedui, jo kotas ir vienintelis lapas yra dekoratyvūs – gražiai dryžuoti.

V.Gineikienės namuose amorfofalas – ne vienintelė gėlė: moteris sakė, jog jai puikiai sekasi auginti sukulentus, sanpaulijas, ji moka pasiauginti našlaičių, chrizantemų.

*

Leopradinis amorfofalas dar vadinamas lavongėle arba velnio liežuviu. Į Lietuvą atkeliavęs iš Indokinijos. Tolimuosiuose Rytuose lavongėlės gumbai yra valgomi, iš jų gaminama želatina, miltai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas