Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kad kaminas nespringtų liepsnomis

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2014-01-17

Per šį šildymo sezoną, jį skaičiuojant nuo rugsėjo iki šios dienos, ugniagesiai mūsų rajone 22 kartus vyko į iškvietimus dėl degančių suodžių kamine. Kiekvienąkart jiems tekdavo girdėti šeimininkų apmaudą, kad laiku nepasirūpino išvalyti kamino, ir matyti nerimą dėl to, ar liepsnos neišsiverš, ar neapims viso namo.

Apie tai, kaip turėtų būti valomas kaminas – pokalbis su kaminkrėčio paslaugas visoje Lietuvoje teikiančios bendrovės „Tantalus“ vadovu Egidijumi Kurliansku.

- Kaip dažnai patartumėte valyti kaminus? Ar tai priklauso nuo orų?

- Kaminus patartume valyti ne rečiau kaip du kartus per metus, o esant tam tikroms aplinkybėms - ir dažniau: priklausomai nuo kuro tipo, kamino, krosnies, šildymo katilo ypatumų, šildymo intensyvumo ir pan. Kaminas dažniau užsikemša esant nepastoviems orams, kai vieną dieną šąla, oras būna sausas, o kitą – drėgnas.

- Ar žmonės dažniau valo kaminus patys, ar šiuos darbus patiki profesionalams?

- Pastaruoju metu vis daugiau žmonių kamino priežiūrą patiki profesionalams. Visgi darbas suodinas, esant tam tikroms aplinkybėms - ir pavojingas. Be to, neretai, bandant pačiam išsivalyti kaminą, situacija tik pabloginama – esame traukę iš kaminų ten įstrigusius savadarbius įrankius, įgriuvusias plytas.

- Kokias klaidas daro žmonės, bandydami patys išsivalyti kaminą?

- Dažniausiai žmonės bando išsivalyti kaminą šepečiu, kuris yra per didelis kamino angai, dėl to šepetys ten užstringa. Tuomet mums tenka juos gelbėti iš šios bėdos.

- O kokias priemones Jūs naudojate?

- Pagrindinis kamino valymo įrankis – įvairių tipų šepečiai, esant sudėtingesniems atvejams, naudojame svarmenis, specialius grąžtus, o apžiūrai, problemos nustatymui – video įrangą. Priklausomai nuo situacijos, kaminus valome iš apačios ar iš viršaus, atsivežame kopėčias, siurblius. Kamino valymas gali užtrukti nuo pusvalandžio iki pusdienio, žiūrint, kaip labai jis buvo užsikišęs.

- Kaip patikrinti, ar dūmtraukis gerai išvalytas?

- Tam galima panaudoti paprastą veidrodėlį – jeigu laikant jį prieš kamino angą matosi šviesa, reiškia, kaminas išvalytas.

- Dėl ko dūmtraukis gali greičiau užsinešti suodžiais?

- Tai priklauso nuo daugelio įvairių faktorių, pavyzdžiui, kaminas greičiau užsikemša, kai deginamos spygliuočių malkos. Priklauso ir nuo katilo tipo bei kokybės – rečiau kaminą reikia valyti, kai namas apšildomas dujomis. Suodžių užsikimšimo laikas priklauso ir nuo dūmtraukio kokybės, formos, išlenkimų skaičiaus.

- Kartais ugniagesiams, atvykusiems budėti, kai užsidega suodžiai kamine, tenka iš žmonių išgirsti nusistebėjimą: „Prieš kelias dienas kaminą valiau, iš kur tie suodžiai galėjo užsidegti“. Ar iš tiesų gali taip nutikti? Kaip paaiškintumėt tokią situaciją?

- Gali būti, kad kaminas buvo išvalytas nekokybiškai arba jame yra likę kondensato, kuris per keletą dienų gali sudaryti naują suodžių sluoksnį.

Suodžius lipdo šlapios malkos ir žema temperatūra

Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Rimantas Nagreckis paaiškino, kad suodžiai dūmtraukyje užsidega, kai jame susidaro maža trauka ir žmogus, norėdamas ją padidinti, pradaro krosnies dureles.

„Tuomet krosnyje prikrautos malkos ima labiau degti, o liepsnos pasiekia ir įkaitina dūmtraukyje esančius suodžius. Taip tarsi grandininė reakcija suodžiais liepsna lipa į viršų iki pat kamino viršaus. Degantys suodžiai atšoka nuo kamino sienelių ir gabalais krenta žemyn – būna, kad jų prikrenta keli kibirai,- kalbėjo R. Nagreckis. – Suodžiai įkaista iki 1 tūkst. 200 laipsnių karščio, taigi susidaro iš tikrųjų labai aukšta temperatūra. Todėl kyla grėsmė, kad per dūmtraukio plyšius ugnis gali persimesti į visą namą arba kaminas tiek įkais, kad užsidegs šalia jo esanti medinė perdanga ir pan. Kai suodžiai užsidega, pasigirsta didelis ūžimo garsas.“ Anot R. Nagreckio, suodžių dūmtraukyje greičiau susidaro, jei deginamos drėgnos malkos ar krosnyje palaikoma žema temperatūra – malkos ne kaitriai dega, bet smilksta. Ypač taip nutinka, kai vyrauja šalta žiema, ir žmonės nesistengia krosnies pernelyg įkaitinti. Kartais žmonės nepasiruošia malkų iš anksto, todėl jos būna dar šlapios ir įmestos į krosnį tiesiog šnypščia.

Pasak R. Nagreckio, kaminus valyti reikia tik pajutus, kad prastėja trauka. „Kartais žmonės naudoja specialius miltelius, kurie padeda, kad kaminas taip greitai neužsikimštų. Tačiau norisi perspėti: tai neatleidžia nuo pareigos valyti kaminą. Be to, šiuos miltelius reikia naudoti reguliariai ir jie tik suminkština suodžius, juos būna lengviau išvalyti“,- perspėjo R. Nagreckis.

Jis pastebi, kad žmonės labiau rūpinasi, kaip valyti kaminus, tačiau tenka susidurti su situacijomis, kai šeimos vyrai išvažiuoja dirbti į užsienį, nepasirūpinę išvalyti dūmtraukius ir dėl šio darbo neperspėję savo mamų ar žmonų. Būna, kad vienos sodyboje likusios moterys kūrena krosnis ir tiesiog nepagalvoja, kad dar reikia išvalyti ir kaminą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas