Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Grūšlaukės pasididžiavimas – mokykla ir jos praeitis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2013-12-10

Reta Kretingos rajono mokykla gali didžiuotis tokia turtinga praeitimi, kaip Grūšlaukės pagrindinė mokykla, kurios istorija siekia net 160 metų. Praėjusį penktadienį ši mokykla dūzgė tarytum bičių avilys: buvę kolegos ir bendramoksliai kartu pasidžiaugė išgyventomis akimirkomis, kurios tarytum atgijo iš vartomų nuotraukų albumų.

Romualdas Norkus (centre) vadovavo Grūšlaukės mokyklai prieš pusšimtį metų.

Sidabru paženklinti susitikimai

Prie mokyklos durų su geltonos „grūšios“ simboliais svečius pasitiko vyresniųjų klasių mokiniai, pedagogai ir direktorė Petronėlė Jocienė. Taip buvo priminta, kad paties kaimo pavadinimas Grūšlaukė kilęs nuo dviejų žodžių „grūšių laukas“ samplaikos.

Svečiai buvo pasitikti renovuotoje, estetiškai šį rudenį apipavidalintoje mokykloje, kuriai nuo 2008 m. vadovauja P.Jocienė. Nepaisant darganoto savaitgalio oro ir slidžių kelių, suvažiavo garbaus amžiaus svečių – hole sukiojosi buvę mokyklos vadovai ir pedagogai: Romualdas Norkus su žmona Regina, Jonas Paulikas, Nijolė Pudžmienė, ilgametė šios mokyklos mokytoja Zofija Raišuotienė, 1956 – 1961 m. čia dirbusi Bernadeta Staponkienė ir kiti.

Šypsodamiesi akimis jie ieškojo savo buvusių mokinių, o atpažinę nelaikė emocijų – ilgai spausdavo rankas ir nepaleisdavo iš glėbio tų, kurių plaukus prabėgę dešimtmečiai jau taip pat nuspalvinę sidabru.

„Vadovavau mokyklai nuo 1962 iki 1968 m. Tada ji buvo kitoje vietoje ir visai kitokia. Mūsų mokyklos pastatas buvo medinis, bijodavom, kad per audrą nesugriūtų. Ji buvo nešildoma, sustirę vaikai per pertraukas bėgdavo į koridorių pasišildyti prie krosnies. Dabartinės mokyklos ir pastatas, ir materialinė bazė – lyg diena ir naktis, lyginant su anų laikų mokykla“, - prisiminė R.Norkus.

„Ne šioje mokykloje, o ankstesnėje – septynmetėje, 1952 m. baigiau mokslą. Dar atsimenu, kaip ją, medinukę, statė: patys vaikai talkininkavome – nešėme žvyrą, tempėme lentas“, - jam pritarė buvęs mokinys, 77-erių Adomas Kubilius.

Abiejose – jau nugriautoje ir dabartinėje – net 43 metus mokytojavusi Z.Raišuotienė sakė, kad tai – jos vienintelė darbovietė ligi pat garbingai užtarnauto poilsio. Muzikos, prancūzų ir rusų kalbų ji čia mokė nuo 1965 – iki 2008 m.

„Kai išėjau į pensiją, pirmąjį rugsėjį bėgau kuo toliau nuo Grūšlaukės, kad tik nesutikčiau vaikų – taip skaudėjo širdį. Tyčia išvažiavau į Kretingą, vaikštinėjau aplink Pranciškonų gimnaziją - pasipylė būrys vaikų – o, mūsų auklėtoja, ėmė šaukti pamatę. Niekur nuo savęs nepabėgau - apsikabinome, apsiverkiau. Ir šiandien man labai skauda širdį“, - neslėpė ilgametė pedagogė.

Ji sakė, kad šįkart jai buvę itin malonu susitikti savo buvusį pirmos laidos auklėtinį Anzelmą Surblį.

Jubiliejinę šventę pravedė pedagogai Ramunė Stonkuvienė ir Drąsutis Barkauskas su mokiniais.

Pradžia - nuo daraktorių Lietuvos

Mokyklos bendruomenės parengtas šventinis scenarijus perbėgo svarbiausiais jos istorijos etapais: nuo 1853 m., kai buvo įkurta parapijinė mokykla ir joje mokėsi 45 mokiniai, ligi 1863 m. sukilimo ir jos uždarymo. Mokykla atgijo 1920 m. ir ligi 1949-ųjų glaudėsi pas įvairius ūkininkus. 1949 – 1950 m. buvo pastatytas medinis dviaukštis pastatas ir mokykla reorganizuota į septynmetę, šis pastatas jau nugriautas. Pirmoji direktorė buvo Elena Urbonavičiūtė.

Dabartinė mokykla pastatyta 1975 m. Ilgiausiai – nuo 1978 iki 2008 m. - jai vadovavo Jonas Paulikas, kol prie vairo stojo P.Jocienė. Per tą laiką mokykla buvo pertvarkyta į devynmetę ir dešimtmetę, - 2000 m. išleista pirmoji dešimtokų laida.

Per savo istoriją iš viso Grūšlaukės mokykla išleido 61 mokinių laidą.

Šventę vedę šios mokyklos pedagogai Ramunė Stonkuvienė ir Drąsutis Barkauskas išvien su mokiniais perbėgo per lietuvių tautinės sąmonės formavimosi raidą, kol ateita į šiandieną: nuo iškilmingai karaliaus Mindaugo skanduojamo žodžio LIETUVA iš poeto J.Marcinkevičiaus poemos „Mindaugas“, M.Valančiaus laikų slaptųjų daraktorių mokyklų, sunkių pokario metų, bet didelio noro stiebtis į šviesą.

Fragmentuose skambėjo buvusių mokinių prisiminimai, ypač įtaigia žemaičių kalba užrašytas Barboros Daukšienės vaikystės laikų pasakojimas. Ekrane rodomos senovinės mokyklos bei buvusių mokytojų išsaugotos nuotraukos.

Dabartinę Grūšlaukės pagrindinės mokyklos bendruomenę su jubiliejumi pasveikino Kretingos rajono valdžios atstovai, kolegos pedagogai bei šią mokyklą baigę mokiniai.

*

Grūšlaukėje mokėsi, gyveno, dirbo šviesuliai: knygnešys Aleksas Bendikas, skulptorius Antanas Klanius-Klanevičius, dievdirbys ir knygnešys Juozapas Paulauskas, skulptorius Antanas Mončys, lituanistas Petras Rutė, tautodailininkas Adolfas Viluckis, dailininkas Augustinas Virgilijus Burba, partizanai - „Kardo“ rinktinės įkūrėjas ir vadovas Kazimieras Kontrimas, Adolfas Kontrimas, Aleksas Jonkus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas